WATCH DOCS po raz 22. Objazdowy festiwal filmowy ponownie ruszył w Polskę

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
WATCH DOCS po raz 22. Objazdowy festiwal filmowy ponownie ruszył w Polskę
W ramach tegorocznej edycji objazdowy festiwal WATCH DOCS odwiedzi 40 miejscowości w PolsceFoto: PAP/Marcin Obara

Festiwal filmowy WATCH DOCS, organizowany po raz 22., odwiedzi w tym roku 40 miejscowości. W programie znalazła się m.in. oscarowa produkcja "20 dni w Mariupolu". - To bardzo fajna inicjatywa, którą nieustannie rozwijamy. Bardzo się cieszymy, że oprócz Warszawy watchdocsowe filmy mogą zobaczyć ludzie w miejscowościach w całej Polsce - podkreśla Konrad Wirkowski, dyrektor programowy festiwalu. 

  • Na mapie tegorocznej odsłony objazdowego festiwalu WATCH DOCS znalazło się 40 miejscowości.
  • Program imprezy będzie się różnił w zależności od miasta. Organizatorzy pozostawiają możliwość układania go lokalnym koordynatorom wydarzenia.
  • W repertuarze festiwalu znajdziemy m.in. nagrodzone Oscarem "20 dni w Mariupolu".

Objazdowy Festiwal Filmowy "WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie" jest organizowany od 2003 roku we współpracy z partnerami z całej Polski - organizacjami pozarządowymi, ośrodkami akademickimi, teatrami, kinami i innymi instytucjami kulturalnymi. Odbywa się zawsze po grudniowej, stacjonarnej imprezie w Warszawie.

W ramach tegorocznej edycji objazdowy festiwal odwiedzi 40 miejscowości. Na mapie wydarzenia tym razem znalazły się m.in. Solec-Zdrój, Pacanów, Toruń, Leszno, Olsztyn, Wrocław, Szczecin, Elbląg, Gdańsk i Przemyśl. - To miejscowości duże i małe. Cieszymy się, że ludzie w mniejszych miejscowościach też mogą zorganizować fajną imprezę z poważnymi filmami. (...) To ma trochę, oprócz tego wymiaru filmowego, taki wymiar budowania lokalnej społeczności - mówi Konrad Wirkowski.

Co ważne, organizatorzy nie narzucają lokalnym koordynatorom programu imprezy. - Zdobywamy prawa do pokazów w całej Polsce filmów, które wydają nam się wartościowe i uważamy, że warto je pokazać i mówić o pewnych sprawach. Później miejscowi koordynatorzy wybierają sobie, co im się bardziej podoba i jakie są potrzeby lokalnej społeczności - tłumaczy dyrektor programowy festiwalu.

O sprawach społecznych na wielkim ekranie

Produkcje prezentowane w czasie festiwalu dotyczą spraw społecznych i praw człowieka. Jak tłumaczy gość radiowej Trójki, w myśl tej reguły organizatorzy chcą też pokazywać filmy, które się dobrze ogląda. - Staramy się wybierać takie filmy, które nie są reportażami i mówią w prosty sposób o tych trudnych sprawach, których jest coraz więcej. Chcemy pokazywać także takie produkcje, które dobrze się ogląda i oprócz wartości publicystycznej czy aktywistycznej są jeszcze dobrymi filmami - podkreśla Konrad Wirkowski.

- Staramy się też organizować dyskusje; mówić o sprawach, które uważamy za istotne dla naszego społeczeństwa z punktu widzenia praw człowieka i sprawiedliwości społecznej - dodaje gość "Programu Środka".

W ramach 22. edycji festiwalu objazdowego organizatorzy proponują ok. 50 filmów. W tym gronie znalazł się m.in. nagrodzony Oscarem dokument "20 dni w Mariupolu". Nie jest to jedyny obraz ukazujący wojnę w Ukrainie, jaki znalazł się w programie. - Wydaje mi się, że wojna w Ukrainie to najważniejsza rzecz, jaka zdarzyła się w naszym regionie świata od długiego czasu. (...) Zapewne jest trochę przesyt informacjami z frontu i trochę się nam to znudziło. Wydaje mi się to jednak na tyle ważne, że mimo wszystko trzeba próbować docierać z tymi informacjami do ludzi; szczególnie że jest dużo rosyjskiej dezinformacji i propagandy - podkreśla rozmówca Tomasza Żądy.


Posłuchaj

8:49
WATCH DOCS po raz 22. Objazdowy festiwal filmowy ponownie ruszył w Polskę (Program Środka/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Program Środka
Prowadzi: Tomasz Żąda
Gość: Konrad Wirkowski (dyrektor programowy festiwalu WATCH DOCS)
Data emisji: 9.04.2024
Godzina emisji: 14.16

qch/wmkor

Polecane