Ocalona ze Lwowa

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2011 17:12
Opowieść o Krystynie Chiger, bohaterce i współautorce książki "Dziewczynka w zielonym sweterku".
Audio
  • Izabella Matys i dr Jarosław Kit o książce Krystyny Chiger i Daniela Paisnera
  • Grzegorz Chojnowski rozmawia z kuratorami wystawy Architektura jako język: Jolantą Chojnowską i Michałem Dudą

W poniedziałkowej audycji rozmawialiśmy o książce "Dziewczynka w zielonym sweterku". To oparta na faktach opowieść o Krystynie Chiger - żydowskiej dziewczynce, której życie w czasie wojny ocalił Leopold Socha, polski kanalarz ze Lwowa. Przez 14 miesięcy pomagał grupie uciekinierów z getta. Tytułowa dziewczynka opowiada o pobycie w lwowskim getcie i codzienności w cuchnących kanałach. O książce rozmawialiśmy z drem Jarosławem Kitem - antropologiem kultury - oraz Izabellą Matys z PWN-u.

Do książki dołączona jest płyta DVD z filmowym wywiadem autorki – 65 lat po wyjściu z kanałów Lwowa. Zapraszamy do obejrzenia tego filmu (wystarczy kliknąć w ikonę kamery w boksie Video po prawej stronie).

Zaprosiliśmy też do wrocławskiego Muzeum Architektury na wystawę prac jednego z najpopularniejszych i najważniejszych współczesnych architektów - Daniela Libeskinda. Znalazły się na niej fotografie, projekty i rysunki nowojorczyka.
Tytuł wystawy - "Architektura jako język" - odnosi się do poglądów samego architekta. Właśnie narracyjność i emocjonalność projektów architektonicznych Liebeskinda podkreślali nasi goście, kuratorzy wrocławskiej wystawy, Jolanta Gromadzka i Michał Duda.

- Na wystawie są też projekty serwisu do kawy, krzesła, zegarka. Trzeba przyznać, ze serwis to nie jest projekt dla każdego, ale zegarek każdy może sobie kupić - mówiła Jolanta Gromadzka.

Daniel Liebeskind urodził się w 1946 roku  w Łodzi, wyemigrował z rodzicami jako małe dziecko. Początkowo studiował muzykę - jej związek z architekturą jest dla artysty oczywisty. Liebeskind porównuje tworzenie projektu architektonicznego do komponowania. Ponieważ Xenakis był architektem, który zajął się kompozycją, karierę Liebeskinda można uznać za swego rodzaju rewanż.

Liebeskind zasłynął projektem Muzeum Żydowskiego w Berlinie, a następnie projektem zagospodarowania Ground Zero w Nowym Jorku. Obecnie realizuje wiele projektów na całym świecie, między innymi w Warszawie (Złota 44). Wystawę we wrocławskim Muzeum Architektury będzie można oglądać do 16 maja.


Gospodarzem audycji był Paweł Sawicki

 

Aby posłuchac rozmów z gośćmi, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.

Czytaj także

Budowa wieżowca w centrum Warszawy stoi przez szantaż

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2010 07:22
Siedem osób chce po 1 milion złotych za odblokowanie budowy wieżowca Liebeskinda w centrum Warszawy - pisze "Puls Biznesu". Inwestor podkreśla, że nie da ani grosza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

14 miesięcy w łódzkich kanałach

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2010 22:00
Jak dowiedział się portal polskieradio.pl, najnowsze dzieło Agnieszki Holland, zobaczymy pod innym tytułem niż dotychczas zapowiadano. Poznaj szczegóły i zobacz galerię zdjęć z planu!
rozwiń zwiń