Trójka

Tata i dwoje dzieci - w 9 lat dookoła świata

05.11.2015 14:30
Gdy Nel miała sześć lat, a jej brat Noe pół roku, ich ojciec zabrał swoje dzieci w rejs. Wrócili po dziewięciu latach, gdy opłynęli cały świat...
Nel i Noe podczas rejsu dookoła świata ze swoim ojcem
Nel i Noe podczas rejsu dookoła świata ze swoim ojcemFoto: z arch. Kazimierza Ludwińskiego
Posłuchaj
26'24 Tata i dwoje dzieci - w 9 lat dookoła świata (Do południa/Trójka)
więcej
W obiektywie Kazimierza Ludwińskiego
W obiektywie Kazimierza Ludwińskiego

Początek rejsu to rok 2004, koniec - 2013. W tym czasie Kazimierz Ludwiński, ojciec i doświadczony żeglarz, oraz jego dzieci, pływali po morzach i oceanach. Na pokładzie katamaranu "Wyspa Szczęśliwych Dzieci" mieszkali, odpoczywali, uczyli się, poznawali świat. Żyli.

Dzisiaj mieszkają w Polsce, w Szczecinie, a za nimi pozostało coś więcej niż przygoda i podróż. O tym nieuchwytnym czymś oraz o dziewięcioletnim rejsie "Wyspą..." Kazimierz Ludwiński opowiada w rozmowie z Pawłem Drozdem. Mówi o tym, czego jego dzieci nauczyły się w podróży oraz do jakich polskich realiów nie mogą się przyzwyczaić po powrocie do domu.

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadzi: Paweł Drozd
Gość: Kazimierz Ludwiński (podróżnik, żeglarz)
Data emisji: 5.11.2015
Godzina emisji: 10.15

fbi/iwo


Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Dzieci zmarłych himalaistów w filmie o cenie pasji

27.08.2015 19:20
- Chciałam zrobić film bardziej uniwersalny, o relacji dzieci i rodziców. A to, że akcja dzieje się w górach, to dodatkowy aspekt - mówi reżyserka filmu "K2. Dotknąć nieba" Eliza Kubarska.
Zdjęcia do filmu odbywały się na wysokości ok. 5200 m n. p. m.
Zdjęcia do filmu odbywały się na wysokości ok. 5200 m n. p. m.Foto: David Kaszlikowski
Posłuchaj
24'00 Dzieci zmarłych himalaistów w filmie o cenie pasji (Do południa/Trójka)
więcej

Rok 1986. Kilka ekip alpinistów atakuje K2, prawdopodobnie najtrudniejszą górę świata. W ciągu pamiętnego lata K2 zabiera na zawsze 13 śmiałków, w tym również Polaków.

Dwadzieścia kilka lat później Eliza Kubarska, również alpinistka, ale i reżyserka filmów dokumentalnych, jedzie pod ścianę drugiej pod względem wysokości góry świata z kamerą. Razem z nią na miejscu są dorosłe już dzieci tych, którzy zginęli tam latem 1986 roku.

W "Do południa" Eliza Kubarska opowiada m. in. przejmującą historię o przemianie Hani Piotrowskiej, córki himalaisty Tadeusza Piotrowskiego. Dopiero podczas kręcenia filmu młoda kobieta poznawała swojego zmarłego ojca. Na K2 pożegnała się z nim i we wzruszający sposób oddała mu hołd...

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadzi: Paweł Drozd
Goście: Eliza Kubarska (alpinistka i reżyserka filmów dokumentalnych)
Data emisji: 27.08.2015
Godzina emisji: 10.20

fbi/iwo

Czytaj także

Na tropie kanibali i rajskich ptaków. Podróż do Papui-Nowej Gwinei

08.10.2015 17:00
Cokolwiek powiemy o Papui-Nowej Gwinei, przedstawimy jedynie drobny fragment tego, co mieści w sobie ten kraj. Na podróż po odległym zakątku świata zaprasza słuchaczy Trójki Paweł Drozd.
Piękne żony plemiennego wodza w obiektywie dziennikarza Trójki
Piękne żony plemiennego wodza w obiektywie dziennikarza TrójkiFoto: Paweł Drozd/PR
Posłuchaj
07'12 Paweł Drozd pyta o kanibalizm i opowiada historię o białym człowieku, który zgubił własną stopę (Do południa/Trójka)
06'18 Paweł Drozd na szlaku Kokoda (Do południa/Trójka)
08'05 Paweł Drozd opowiada o systemie wantok (Do południa/Trójka)
08'40 Paweł Drozd rozmawia z ludźmi, którym błogosławi morze (Do południa/Trójka)
03'37 Paweł Drozd i tajniki papuaskiej kuchni (Do południa/Trójka)
więcej

Papua-Nowa Gwinea to kraj niezwykle złożony - zarówno geograficznie, jak i społecznie. Niemal 2800 wysp i wysepek, wysokie góry i dziewicza dżungla, która kryje w sobie jeden z najbogatszych ekosystemów na naszej planecie.

- Teoretycznie jest tam jeden naród, ale w kraju, gdzie funkcjonują setki grup etnicznych i gdzie w użyciu jest ponad 800 języków, musi być coś więcej. Coś, co łączy grupy ludzi w większe organizmy społeczne - mówi Paweł Drozd i opowiada o mieszkańcach, którzy nie wiedzą, ile mają lat, ale wiedzą, kiedy ich przodkowie po raz pierwszy mieli styczność z białym człowiekiem. Mówi o wciąż trwających wojnach klanowych i systemie wantok, który służy małym społecznościom, a jednocześnie szkodzi państwu.

Dziennikarz zabiera nas w podróż po wiodącym przez dżunglę szlaku Kokoda, który jest atrakcją nie tylko dla przyrodników, lecz także dla historyków zajmujących się badaniem okresu drugiej wojny światowej. Wprowadza nas w świat, w którym o statusie rodziny świadczą posiadane muszle i pióra, szuka śladów kanibalizmu i rozmawia z ludźmi, którym błogosławi morze.

Tę podróż naprawdę warto odbyć!

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadzi: Paweł Drozd
Data emisji: 8.10.2015
Godzina emisji: 9:20

iwo/ei