Polskie Radio
Section05
Monachium

Konferencja w Monachium. "Pojawiło się ziarno niezgody"

W niedzielę zakończyło się jedno z najważniejszych spotkań polityków i ekspertów bezpieczeństwa na świecie – 53. Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa. USA reprezentowali wiceprezydent Mike Pence i sekretarz obrony James Mattis, którzy nawoływali przywódców innych państw NATO do zwiększenia środków na obronność. Gościem Polskiego Radia 24 był amerykanista Artur Wróblewski (Uczelnia Łazarskiego).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA Monachium NATO Mike Pence

Deklaracje wiceprezydenta USA. "Z ocenami należy poczekać"

- Sprawy NATO i bezpieczeństwa są ściśle powiązane z Unią Europejską. Jeśli ktoś je widzi oddzielnie to niczego w całości nie zobaczy i nie podejmie dobrych decyzji – powiedział w programie Świat w Południe dr Paweł Kowal z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Odniósł się w ten sposób do zakończonej Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Monachium konferencja NATO Unia Europejska Paweł Kowal Rosja Niemcy

„Europa może się cieszyć z tego, co usłyszała od wiceprezydenta USA"

W Monachium zakończyła się 53. Konferencja Bezpieczeństwa. Wszyscy z niecierpliwością wyczekiwali pierwszego oficjalnego przemówienia administracji rządu USA. O tym, czy stanowisko Stanów Zjednoczonych, mogli przyjąć z zadowoleniem politycy innych krajów,  mówił w programie Punkt Widzenia dr Bartosz Rydliński z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka USA Unia Europejska Monachium Rosja Ukraina Petro Poroszenko

Mike Pence w Monachium: USA twardo wspierają NATO

Podczas 53. Międzynarodowej Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium wiceprezydent USA zapewnił o ciągłości sojuszu z Europą. Podkreślał, że Stany Zjednoczone nie zmienią swojej polityki wobec Starego Kontynentu. O wystąpieniu Mike'a Pence'a mówili w Polskim Radiu 24 Wojciech Cegielski, specjalny wysłannik Polskiegio Radia do Monachium i ekspert ds. międzynarodowych Wojciech Przybylski (Res Publika Nowa, Visegraad Insight).
Zobacz więcej na temat:  USA NATO Monachium Mike Pence Andrzej Duda

Czy Niemcom uda się zwiększyć wydatki na obronność?

Niemcy zwiększą wydatki na obronność. Zapowiedziała to kanclerz Angela Merkel w czasie dorocznej Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium. Tymczasem szef MSZ Niemiec Sigmar Gabriel przyznaje, że jego kraj może mieć problem ze znalezieniem 25 miliardów euro, tak by osiągnąć narzucony przez NATO poziom wydatków na obronność, wynoszący dla wszystkich państw członkowskich 2 procent PKB.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Monachium NATO wojsko Angela Merkel