Londyńskie sceny z życia małżeńskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2011 20:34
"Pan i pani Clark i Percy" Davida Hockneya - zapis codzienności swingującego, nowoczesnego Londynu - nawiązuje do tradycyjnego malarstwa portretowego.
Audio
  • Dr Grażyna Bastek opowiada o obrazie Davida Hockneya.

W 2005 roku BBC Today stworzyło ranking 10 najwybitniejszych obrazów znajdujących się w brytyjskich zbiorach. David Hockney był bardzo zaskoczony, gdy jego nazwisko znalazło się wśród nazwisk największych mistrzów malarstwa m.in. Van Gogha, van Eycka. Hockney był jedynym żyjącym artystą, którego obraz znalazł się w rankingu.

- Obraz "Pan i Pani Clark i Percy" to dzieło bardzo nowoczesne - mówi historyk sztuki, dr Grażyna Bastek, w audycji Michała Montowskiego "Jest taki obraz". - Wieloma elementami kompozycji nawiązuje do malarstwa dawnych mistrzów, m.in. do "Portretu małżonków Arnolfinich" pędzla Jana van Eycka - dodaje.

David Hockney sportretował nowoczesnych, pięknych, bogatych i utalentowanych projektantów mody - Ossiego Clarka i Celię Birtwell–Clark oraz ich kota. Jest to portret pary młodych małżonków z czasów "Swinging London". Jednak nic nie jest w obrazie takie, jakim pozornie się wydaje. Państwo Clark nie są sobie bliscy ani nie są sobą zainteresowani. Nawet kot - to nie Percy, lecz biała kocica, której imię według Hockneya nie pasowało do tytułu dzieła.

Artysta odwołał się do tradycyjnej formy portretu małżeńskiego, jednak zaaranżował go w iście nowoczesnej formie. Małżonkowie nie patrzą na siebie, ukazani są w swobodnych pozach, otaczające ich wnętrze jest bardzo nowoczesne. Za plecami Clarka namalowany jest telefon symbol świata zewnętrznego, a także zdrady i zazdrości. David Hockney swym obrazem wieszczy rychły koniec tego związku. Przy oknie, za plecami Celii namalowany jest obraz "Żywot rospustników" z jednego z cyklów Hockneya, co również wydaje się znamienne.

Obraz został ukończony w 1971 roku, a malowany był na podstawie fotografii wykonanej w 1969 roku. David Hockney nigdy nie stronił od nowoczesnych środków wyrazu. Do dziś jest czynnym artystą, a jego najnowsza paryska wystawa prezentuje dzieła wykonane przy użyciu opcji "Brush" na ipodach.

Więcej o malarstwie Davida Hockneya można dowiedzieć się klikając w ikonkę dźwięku w boksie Posłuchaj po prawej stronie.

(pj)

Czytaj także

Najdziwniejszy malarz świata

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2010 10:00
- Tintoretto był malarzem, który nie miał jakichkolwiek oporów przed malowaniem dziwacznych scen, wiele z nich wymyślał – mówi dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

William Turner – pejzażysta nowoczesnej epoki

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2011 13:00
Metafora przemijania epoki żagli, zapowiadająca nadejście ery maszyny parowej, to temat obrazu "Ostatnia droga Temeraire'a" Williama Turnera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak chłopskie dziecko trafiło do Luwru

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2011 08:35
Claude'owi Lorrainowi udało się coś, co w XVII wieku wydawało się niemożliwe. Pochodzący z chłopskiej rodziny artysta malował dla największych możnych ówczesnej Europy.
rozwiń zwiń