Sowiecki wywiad o zamachu majowym. "Tego nikt się nie spodziewał"

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2013 12:00
Jak Moskwa reagowała na dramatyczne wydarzenia z 1926 roku w Warszawie? Z kim z polskich polityków dyplomacja sowiecka próbowała w latach 20. współpracować? W Dwójce rozmawialiśmy z historykiem, który dotarł do nieznanych dotychczas materiałów archiwalnych…
Audio
  • Z prof. Mariuszem Wołosem o zamachu majowym w świetle sowieckiej dyplomacji rozmawia Hanna Maria Giza (Dwójka/Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego)
Marszałek Józef Piłsudski przed spotkaniem z prezydentem RP Stanisławem Wojciechowskim na moście Poniatowskiego w czasie przewrotu majowego.
Marszałek Józef Piłsudski przed spotkaniem z prezydentem RP Stanisławem Wojciechowskim na moście Poniatowskiego w czasie przewrotu majowego. Foto: Wikipedia/domena publiczna

Sytuacja w Warszawie była napięta. W ciągu roku władzę przejęło siedem kolejnych rządów, doszło do kilku kryzysów gabinetowych, kraj borykał się z coraz większymi problemami gospodarczymi, rosła polityczna aktywność Piłsudskiego. Temu wszystkiemu bacznie przygląda się Kreml…  
– W Moskwie wiedziano, że Rosja jest dla Piłsudskiego największym przeciwnikiem Rzeczypospolitej, największym zagrożeniem dla bytu młodego państwa – mówił w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" prof. Mariusz Wołos, autor książki "O Piłsudskim, Dmowskim i czterech dniach, które wstrząsnęły Rzeczpospolitą. Zamach majowy 1926 r. w świetle odtajnionych sowieckich materiałów archiwalnych". – Wiedziano natomiast i korzystano z tego, że dla Romana Dmowskiego jako przywódcy Narodowej Demokracji Rosja nie jest tak niebezpieczna jak Niemcy – i to uchylało pewną furtkę do partnerstwa czy współpracy między Rosjanami a niektórymi przedstawicielami endecji

Posłuchaj archiwalnych dźwięków związanych z Józefem Piłsudskim zgromadzonych w serwisie specjalnym Polskiego Radia wolnaeuropa.polskieradio.pl

Osiemdziesiąt siedem lat po przejęciu władzy przez Józefa Piłsudskiego w zamachu majowym prof. Mariusz Wołos ujawnia prawdę, którą do niedawna skrywały teczki sowieckiego archiwum. Jakie były plany Kremla w związku z nasilającym się kryzysem politycznym w Polsce? Jaką rolę odegrała dyplomacja sowiecka? Dlaczego jeszcze na dziewięć dni przed przewrotem dyplomata sowiecki twierdził, że "powstanie” w Warszawie jest niemożliwe?
Jak podkreślał gość Dwójki, zamach majowy był zaskoczeniem nie tylko dla obserwatorów ze wschodu... Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, jaką z prof. Mariuszem Wołosem przeprowadziła Hanna Maria Giza.

Zobacz więcej na temat: Józef Piłsudski zamach
Czytaj także

Zamach majowy: przeciwko "szujom i łajdakom"

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2012 06:00
Dlaczego po blisko ośmiu latach od odzyskania niepodległości Marszałek zdecydował się na przejęcie władzy w drodze zamachu stanu?
rozwiń zwiń