Polskie Radio
Section05
Polska Wielki Projekt

Janusz Kapusta: zainspirował mnie Arnold Schwarzenegger

- W latach 70. byłem pod wrażeniem Schwarzeneggera. Gdy kulturysta z Austrii miał 14 lat, to koledzy go trochę popychali. Zamknął się więc w piwnicy i zaczął ćwiczyć. Po kilku latach zdobył tytuł Mister Universe, czyli najlepiej zbudowanego człowieka na świecie. Pomyślałem: to jest człowiek, który mnie interesuje. Żeby zostać księciem, trzeba mieć albo żonę księżniczkę, albo matkę królową. A tutaj on sam do tego doszedł - mówił w Dwójce Janusz Kapusta, tegoroczny laureat Nagrody im. Lecha Kaczyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Janusz Kapusta Dwójka Michał Nowak Kongres Polska Wielki Projekt 2023 Polska Wielki Projekt KULTURA

"Jest człowiekiem renesansu". Janusz Kapusta laureatem Nagrody im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Rysownik, malarz, scenograf ale przede wszystkim - jak powiedział przewodniczący kapituły profesor Zdzisław Krasnodębski - twórca prawy i sprawiedliwy Janusz Kapusta został laureatem nagrody imienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Wyróżnienie zostało przyznane podczas drugiego dnia kongresu Polska Wielki Projekt.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polska Wielki Projekt Lech Kaczyński Janusz Kapusta

Prof. Krysiak: "Mamy produkty lepsze, niż zagraniczne"

Kongres "Polska Wielki Projekt" relacjonowany jest na bieżąco na różnych antenach Polskiego Radia. W wydarzenie to było osią specjalnego wydania "Świata do trzeciej", nadawanego z Arkad Kubickiego. Wśród gości Rafała Tomańskiego znaleźli się m.in.: prof. Zdzisław Krasnodębski z Fundacji Polska Wielki Projekt, prof. Zbigniew Krysiak z Instytutu Myśli Schumanna, prof. Andrzej Zybertowicz, Nicholas Eberstadt z American Enterprise Institute, historyk dr Philippe Fabry oraz Brett Bourbon – filozof i teolog z Uniwersytetu w Dallas.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Polska Wielki Projekt Kongres Polska Wielki Projekt 2023 Warszawa Jacek Sasin Rafał Tomański

Kongres "Polska Wielki Projekt". Prof. Legutko o sytuacji w UE: powstaje jakieś niewidzialne imperium ideologiczne

- Swoboda w prowadzeniu polityki została ogromnie zawężona, powstaje jakieś niewidzialne imperium ideologiczne - mówił podczas dyskusji w ramach kongresu "Polska Wielki Projekt" europoseł PiS prof. Ryszard Legutko. Krytykował Parlament Europejski za - jak mówił - próby ingerencji w program nauczania historii w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kongres Polska Wielki Projekt 2023 Ryszard Legutko polityka Polska Wielki Projekt

PR24 Kongres "Polska Wielki Projekt". Prof. Jacek Czaputowicz: suwerenność państw się zmienia

- W kontekście współczesnych stosunków międzynarodowych suwerenność wycieka - do Unii Europejskiej, do globalnych instytucji finansowych. Pytanie jest: "Ile suwerenności powinno pozostać na poziomie państw i jaka powinna być polityka poszczególnych państw w tym zakresie?" - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Czaputowicz. Gość audycji komentował główne zagadnienie tegorocznego kongresu "Polska Wielki Projekt".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jacek Czaputowicz Adrian Klarenbach POLSKA polityka dyplomacja Unia Europejska Kongres Polska Wielki Projekt 2023 Polska Wielki Projekt

PR24 "Polska Wielki Projekt". Górny: przed wrogami musimy bronić niepodległości, przed przyjaciółmi - podmiotowości

- Suwerenność to temat wymuszony przez obecne wydarzenia, które się dzieją zarówno na Wschodzie jak i na Zachodzie. Bo jak mówimy, przed wrogami musimy bronić naszej niepodległości, a przed przyjaciółmi - naszej podmiotowości - podkreślił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Górny, prezes Fundacji Polska Wielki Projekt. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Polska Wielki Projekt Grzegorz Górny

Ruszył kongres "Polska Wielki Projekt". Tegoroczne hasło to: "Suwerenność"

W Warszawie rusza kolejna edycja kongresu "Polska Wielki Projekt". To seria debat z udziałem konserwatywnych polityków, naukowców i ekspertów z Polski i zagranicy. Będą dyskutowali o najważniejszych wyzwaniach, które stoją przed Europą Środkowo-Wschodnią. Tegoroczne debaty odbywają się pod hasłem "Suwerenność". Transmisja wydarzenia będzie dostępna za pośrednictwem portalu polskieradio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polska Wielki Projekt gospodarka polska dyskusja Unia Europejska POLSKA społeczeństwo

Prof. Michał Łuczewski: państwo nie może istnieć bez kultury

- Nie chcemy patrzeć na suwerenność tylko w techniczny sposób, militarny czy geopolityczny. Wydaje nam się, że nie może być jakiegokolwiek państwa bez kultury, bo wtedy można by zadać pytanie, po co nam takie państwo. Jeśli ma ono zarządzać jakąś masą członkowską, to może to robić gdziekolwiek i jakkolwiek - mówił w Dwójce prof. Michał Łuczewski, współorganizator XIII Kongresu Polska Wielki Projekt, który odbędzie się w dniach 2-4 czerwca w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polska Wielki Projekt Jakub Kukla Dwójka KULTURA

"Ważne, pluralistyczne forum debaty". Piontkowski o kongresie fundacji Polska Wielki Projekt

- Politycy totalnej opozycji uznają widocznie, że prawo do działania mają wyłącznie organizacje o lewicowych bądź liberalnych korzeniach - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski, komentując krytykę przyznania grantu fundacji Polska Wielki Projekt. - To ważne forum debaty, ale nie takiej, w której uczestniczą tylko i wyłącznie politycy lewicowi i liberalni, ale także ci bardziej konserwatywni i prawicowi - zaznaczył.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Dariusz Piontkowski Stanisław Janecki Ministerstwo Edukacji i Nauki Polska Wielki Projekt