Gorące premiery książkowe 2014: od Beksińskich po Karpowicza

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Gorące premiery książkowe 2014: od Beksińskich po Karpowicza
Artysta malarz Zdzisław Beksiński. (Warszawa 11.1987 r)Foto: PAP/Wojciech Krynski Tomasz Prazmowski

Nowa powieści Olgi Tokarczuk i Ignacego Karpowicza, zbiór nieoczywistych reportaży sygnowany nazwiskiem Mariusza Szczygła, czy opowieść o życiu Zdzisława i Tomasza Beksińskich – między innymi o tych premierach książkowych 2014 roku opowiadał w audycji "Do południa" Michał Nogaś.

Posłuchaj

Michał Nogaś o najciekawszych premierach książkowych 2014 roku (Do południa/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

- W lutym ukazać ma się książka, której lektura robi naprawdę wielkie wrażenie. Porusza, co jakiś czas każe od siebie odpocząć – powiedział Michał Nogaś. Chodzi o książkę "Beksińscy. Portret podwójny" autorstwa Magdaleny Grzebałkowskiej.

Mat.
Mat. pras. ZNAK

W materiałach Wydawnictwa Znak, poświęconych tej pozycji, przeczytać można, że „ to nie jest książka o znanym i modnym malarzu, który malował dziwne i straszne obrazy. To nie jest książka o jego mrocznym synu, który fascynował się śmiercią i tak długo próbował popełnić samobójstwo, aż mu się udało.(…) To książka o miłości – o jej poszukiwaniu i nieumiejętności wyrażenia. I o samotności – tak wielkiej, że staje się murem, przez który nikt nie może się przebić ”.

- Nie chciałabym nazywać mojej książka biografią, bo stronię od tej nazwy, która kojarzy mi się z czymś naukowym. Uważam, że to książka reporterska, zresztą jestem reporterką i tak też pracowałam. Trafiłam w toku pracy między innymi na niebywałą korespondencję Zdzisława Beksińskiego, ponieważ on był mistrzem pisania listów. Jego syn, Tomasz tak samo – opowiadała w Trójce Magdalena Grzebałkowska.

Autorka przyznała, że na napisanie książki zdecydowała się m.in. dlatego, że popularny obraz obu bohaterów daleki jest od tego, jacy naprawdę byli. – Tomasz Beksiński nie był taki, jakim mógł się wydawać. Poznałam wielu ludzi, którzy wielbili go jako dziennikarza, szczególnie dziennikarza Trójki. Trafiłam nawet na słuchaczy Trójki, którzy dawali swoim dzieciom imiona po nim. I dla nich książka może się okazać niespodzianką... Nie chce jednak uprzedzać czytelników – powiedziała Magdalena Grzebałkowska. Książka, z Trójkowym Znakiem Jakości , ukaże się pod koniec lutego 2014 r.

mat.
mat. prom./Wydawnictwo Czarne

Także z Trójkowym Znakiem Jakości, ale prawdopodobnie dopiero w kwietniu, pojawi się antologia polskiego reportażu XX wieku, wybrana przez Mariusza Szczygła. Książka zatytułowana będzie "100/XX. Antologia polskiego reportażu XX wieku". – Pomysł był taki, żeby znanych autorów pokazać od nieznanej strony, przez ich mniej znane teksty. (…) Drugi pomysł to pokazać reportaże tych zapomnianych, albo tych, których z reportażem nie kojarzymy, jak np. Żeromski, czy Korczak – mówiła w Trójce Magdalena Budzińska, która jest redaktorem książki.

Trzecią tegoroczna nowością, o której opowiadał w "Do południa” Michał Nogaś była książka Ignacego Karpowicza. – W maju, mam nadzieję, ukaże się moja nowa powieść zatytułowana "Sońka" . To książka, która pisałem, mam wrażenie, całe życie. A przynajmniej 7 lat, bo ciągle coś mi w niej zgrzytało… Od poprzednich moich tekstów różni się objętością, bo jest skromna rozmiarowo oraz tematem, bo pierwszy raz przeniosłem się w czasie w drugą wojnę światową – opowiadał Ignacy Karpowicz .

W tym roku ukaże się też od dawna oczekiwana książka Olgi Tokarczuk "Xsięgi Jakubowe". Chociaż do księgarń trafi dopiero w październiku, autorka czytała w Trójce jej fragment. Olga Tokarczuk była także gościem specjalnego wydania audycji "Z najwyższej półki”.

Olga Tokarczuk: pamiętam ulgę, gdy napisałam ostatnie zdanie>>>

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji. Znajdą tam Państwo więcej informacji na temat ciekawych premier książkowych 2014 r.

"Do południa" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku od godz. 9.00 do 12.00. Program przygotował i prowadził Michał Nogaś

(ei)

Polecane