Dwójka

Rosyjski noblista w nowych przekładach

06.01.2013 18:00
W Dwójkowym cyklu "To się czyta" opowiadania Iwana Bunina w przekładach Renaty Lis czyta Mariusz Benoit.
Iwan Bunin
Iwan Bunin Foto: Wikipedia/domena publiczna

/

Tom "Późna godzina" prezentuje późne arcydzieła prozatorskie Iwana Bunina, pierwszego rosyjskiego noblisty – w tym również opowiadania z przyczyn obyczajowych rzadko przedrukowywane w Rosji i niepublikowane wcześniej w Polsce – oraz jego dziennik moskiewsko-odeski z lat 1918-1919 pt. Nieszczęsne dni (Okajannyje dni) , fenomenalne świadectwo z pierwszych lat rosyjskiej wojny domowej i klucz do całej emigracyjnej twórczości pisarza. Całość dopełniają: napisane w roku 1921 w Paryżu opowiadanie Koniec , w którym Bunin przetwarza okoliczności swojej ucieczki z Odessy, kalendarium jego życia i twórczości, objaśnienia oraz słowo od tłumaczki i jej esej "Dwa zegarki Iwana Bunina".

Audycja Elżbiety Łukomskiej.

7-11 stycznia 2013 (poniedziałek-piątek), godz. 9.30

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Igor Strawiński - celebryta muzyki klasycznej

26.11.2012 15:36
Nową biografię wielkiego rosyjskiego kompozytora czyta Marcin Przybylski.
Marcin Przybylski
Marcin PrzybylskiFoto: Grzegorz Śledź/PR

Wielki rosyjski kompozytor Igor Strawiński (1882-1971) był zarazem mistrzem autoreklamy. Ta książka jest nie tyle kolejną biografią twórcy "Święta wiosny", ile panoramą zmian w kulturze XX wieku, której Strawiński stał się ikoną, podobnie jak Albert Einstein i Marilyn Monroe.

/

 

Śledząc najważniejsze momenty w życiu i twórczości Strawińskiego autor analizuje miejsce artysty we współczesnym świecie, siłę mediów – od kina w złotej erze Hollywood po telewizję – oddziaływanie reklamy oraz podział na sztukę wyższą i popularną. "Charles Joseph proponuje nowe spojrzenie na Strawińskiego, chwilami kontrowersyjne, niezmiennie fascynujące". Książka ukazała się w przekładzie znanego z naszej anteny Aleksandra Laskowskiego.

 

Charles M. Joseph - "Strawiński - geniusz muzyki i mistrz wizerunku" - fragmenty biografii czyta  Marcin Przybylski.

 

Audycję przygotowała Elżbieta Łukomska.

26-30 listopada (poniedziałek-piątek), godz. 9.30         

Czytaj także

"Ocalenie Atlantydy". O przesiedlonych

04.12.2012 09:00
Pierwszą od lat dwudziestu powieść Zyty Oryszyn, poświęconą losom przesiedleńców, czyta Magdalena Wójcik.
Magdalena Wójcik
Magdalena Wójcik Foto: Grzegorz Śledź/PR

"Najpierw siedzieli w schronie, bo szalała wojna i wrogowie mogli ich powystrzelać. Potem siedzieli w schronie, bo jedno wojsko polskie polowało na drugie wojsko polskie. By wreszcie wyjść ze schronu, całymi rodzinami ruszyli na Ziemie Odzyskane. A potem doszły wieści, że Zachód zaprzedał Polskę jakiemuś Stalinowi i teraz dopiero zacznie się polowanie. A gdy spadła żelazna kurtyna, świat pogrążył się w ciemnościach..".

/

"Ocalenie Atlantydy" to opowieść o czasach, gdy wszystko było polityczne. O ludziach z krwi i kości. O ich pragnieniach, których nie są w stanie stłamsić żadne zawieruchy dziejowe. I o życiu, które mimo terroru nie ginie jak tytułowa Atlantyda. Powtórny debiut doskonałej pisarki i publicystki, żony Edwarda Stachury.

Fragmenty książki czyta Magdalena Wójcik.

Audycję przygotowała Elżbieta Łukomska.

3-7 grudnia (poniedziałek-piątek), godz. 9.30

Czytaj także

"Pensjonat Miramar". Zrozumieć Egipt

13.12.2012 17:55
Fragmenty powieści Nadżiba Mahfuza, wybitnego prozaika i laureata Nagrody Nobla w roku 1988, czytał Grzegorz Małecki.
Pensjonat Miramar. Zrozumieć Egipt
Posłuchaj
14'27 Nadżib Mahfuz "Pensjonat Miramar" czyta Grzegorz Małecki cz.1
13'44 Nadżib Mahfuz "Pensjonat Miramar" czyta Grzegorz Małecki cz.2
13'55 Nadżib Mahfuz "Pensjonat Miramar" czyta Grzegorz Małecki cz.3
13'26 Nadżib Mahfuz "Pensjonat Miramar" czyta Grzegorz Małecki cz.4
13'54 Nadżib Mahfuz "Pensjonat Miramar" czyta Grzegorz Małecki cz.5
więcej

Akcja powieści toczy się w pensjonacie w Aleksandrii. Poprzez historie jego mieszkańców poznajemy problemy, z jakimi zmagają się Egipcjanie. W wizji Mahfuza uosobieniem kraju na rozdrożach staje się jedna z bohaterek powieści, piękna Zuhra - uczciwa i pracowita, lecz niewykształcona dziewczyna. To o jej względy zabiegać będą mieszkańcy pensjonatu.

/

"Pensjonat Miramar" ukazał się tuż przed klęską poniesioną przez Egipt w wojnie sześciodniowej w 1967 roku. Autor postawił w niej w stan oskarżenia Arabski Związek Socjalistyczny, skrytykował skorumpowanie i zdemoralizowanie członków ekipy rządzącej, panoszące się zło.

Książkę tę uznano później za prorocze ostrzeżenie przed wojenną katastrofą. Choć Mahfuz rozlicza się z naseryzmem, nie opowiada się po żadnej ze stron. Przedstawia ideologiczne zróżnicowanie Egiptu i pomaga zrozumieć niepokojące dziś Cachód zmiany w kraju nad Nilem.

Fragmenty książki czytał Grzegorz Małecki.

Audycję przygotowała Elżbieta Łukomska.

10-14 grudnia (poniedziałek-piątek), godz. 9.30