Służba Zwycięstwu Polski

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 19:00
Ruch oporu w okupowanej Polsce obejmował prawie wszystkie dziedziny życia. Dlatego tajne struktury podporządkowane rządowi emigracyjnemu nazywano po wojnie Polskim Państwem Podziemnym. Drugiego takiego państwa nie było w całej Europie.
zdjęcie  ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: mat. prasowe

Propozycje kontynuacji walki i oporu metodami konspiracyjnymi sformułowano na spotkaniach między władzami cywilnymi Warszawy (prezydent Stefan Starzyński) a Radą Obrony stolicy (gen. Juliusz Rómmel oraz gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz) 25 września 1939 roku. W nocy z 26 na 27 września powstała w oblężonej Warszawie Służba Zwycięstwu Polski – konspiracyjna organizacja wojskowa. 13 listopada 1939 roku została przekształcona w Związek Walki Zbrojnej podlegający Rządowi RP na uchodźstwie.
Polska, choć znajdowała się pod okupacją, posiadała legalny i uznawany na arenie międzynarodowej rząd rezydujący w Londynie. Istniały Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie oraz podziemna Armia Krajowa. W Warszawie mianowano Delegata Rządu na Kraj w randze wicepremiera. Ruch oporu w okupowanej Polsce obejmował prawie wszystkie dziedziny życia. Dlatego tajne struktury podporządkowane rządowi emigracyjnemu nazywano po wojnie Polskim Państwem Podziemnym. Drugiego takiego państwa nie było w całej Europie.
O Polskim Państwie Podziemnym i podziemnej Armii rozmawiać będziemy z historykami: prof. Grzegorzem Mazurem, prof. Piotrem Niwińskim i prof. Tadeuszem Paneckim. Na "Klub Ludzi Ciekawcych Wszystkiego" zaprasza Hanna Maria Giza.

20 września (sobota), godz. 16.00-17.00

mm/mc

Czytaj także

Akcja "Most III". Jak wywiad Armii Krajowej pomógł uratować Londyn

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2023 05:55
- Trzeba z goryczą stwierdzić, że ogromnego wkładu Polaków do walki z Wunderwaffe ci, którzy nam najwięcej zawdzięczają - Anglicy - nie dostrzegli, albo też szybko zapomnieli – mówił Tadeusz Chciuk, cichociemny, jeden z uczestników operacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sławka i Philips o jedynej takiej armii...

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014 20:50
W piątkowe popołudnie ponownie zaprosimy do Muzeum Powstania Warszawskiego. Tym razem Hanna Maria Giza porozmawia z dwójką uczestników wydarzeń 1944 roku
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tadeusz Zawadzki ps. Zośka - dowódca owiany legendą

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 07:00
20 sierpnia 1943 podczas rozbijania niemieckiej strażnicy na granicy Generalnego Gubernatorstwa z terenami wcielonymi do Rzeszy zginął harcmistrz podporucznik Armii Krajowej Tadeusz Zawadzki ps. "Zośka". Miał zaledwie 22 lata.
rozwiń zwiń