Polskie Radio
Section05
Bartosz Panek

Historia Państwowych Gospodarstw Rolnych. "Maksymalnie 30 proc. PGR-ów było rentownych"

"Zboże rosło jak las" to książka, w której Bartosz Panek przybliża czytelnikowi sytuację osób związanych z Państwowymi Gospodarstwami Rolnymi. W audycji "Rozmowy po zmroku" w Programie 2 Polskiego Radia autor opowiedział o kulisach powstania tego dzieła oraz odniósł się do wielu stereotypów, jakie na przestrzeni lat narosły wokół słynnych PGR-ów i ich pracowników.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka PRL rolnictwo komunizm PGR Aldona Łaniewska-Wołłk Bartosz Panek

Zanikanie mokradeł. "To, co pod spodem" - reportaż Bartosza Panka

Fascynacja torfowiskami zaczyna się od trudnej do nazwania emocji - napięcia wywołanego ni to ziemskim, ni to niebiańskim charakterem mokradeł. Czasem wynika ze świadomości ich zanikania. Na terytorium Polski osuszono 85 procent takich terenów. W Niemczech trwale pozbawionych wody jest prawie 98 procent mokradeł.
Zobacz więcej na temat:  Bartosz Panek reportaż reportaż w Jedynce ekologia mokradła torfowisko pr poleca

Urodziny Nowej Trójki. Jak stare mieszało się z nowym?

Program 3 Polskiego Radia ma już 62 lata. Jednym z elementów świętowania był reportaż "Moment przyjścia" przygotowany przez Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Tę historię o roku 1962 i atmosferze czasów, w jakich rodziła się radiowa Trójka przypomnieliśmy w poniedziałkowym Klubie  Trójki. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Studio Reportażu i Dokumentu pr poleca Bartosz Panek Jakub Tarka Adam Bogoryja-Zakrzewski Joanna Bogusławska Aleksandra Dobieszewska Paweł Pawlica

Urodziny Nowej Trójki. Reportaż "Moment przyjścia"

Program 3 Polskiego Radia ma już 62 lata. Jednym z elementów świętowania był reportaż "Moment przyjścia" przygotowany przez Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Tę historię o roku 1962 i atmosferze czasów, w jakich rodziła się radiowa Trójka przypomnieliśmy w poniedziałkowym Klubie  Trójki. 
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu i Dokumentu Bartosz Panek Jakub Tarka Adam Bogoryja-Zakrzewski Joanna Bogusławska Aleksandra Dobieszewska

Dzieci można mieć, ale nie ma takiego obowiązku. Premiera radiowego "półkownika" [POSŁUCHAJ]

Reportaż "Nie chcę mieć dzieci" powstał jako jedna z części większego cyklu "Życie na granicy", nagrywanego w lipcu i sierpniu 2020 roku, przybliżającego losy i życie na pograniczu polsko-niemieckim. Powstało wtedy dziewięć reportaży, z których ten jeden, decyzją ówczesnego szefostwa Polskiego Radia, nie został skierowany do emisji – jak za dawnych czasów komuny, trafił od razu na półkę w archiwum. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Agnieszka Szwajgier Adam Bogoryja-Zakrzewski aborcja ciąża Trójka Bartosz Panek zdrowie macierzyństwo dzieci pr poleca

Bartosz Panek: reportaż i dokument radiowy to dla mnie dziedzina sztuki

- Wiele słuchaczek i wielu słuchaczy odchodzi od linearnego słuchania radia. Wybieramy jednak formułę "na żądanie", czyli podcasty. Myślę, że z jednej strony jest to ogromne wyzwanie, z drugiej pewne zagrożenie, natomiast mam głębokie przekonanie, że tym, co nas uratuje, jest jakość - mówił w "Poranku Dwójki" Bartosz Panek, nowy redaktor naczelny Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu i Dokumentu Bartosz Panek Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka reportaż Polskie Radio dokument radiowy dokument KULTURA

Marcin Łapczyński: to, co udało nam się zrobić na Litwie do dziś przynosi efekty

- Podstawowym celem każdego dyrektora każdego Instytutu Polskiego na świecie jest przybliżanie Polski zagranicznemu odbiorcy w każdym aspekcie. W moim przypadku było to opowiadanie o Polsce mieszkańcom Litwy - mówił Marcin Łapczyński, który w tym tygodniu został odznaczony Krzyżem Rycerskim Orderu za Zasługi dla Litwy.
Zobacz więcej na temat:  Litwa Wilno Bartosz Panek Dwójka Instytut Polski

"Szeptuchy". Podlasie w obiektywie Jakuba Kamińskiego

– Traktowałem ten temat jako odpoczynek. Uciekałem w duchowość, która szalenie mnie interesuje. Uchwycenie jej, było prawdziwym wyzwaniem – mówił Jakub Kamiński, fotograf, gość programu "Wybieram Dwójkę". Kamiński jest autorem wystawy poświęconej  działalności ludowych uzdrowicieli. Kto może skorzystać z takiej praktyki ? Czy trudno jest wejść do hermetycznie zamkniętego świata?  
Zobacz więcej na temat:  wystawa Podlasie Dwójka kultura ludowa antropologia fotografia Bartosz Panek

Joanna Kurbiel: cadyk to chasydzka autostrada do nieba

- Jorcajt to jest nic innego jak rocznica śmierci, a dla chasydów najważniejszą jest rocznica śmierci ich cadyka. Jest to ich przywódca duchowy, autorytet, ale także kanał pośredniczący pomiędzy chasydem a stwórcą i niebiosami - mówiła Joanna Kurbiel w opowieści o wystawie "Jorcajt - czas chasydów" w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  Żydzi kultura żydowska fotografia muzeum Bartosz Panek wystawa Dwójka

Wspólne projektowanie nowej siedziby BWA. "Wszystkie głosy są cenne"

- Proces projektowania może być ciekawym testem tego, co twórcy i użytkownicy myślą o takiej przestrzeni, o tym jak powstała i jak powinna dla nich wyglądać. Może to być odświeżeniem, a na pewno możliwością zbudowania głębszych relacji między tymi grupami - mówiła w Dwójce Iza Rutkowska, która koordynuje projekt nowej siedziby wrocławskiej galerii BWA.
Zobacz więcej na temat:  projektowanie architektura wystawa galeria Wrocław Bartosz Panek Dwójka