Trójka

"Orzeł może" – wielka akcja społeczna

17.04.2013 04:00
Polak – pesymista? Czy rzeczywiście tak jesteśmy kojarzeni i tak siebie postrzegamy? Trójka i "Gazeta Wyborcza" będą rozprawiać się ze stereotypem Polaka-ponuraka. Od 2 maja rusza wielka akcja społeczna "Orzeł może", nad którą honorowy patronat objął Prezydent RP Bronisław Komorowski. Akcję "Orzeł może" wspierają:
Orzeł może - wielka akcja społeczna
"Orzeł może" - wielka akcja społeczna Foto: Trójka
Posłuchaj
00'39 Para Prezydencka cz. 1
00'42 Para Prezydencka cz.2
00'38 Wojciech Pszoniak, Anna Maria Jopek, Katarzyna Nosowska, Jerzy Buzek
00'36 Marek Kondrat, Małgorzata Niezabitowska, Grzegorz Turnau, Maria Peszek
00'42 Wojciech Malajkat, Artur Rojek, Jaromir Nohavica, Małgorzata Braunek
00'37 Zbigniew Zamachowski, Dorota Miśkiewicz, Wojciech Mann, Jan Englert
00'36 Jacek Poniedziałek, Urszula Dudziak, Piotr Cieplak, Krystyna Janda
00'35 Rafał Mohr, Magda Umer, Artur Andrus, Grzegorz Miecugow
00'36 Artur Barciś, Maja Ostaszewska, Kayah, Bartłomiej Topa
00'37 Piotr Machalica, Paweł Królikowski, Katarzyna Groniec, Zbigniew Hołdys
00'35 Aga Zaryan, Maciej Stuhr, Magda Cielecka, Anna Dymna
00'36 Andrzej Chyra, Urszula Dudziak, Beata Ścibakówna, Krystyna Janda
więcej

- Często spotykam się z opiniami, że my Polacy nie uśmiechamy się i przejawiamy tendencje do przedstawiania wszystkiego w ciemnych barwach. Nie cieszymy się z tego, co mamy, bo zawsze myślimy o tym czego nie mamy, nie dostrzegamy pozytywnych aspektów naszego życia. Celem naszej akcji jest przekonanie Polaków, że nie warto być malkontentem, że optymistom żyje się łatwiej, że lżej jest znosić trudy. Chcemy sprawić, by marudzenie nie było naszą wadą narodową. Rozpoczęcie naszej akcji w Święto Flagi nie jest przypadkowe. Chcemy zachęcić rodaków do radosnego obchodzenia świąt i rocznic państwowych, będziemy przekonywać do okazywania naszego przywiązania do symboli narodowych - mówi Magda Jethon, dyrektor Programu 3 Polskiego Radia.

Codziennie od 2 maja do 4 czerwca radiowa Trójka i "Gazeta Wyborcza" w swoich audycjach i artykułach będą zachęcać Polaków do optymizmu, uśmiechu na co dzień i pewności siebie, jak również do większej wiary w swój potencjał. W rozmowach z wybitnymi Polakami, przypomną polskie sukcesy, sylwetki słynnych rodaków, interesujące inicjatywy młodych ludzi i akcje społeczne promujące polskość i optymistyczny patriotyzm.

Akcja "Orzeł może" będzie miała także swój wymiar na stronach portalu PolskieRadio.pl. Szczegóły - wkrótce.

- Polska nauka, tradycja, gościnność, kuchnia, czy walory turystyczne są tym, z czego możemy być dumni, a uśmiech i życzliwość na co dzień wiele nie kosztują, natomiast bardzo dobrze wpływają na nasze samopoczucie i kontakty międzyludzkie. To przecież prawda znana nie od dziś, a mimo to, tak często o niej zapominamy – przekonuje Jarosław Kurski, zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej".

Kampanię "Orzeł może" zapoczątkuje 2 maja wielki happening w czterech miastach Polski. 2 maja, w samo południe, nad Warszawą, Krakowem, Poznaniem i Wrocławiem zostaną rozrzucone kolorowe ulotki, promujące akcję i zawierające żartobliwe, acz patriotyczne wierszyki. Następnie organizatorzy w sposób szczególny będą zapraszać mieszkańców tych miast do zbierania ulotek i przynoszenia ich w wyznaczone miejsca. Dla uczestników zabawy Trójka przygotowała ponad 2000 nagród.

