Koncert NOSPR pod batutą Alexandra Liebreicha

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2012 16:45
W wieczornej transmisji Programu 2 Haydn, Mozart i Beethoven w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia prowadzonej przez Alexandra Liebreicha. W tym roku obejmie on funkcję dyrektora artystycznego i dyrygenta orkiestry.

Nowy dyrektor kieruje również orkiestrą kameralną w Monachium. Studia muzyczne ukończył w Wyższej Szkole Muzyki w tym mieście oraz w salzburskim Mozarteum, gdzie zetknął się między innymi z wielkim dyrygentem Claudio Abbado.

Dyrektor naczelna NOSPR-u Joanna Wnuk-Nazarowa powiedziała, że Aleksander Liebreich został wskazany przez muzyków.

- Rada Orkiestry zaproponowała właśnie jego, gdyż cztery koncerty zespołu, jakie prowadził przez cztery ostatnie lata, pokazały, że jest świetnym, wymagającym dyrygentem, który jednak znajduje zrozumienie wśród muzyków - zaznaczyła Wnuk-Nazarowa.

Alexander Liebreich stanowisko obejmie we wrześniu.

Zobacz więcej

 

Narodowa
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia

Program dzisiejszego koncertu wypełnią dzieła klasyków wiedeńskich: Symfonia Haffnerowska Wolfganga Amadeusa Mozarta, Koncert wiolonczelowy C-dur Josepha Haydna (ze znakomitym Danielem Müller-Schottem jako solistą) oraz VII Symfonia Ludwiga van Beethovena.

Symfonia Haffnerowska, choć skomponowana w 1782 r., nawiązuje do wcześniejszego, serenadowego stylu kompozytora. Materiał muzyczny Symfonii pochodzi z serenady, stworzonej wcześniej dla zaprzyjaźnionej z Mozartem rodziny Haffnerów; stąd mimo wielu zmian – zarówno tematycznych jak i formalnych – dzieło posiada uroczysty charakter, odpowiedni dla powstających wówczas kompozycji okolicznościowych.

Jako nadworny kapelmistrz Eszterhazych Haydn miał do dyspozycji orkiestrę, zespół kameralny oraz scenę teatralną, co otworzyło mu wielkie możliwości twórcze. Spośród wielu koncertów solowych, w większości skomponowanych pospiesznie na zamówienie, Koncert wiolonczelowy C-dur wyróżnia się lekkością, swobodą w operowaniu głosem solowym i przemyślanym zestawieniem go z partią orkiestry.

Napisana w 1812 r. VII Symfonia Beethovena powstała po kilkuletniej przerwie w komponowaniu większych form, odbiega od ideowych treści i nie posiada poetyckiego programu. Nazwana przez Wagnera "apoteozą tańca" ze względu na formotwórczy rytm i nieustanny ruch, które stanowią o radosnym, energetycznym wyrazie dzieła.

(NOSPR/krzk)

Na transmisję z Katowic zaprasza Marcin Majchrowski, który w przerwie koncertu będzie rozmawiać  z Alexandrem Liebreichem.

Program

Wolfgang Amadeus Mozart Symfonia D-dur KV 385 "Haffnerowska"

Józef Haydn Koncert wiolonczelowy C-dur Hob. VIIb/1

Ludwig van Beethoven VII Symfonia A-dur op. 92

Wyk. Daniel Müller-Schott – wiolonczela, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Alexander Liebreich - dyrygent

 

10 lutego (piątek), godz. 19:30



Czytaj także

Koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia - transmisja w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2011 00:30
Już dziś o 19:30 NOSPR wykona słynne dzieła początku XX wieku: Symfonię liryczną Zemlinskyego i Koncert na orkiestrę Bartoka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowy dyrektor Orkiestry Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2012 16:11
Niemiecki dyrygent Alexander Liebreich zostanie powołany na stanowisko dyrektora artystycznego i pierwszego dyrygenta Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
rozwiń zwiń