Madonna na tle antycznych ruin. Tajemnice obrazu Mantegni

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2016 15:00
Obraz Andrei Mantegni, jedno z dzieł prezentowanych w Muzeum Narodowym w Krakowie na wystawie "Maria Mater Misericordiae", jest - jak się okazuje - prawdziwą zagadką dla historyków sztuki.
Audio
  • Madonna na tle antycznych ruin. Tajemnice obrazu Mantegni (Jest taki obraz/Dwójka)
Andrea Mantegna, Matka Boska z Dzieciątkiem na tle ruin antycznych (Madonna della tenerezza), 1491, rysunek tuszem na pergaminie, kolekcja prywatna
Andrea Mantegna, "Matka Boska z Dzieciątkiem na tle ruin antycznych" ("Madonna della tenerezza"), 1491, rysunek tuszem na pergaminie, kolekcja prywatnaFoto: materiały prasowe

Zobacz więcej
03_Francisco de Zurbaran_Matka Boska Rozancowa.jpg
Wystawa "Maria. Mater Misericordiae"


- Mamy tu do czynienia z pergaminem, na którym piórkiem została wymalowana postać Madonny z Dzieciątkiem w takim typie, który Włosi nazywają "Madonna della tenerezza", "Matka Boska Czuła" - opisywała obraz dr Grażyna Bastek. Jak podkreślała, zagadkowa jest tu forma artystyczna: postaci pozostawione są bez koloru, natomiast tło jest pokolorowane i przedstawia… antyczne ruiny.

Czy brak koloru oznacza, że - jak chcą niektórzy - dzieło to jest nieukończone? A może obraz ten stanowi swoistą odpowiedź Mantegni na wyzwanie, by "malarze rzeźbiąc, malowali"? Dr Grażyna Bastek wysunęła w audycji pewną hipotezę wyjaśniającą to dziwne malarskie połączenie…

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek (historyk sztuki)

Data emisji: 3.07.2016

Godzina emisji: 10.15

jp/kd

Czytaj także

Andrea Mantegna i pierwszy Chrystus w skrócie

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2016 16:00
– Nie było wcześniej w historii malarstwa przypadku, by Chrystusa pokazywać od strony stóp w tak dużym skrócie perspektywicznym – mówiła dr Grażyna Bastek o "Opłakiwaniu zmarłego Chrystusa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zagadka "Starej kobiety" Quentina Massysa

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2016 18:00
- W renesansowych portretach bardzo rzadko mamy do czynienia z przedstawieniami brzydoty, która była kojarzona ze starością i głupotą - mówiła w Dwójce Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dramatyczny autoportret Fridy Kahlo

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2016 16:00
W audycji "Jest taki obraz" dr Grażyna Bastek opowiedziała o malowidle "Dwie Fridy", w którym odbiły się uczuciowe rozterki malarki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Problemy ze świętymi na obrazie Giorgione

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2016 16:00
- Ogon smoka to są korzenie drzewa, więc prawdopodobnie był tam fragment pejzażu. Nie ma najmniejszego śladu istnienia św. Jerzego w pierwotnej wersji obrazu - mówiła w Dwójce o malowidle "Zachód słońca" dr Grażyna Bastek
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jowisz maluje motylki. Dziwny obraz Dossiego

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2016 14:00
To, co się tutaj dzieje, zdaje się wymykać wszelkiej logice, zaś kluczem do interpretacji dzieła Dosso Dossiego "Jowisz, Merkury i Cnota" jest równie zagadkowy poemat.
rozwiń zwiń