Tego dnia także dziennikarze radiowej Trójki i "Gazety Wyborczej" zapraszają wszystkich warszawiaków i turystów spędzających majówkę w stolicy do wspólnego, pokojowego marszu, który swój początek będzie mieć przy Rondzie de Gaulle’a. Stąd o godzinie 11.45 wyruszy radosny pochód. Towarzyszyć mu będzie muzyka, a także wiele atrakcji i niespodzianek. Trasa przebiegnie Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem.

Na specjalne zamówienie i z myślą o promowaniu akcji "Orzeł może" powstała piosenka (słowa Artur Andrus, muzyka Łukasz Borowiecki), którą zaśpiewał zespół "Mogli w czwartek", w składzie m.in.: Anna Rusowicz, Artur Andrus i Stanisław Sojka.

/

Honorowy patronat nad akcją objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.

 

Przyjaciele Trójki oraz znane postaci filmu, teatru, muzyki czy sportu zostali ambasadorami akcji "Orzeł może". Wśród nich są m.in.: Artur Barciś, Małgorzata Braunek, Magdalena Cielecka, Urszula Dudziak, Anna Dymna, Jan Englert, Katarzyna Groniec, Zbigniew Hołdys, Krystyna Janda, Krzysztof Jasiński, Anna Maria Jopek, Marek Kondrat, Paweł Królikowski, Piotr Machalica, Wojciech Malajkat, Grzegorz Miecugow, Rafał Mohr, Małgorzata Niezabitowska, Jaromir Nohavica, Katarzyna Nosowska, Maja Ostaszewska, Maria Peszek, Jacek Poniedziałek, Wojciech Pszoniak, Artur Rojek, Michał Rusinek, Anna Seniuk, Maciej Stuhr, Beata Ścibakówna, Bartłomiej Topa, Grzegorz Turnau, Magda Umer, Zbigniew Zamachowski.

 

 

Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Stworzyliśmy niezwykły album "Pociągi pod Trójkowym nadzorem"!

01.04.2013 12:02
51. urodziny obchodziliśmy nietypowo. 1 kwietnia dziennikarzy Programu Trzeciego oraz artystów zaprzyjaźnionych z Trójką można było usłyszeć na siedmiu dworcach kolejowych w Polsce. Dzięki Państwu powstał niezwykły album "Pociągi pod Trójkowym nadzorem". Dziękujemy, że jesteście Państwo z nami!
Marek Niedźwiecki i słuchawka Rita na Dworcu Głównym we Wrocławiu.
Marek Niedźwiecki i "słuchawka" Rita na Dworcu Głównym we Wrocławiu. Foto: Fot.: Rita Proćków
Posłuchaj
01'14 Pociągi pod Trójkowym nadzorem: Warszawa Centralna - pociągi zapowiadają Wojciech Mann i Magda Umer
04'26 Pociągi pod Trójkowym nadzorem: Warszawa Wschodnia - pociągi zapowiadają Maria Czubaszek i Urszula Dudziak
03'52 Pociągi pod Trójkowym nadzorem: Lublin - pociągi zapowiadają Hirek Wrona i Romuald Lipko
03'41 Pociągi pod Trójkowym nadzorem: Kraków Główny - pociągi zapowiada Artur Orzech
04'54 Pociągi pod Trójkowym nadzorem: jak radzą sobie Wojciech Mann i Magda Umer zapowiadając pociągi na dworcu Warszawa Centralna?
02'36 Pociągi pod Trójkowym nadzorem: na dworcu Wrocław Główny wielu fanów zgromadzili Marek Niedźwiecki i Anna Maria Jopek
01'24 Pociągi pod Trójkowym nadzorem: dworzec Poznań Główny śpiewająco opanowali Artur Andrus i Hanna Banaszak
04'34 Pociągi pod Trójkowym nadzorem: Lublin kocha Trójkę! Przekonali się o tym Hirek Wrona i Romuald Lipko
04'37 Pociągi pod Trójkowym nadzorem: Prosimy uważać na krawędzie!, czyli jak Wojciech Mann i Magda Umer przestrzegali podróżnych na dworcu Warszawa Centralna
03'49 Pociągi pod Trójkowym nadzorem: podróżnych na dworcu Warszawa Wschodnia przywitały zapowiedzi na dwa głosy: Marii Czubaszek i Urszuli Dudziak
03'17 Pociągi pod Trójkowym nadzorem: Artur Orzech w roli informatora na dworcu w Krakowie radził sobie bardzo dobrze!
02'25 Pociągi pod Trójkowym nadzorem: Artur Andrus i Hanna Banaszak zadebiutowali na dworcu Poznań Główny, czy udało im się rozweselić pasażerów?
03'30 Pociągi pod Trójkowym nadzorem: jak Artur Andrus zdobywał sprawność informatora poznańskiego dworca
03'03 Pociągi pod Trójkowym nadzorem: jak sobie poradzili z zadaniem Marek Niedźwiecki i Anna Maria Jopek?
więcej

