"Tadeusz Mazowiecki zmienił oblicze Polski"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Tadeusz Mazowiecki zmienił oblicze Polski"
Tadeusz MazowieckiFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

- Mieliśmy szczęście, że w czasie przełomu ustrojowego postawiliśmy właśnie na Tadeusza Mazowieckiego, który okazał się być osobowością zdolną pogodzić zwaśnione strony - mówił Adam Cymer, publicysta ekonomiczny.

Posłuchaj

Zbigniew Janas o Tadeuszu Mazowieckim: byliśmy sobie bliscy, jeżeli chodzi o sposób pojmowania odpowiedzialności za państwo (Do południa/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Tadeusz Mazowiecki był ostatnim premierem PRL i pierwszym premierem III Rzeczypospolitej, wybranym po wyborach 4 czerwca 1989 r. Polityk zmarł w poniedziałek (28 października) nad ranem w wieku 86 lat .

Adam Cymer mówił w "Informatorze ekonomicznym", że dzięki Tadeuszowi Mazowieckiemu uniknęliśmy szaleństwa lustracyjnego i niszczenia przeciwników z poprzedniej epoki oraz radykalizmu reform bez jakiegokolwiek oglądania się na ich koszty społeczne. - Przecież to z jego inspiracji mamy zapisane to w konstytucji, że ustrój gospodarczy to społeczna gospodarka rynkowa - zaznaczył publicysta.

Tadeusz Mazowiecki nie żyje >>>

Gość Trójki podkreślił, że były premier był otwarty na dialog ze wszystkimi, miał wielką klasę. - Umiał na politycznej scenie poruszać się z godnością, z szacunkiem dla przeciwnika - stwierdził Adam Cymer.

Tadeusz Mazowiecki w Radiach Wolności. Nagrania archiwalne w serwisie specjalnym portalu PolskieRadio. pl >>>

Zbigniew Janas , poseł na Sejm w latach 1989-2001, wcześniej działacz "Solidarności", KOR-u, podkreślał na antenie Trójki, że Tadeusz Mazowiecki zawsze czuł się odpowiedzialnym za państwo, niezależnie od tego, jaką  funkcję pełnił w danym momencie.

Wujec wspomina Mazowieckiego: siła spokoju i chwyt buldoga >>>

Michał Okoński, zastępca redaktora naczelnego "Tygodnika Powszechnego" mówił, że Tadeusz Mazowiecki chciał, żeby w Polsce wszyscy czuli się u siebie. - Ta preambuła do konstytucji, którą współtworzył, zawierająca "invocatio Dei", a przecież sformułowana tak, aby wszyscy ludzie dobrej woli mogli się w niej odnaleźć, to jest najlepszy wyraz tego, o co mu chodziło jako chrześcijaninowi w życiu publicznym - przekonywał gość Trójki.

W audycji "Do południa" Magda Jethon, dyrektor Trójki, wspominała, jak w grudniu 1989 roku przeprowadziła wywiad z Tadeuszem Mazowieckim. Był to prawdopodobnie pierwszy wywiad z solidarnościowym premierem w mediach elektronicznych.

W audycji "Do południa" wspominaliśmy Tadeusza Mazowieckiego. Audycję prowadzili Jerzy Sosnowski i Michał Nogaś.

(pg)

Polecane