Podczas kongresu politycy, naukowcy i specjaliści z całego świata dyskutują o wyzwaniach stojących przed Polską - związanych z gospodarką, społeczeństwem czy kulturą. Na kongresie poruszane są też takie tematy, jak rola sportu w kreowaniu polskiej marki, praworządność i trójpodział władzy czy znaczenie Polonii w promowaniu kraju.
Zdzisław Krasnodębski ocenił, że w bieżącej polityce co tydzień przechodzimy do innej kwestii, pojawia się nowy problem, a musimy też "myśleć szerzej, głębiej". Dlatego, jak powiedział, potrzebne są takie spotkania i takie miejsce, w którym "trochę odrywamy się od tego". - Rzadko sobie zdajemy sprawę, jak głębokie jest przewartościowanie pewnych przekonań poza Polską dzisiaj - powiedział Krasnodębski.
Zobacz serwis specjalny: Polska Wielki Projekt
Gość Jedynki wskazał, że w 2007 roku nastąpił koniec neoliberalnego sposobu myślenia o gospodarce, a dzisiaj pod wpływem m.in. kryzysu imigracyjnego zaczyna się myśleć zupełnie inaczej o sprawach kultury, społeczeństwa, narodu, UE. - W jakimś sensie my byliśmy krajem pionierskim - stwierdził Zdzisław Krasnodębski . - Te idee, które na naszym kongresie już wcześniej były formułowane, dzisiaj padają na bardziej podatny grunt też poza granicami naszego kraju - dodał.
Wiceprzewodniczący PE stwierdził też, że spotyka się z wieloma pozytywnymi reakcjami pod naszym adresem, a zagraniczni intelektualiści czy naukowcy skarżą się na ograniczenie wolności w ich krajach.
Zdzisław Krasnodębski skomentował też słowa Donalda Tuska, że Polska powinna ustąpić nie przed Komisją Europejską, a wobec oczekiwań wszystkich w Europie. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
***
Tytuł audycji: Sygnały dnia
Prowadzi: Katarzyna Gójska
Gość: Zdzisław Krasnodębski (wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego)
Data emisji: 18.05.2018
Godzina emisji: 8.15
fc/mg
Zapis rozmowy