Kim są nagie kobiety Tycjana?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2012 11:15
"Koncert wiejski", wczesne dzieło malarza, przedstawia odzianych mężczyzn w towarzystwie nagich kobiet. Kompozycja wpłynęła na wielu późniejszych twórców, ale jej przekaz do dziś nie jest jasny.
Audio
Tycjan: Koncert wiejski
Tycjan: "Koncert wiejski" Foto: wikipedia, domena publiczna

Najpierw jednak trzeba zająć się autorstwem obrazu. Prawie stulecie zajęło historykom sztuki ustalenie atrybucji - najczęściej obraz przypisywano mistrzowi Tycjana - Giorgione. Tycjan miał obraz najwyżej wykończyć po śmierci mistrza.

- Legendy, jakoby Tycjan kończył obrazy Giorgione, nie są dziś przez naukę popierane – mówi dr Grażyna Bastek. – Choć tak twierdził Vasari, to badania fizykochemiczne, prześwietnanie promieniami Roentgena, reflektografia w podczerwieni pokazują jednorodność warstw malarskich, procesu powstawanie obrazu, koncepcji dzieła.

Od lat 70. XX wieku panuje zatem konsensus wśród naukowców: jest to dzieło Tycjana.

Wzorując się na stylu Giorgione, Tycjan przedstawił dwóch ubranych mężczyzn w czerwonych kapeluszach oraz dwie nagie kobiety, wypoczywających na łonie natury. Mężczyźni zajęci są rozmową lub śpiewem. Jeden z nich gra na lutni. Nie zauważają obecności nagich kobiet, co sugeruje iż cała scena jest alegorią Poezji. Świadczyć o tym mogą artefakty w rekach kobiet: flet i woda wylewana z dzbana.

"Koncert wiejski" mógł być również ilustracją dzieła Sannazara Arkadia (1504) lub dzieła Wergiliusza pt. "Bukolika". Mógł także mieć związek z wydaną w roku 1505 księgą "Gli asolani" Pietra Bembo o tematyce miłosnej, a dedykowaną Lukrecji Borgii.

/
Zobacz więcej na temat: Grażyna Bastek
Czytaj także

Marsjasz walczy z Apollem

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2011 13:10
Kiedy ktoś wchodzi w konkurencję z bogami, to zawsze źle się to kończy. Doskonale potwierdza to obraz Tycjana "Apollo i Marsjasz".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzieło Tycjana na Zamku Królewskim w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2011 15:56
- To wyraz wdzięczności za wypożyczenie na wystawę do Włoch "Damy z łasiczką" pędzla Leonarda da Vinci - mówi ambasador Republiki Włoskiej Aldo Mantovani.
rozwiń zwiń