Polskie Radio
Section05
Bartosz Panek

Hanna Kondratiuk: zbędna wygoda nie jest dobra dla reportażu

- W podróży muszą być jakieś przeszkody i trudności. Kryje się za tym jakaś podpowiedź, myśl, historia. Zawsze należy się pokłonić przed taką przeszkodą, błędem, czy czymś, co się nie zgadza z naszymi wyobrażeniami - mówiła w radiowej Dwójce Hanna Kondratiuk, autorka książki "Prypecią do Nobla. Reportaż z krainy mokradeł i bursztynu".
Zobacz więcej na temat:  reportaż Polesie Prypeć KSIĄŻKA literatura Bartosz Panek Dwójka

Urszula Kryger: Władysław Żeleński to tajemnicza postać muzyki wokalnej

- To jest postać znana i nieznana. Trochę jego pieśni znamy i one są śpiewane. Ale wciąż nie mamy pełnego wydania pieśni Żeleńskiego i to moja osobista bolączka, bo to, co jest u niego najciekawsze, znajduje się w zaciszu bibliotek - mówiła w Dwójce znakomita śpiewaczka Urszula Kryger, która już w najbliższą sobotę (23.01) wystąpi na "Domówce z Dwójką"
Zobacz więcej na temat:  Domówka w Dwójce Urszula Kryger Dwójka Władysław Żeleński Bartosz Panek

Ania Karpowicz: flet jest w predysponowany do śpiewania o śmierci

- Granie na flecie to używanie poruszonego oddechu i nie ma tu zbyt wielu różnic z techniką wokalną. Stąd też te arie są bardzo wiarygodne, no i na to się zdecydowałam wybierając program inspirowany brzmieniem ludzkiego głosu - mówiła flecistka, która w najbliższą sobotę (9.01) wystąpi wraz z pianistką Aleksandrą Świgut na "Domówce z Dwójką".
Zobacz więcej na temat:  Domówka w Dwójce flet muzyka klasyczna muzyka współczesna Bartosz Panek

Play Kraków nagrodzone. "Ta platforma rozszerza publikę"

- Na początku cieszyliśmy się kilkunastoma pobraniami w ciągu jednego koncertu. A w tym momencie mamy ponad 20 tysięcy użytkowników, którzy nam rosną co weekend w zależności od popularności projektu. A nikt z nas nie myślał, że będziemy mieli taką platformę - mówiła w Dwójce Izabela Błaszczyk, dyrektorka Krakowskiego Biura Festiwalowego i pomysłodawczyni platformy playkrakow.com.
Zobacz więcej na temat:  vod literatura online Dwójka KULTURA Kraków Bartosz Panek

"Filozofowie - wyjście awaryjne". Portal o filozofach

Jego twórcy postanowili w krótkiej formie zamknąć najważniejsze myśli i idee wielkich filozofów. - Te wszystkie rzeczy nie muszą być tak bardzo nadęte uniwersytecko. Zawierają w sobie myśl, która wynika z lektury książek, ale jednocześnie idee filozoficzne mogą być lekko podane, mogą być czasami zabawne i paradoksalne - mówił badacz kultury prof. Jacek Wasilewski.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Bartosz Panek filozofia

Barbara Kinga Majewska: wybraliśmy dzieła, które mają etykietkę opusów

- W budowaniu programu tych trzech koncertów przyświecały nam trochę inne cele niż złapanie się jakiejś cyfry, daty czy nazwiska. Bardziej interesowało nas spojrzenie na dzieła, które wyznaczały pewne granice pomiędzy gatunkami, ale też na dzieła, które zawierały w sobie bardzo wiele różnych cech nie dających się jednoznacznie sklasyfikować - mówiła w "Wybieram Dwójkę" śpiewaczka.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Kinga Majewska Marcin Masecki Dwójka koncert Bartosz Panek

Adam Leszczyński: opowiadam historię Polski nieskupioną na bitwach

- To jest historia z perspektywy dolnych 90%, czyli ludzi, których nie interesowało, kto wygrał wojnę, ale jakie powinności będą musieli oddać właścicielowi zamieszkiwanego przez nich gruntu. To też perspektywa robotników, dla których istotne były kwestie związane z warunkami życia - mówił w Dwójce Adam Leszczyński - autor opublikowanej właśnie "Ludowej historii Polski".
Zobacz więcej na temat:  Adam Leszczyński literatura Dwójka Bartosz Panek

Portal Muzyki Polskiej. "Skupiamy się na kompozytorach XIX wieku"

- Dla nas, czyli Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina istotne jest, by przyglądać się bliżej kontekstowi muzyki polskiej i tym kompozytorom, którzy żyli tuż przed Fryderykiem Chopinem, czyli naszym patronem, i tym, którzy z niego czerpali po okresie jego działalności - mówiła w Dwójce Ewa Bogula, współtwórczyni Portalu Muzyki Polskiej - internetowej bazy wiedzy o muzyce czasów zaborów.
Zobacz więcej na temat:  internet Bartosz Panek muzyka klasyczna KULTURA