Dwójka

Igor Strawiński - celebryta muzyki klasycznej

26.11.2012 15:36
Nową biografię wielkiego rosyjskiego kompozytora czyta Marcin Przybylski.
Marcin Przybylski
Marcin PrzybylskiFoto: Grzegorz Śledź/PR

Wielki rosyjski kompozytor Igor Strawiński (1882-1971) był zarazem mistrzem autoreklamy. Ta książka jest nie tyle kolejną biografią twórcy "Święta wiosny", ile panoramą zmian w kulturze XX wieku, której Strawiński stał się ikoną, podobnie jak Albert Einstein i Marilyn Monroe.

/

 

Śledząc najważniejsze momenty w życiu i twórczości Strawińskiego autor analizuje miejsce artysty we współczesnym świecie, siłę mediów – od kina w złotej erze Hollywood po telewizję – oddziaływanie reklamy oraz podział na sztukę wyższą i popularną. "Charles Joseph proponuje nowe spojrzenie na Strawińskiego, chwilami kontrowersyjne, niezmiennie fascynujące". Książka ukazała się w przekładzie znanego z naszej anteny Aleksandra Laskowskiego.

 

Charles M. Joseph - "Strawiński - geniusz muzyki i mistrz wizerunku" - fragmenty biografii czyta  Marcin Przybylski.

 

Audycję przygotowała Elżbieta Łukomska.

26-30 listopada (poniedziałek-piątek), godz. 9.30         

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Cadyk i dziewczyna

W Dwójkowym cyklu "To się czyta" zapraszamy do wysłuchania wybranego fragmentu powieści Anny Boleckiej. Czyta Dorota Landowska.

"Cadyk i dziewczyna" to powieść ukazująca tragiczne losy społeczności żydowskiej w Warszawie pod hitlerowską okupacją. Bohaterowie, mimo że pochodzący z różnych formacji społecznych i różnych tradycji kulturowych, zarówno ortodoksyjni wyznawcy judaizmu, jak i przedstawiciele całkowicie świeckiego światopoglądu, zmuszeni są na nowo odkryć swoją żydowskość. Rzeczywistość getta i życie w ukryciu oznacza dla nich nie tylko konieczność zrozumienia niepojętych wyroków losu i historii – dla wielu to również kryzys wiary, a dla niektórych czas dojrzewania do miłości. Śmierć, cierpienie i upodlenie nie oszczędza tu prawie nikogo, ale nie jest również w stanie zabić tego, co przesądza o samym człowieczeństwie – nieodpartej chęci życia, wiary w jego sens i poszukiwanie bliskości drugiego człowieka.

Autor: 
Anna Bolecka
Realizacja: 
Barbara Okoń-Makowska
Inni współtwórcy: 
Elżbieta Łukomska
Czyta: 
Dorota Landowska

Zobacz więcej na temat: Dorota Landowska Warszawa

Czytaj także

Syn Mickiewicza pisał pamiętnik...

03.10.2012 22:30
Władysław Mickiewicz, najstarszy syn Adama MIckiewicza, ważna postać polskiej kultury, pozostawił barwne zapiski, które w tym tygodniu stanowią naszą przedpołudniową lekturę.
Jarosław Gajewski podczas nagrania
Jarosław Gajewski podczas nagraniaFoto: Grzegorz Śledź/PR

Władysław Mickiewicz (1838-1926) działał głównie w Paryżu. Prowadził pismo "L'Espérance", w którym publikował tłumaczenia literatury polskiej: Mickiewicza, Kraszewskiego, Rzewuskiego i innych.

Współzakładał Księgarnię Luksemburską, w istocie oficynę wydawniczą, skupiającą się na publikacjach dzieł polskich i polski dotyczących w językach polskim i francuskim. W ciągu pierwszych pięciu lat działalności Księgarnia miała już około 4500 tytułów.

W 1903 roku Władysław Mickiewicz ufundował Muzeum Adama Mickiewicza w Paryżu.

"Pamiętniki" w Dwójce czyta Jarosław Gajewski.

1-5 października (poniedziałek-piątek), godz. 9.30

Czytaj także

Jak opisać dźwięk Syberii

07.10.2012 18:00
Gugara - tym słowem mieszkańcy Syberii określają dźwięk dzwonków, wieszanych na uprzęży reniferów. Zarazem to tytuł reportażu Andrzeja Dybczaka, wyróżnionego nagrodą literacką Fundacji Kościelskich.
Marcin Hycnar
Marcin HycnarFoto: Grzegorz Śledź/PR

"Gugara" to książka o mieszkańcach syberyjskiej osady otoczonej ciszą.

"Gugara” to dźwięk dzwonków na szyi reniferów, niesie się daleko.

W brezentowym namiocie zawsze pali się nieduże ognisko. Tatiana wygrywa w warcaby, jej mąż Dmitrij patrzy za uciekającym dymem, myśli o kosmitach, Spartanach, o dziadku szamanie pochowanym w gałęziach drzewa, pali papierosy.

Nie pali syn Maksim, dopiero się uczy, i stary wilczur Sułtan. Nie palą też duchy zatopione deszczem. Czytają w zeszycie przez ramię przybysza słowa w obcym języku.

"Gugara" to literatura niespiesznego faktu i reportaż z kilku spokojnych dni na północy Kraju Krasnojarskiego u progu jesieni.

Fragmenty czyta Marcin Hycnar.

Opracowanie Elżbiety Łukomskiej.

 

Zobacz więcej na temat: Elżbieta Łukomska