Słuchaczom zaproponowaliśmy zabawę i stworzenie albumu z tego niecodziennego przedsięwzięcia, jakim była akcja "Pociągi pod Trójkowym nadzorem". Fotografie z dziennikarzami Trójki i gwiazdami można było umieszczać w specjalnie przygotowanej do tego aplikacji "Pociąg do Trójki" na Facebooku: "Trójka - Program 3 Polskiego Radia" . Wszystkie zdjęcia nagrodzimy Trójkowymi kubkami z limitowanej serii.
Czy podróżni i Słuchacze rozpoznali głosy dziennikarzy i gwiazd, którzy w poniedziałek, 1 kwietniaw w samo południe przez godzinę zapowiadali przyjazdy i odjazdy pociągów? O tym mogliśmy się przekonać dzięki reporterom Programu Trzeciego, którzy nadawali relacje z siedmiu dworców sześciu polskich miast. W specjalnej audycji wydarzenia na dworcach i poczynania swoich kolegów w nowych rolach śledziła Katarzyna Borowiecka. Akcja "Pociągi pod Trójkowym nadzorem" odbyła się w Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu.

Magda Jethon o akcji "Pociągi pod Trójkowym nadzorem": Takie pomysły rodzą się przypadkiem

Rozkład jazdy:

Kraków Główny Artur Orzech i Alosza Awdiejew
Lublin Hirek Wrona i Romuald Lipko
Poznań Główny Artur Andrus i Hanna Banaszak
Toruń Główny Piotr Baron i Adam Nowak
Warszawa Centralna Wojciech Mann i Magda Umer
Warszawa Wschodnia Maria Czubaszek i Urszula Dudziak
Wrocław Główny Marek Niedźwiecki i Anna Maria Jopek

Kraków Główny Artur Orzech

Lublin Hirek Wrona i Romuald Lipko

Poznań Główny Artur Andrus i Hanna Banaszak

Toruń Główny Piotr Baron i Adam Nowak

Warszawa Centralna Wojciech Mann i Magda Umer

Warszawa Wschodnia Maria Czubaszek i Urszula Dudziak

Wrocław Główny Marek Niedźwiecki i Anna Maria Jopek

Tak świętowaliśmy 50. urodziny Trójki >>>

Pomocy w zorganizowaniu akcji "Pociągi pod Trójkowym nadzorem" udzieliły spółki należące do Grupy PKP-PKP SA, PKP Polskie Linie Kolejowe, PKP Intercity oraz TK Telekom. Akcję wsparli także przedstawiciele spółki Przewozy Regionalne.

Czytaj także

"Orzeł może" - zacznijmy się uśmiechać

17.04.2013 09:20
- Chcemy pokazać, że w nas Polakach jest potencjał, że potrafimy robić rzeczy fantastyczne, niepowtarzalne i możemy być z nich dumni. Chcemy mówić też o tym, że optymizmu i uśmiechu można się nauczyć - mówi Magda Jethon, dyrektor Trójki , o wielkiej akcji społecznej "Orzeł może", nad którą honorowy patronat objął Prezydent RP Bronisław Komorowski. Akcję "Orzeł może" wspierają:
Orzeł może - wielka akcja społeczna
"Orzeł może" - wielka akcja społeczna Foto: Trójka
Posłuchaj
08'07 Magda Jethon, dyrektor Trójki o wielkiej akcji społecznej "Orzeł może": chcemy pokazać, że optymizmu można się nauczyć
00'38 Wojciech Pszoniak, Anna Maria Jopek, Katarzyna Nosowska, Jerzy Buzek
00'36 Marek Kondrat, Małgorzata Niezabitowska, Grzegorz Turnau, Maria Peszek
00'42 Wojciech Malajkat, Artur Rojek, Jaromir Nohavica, Małgorzata Braunek
00'37 Zbigniew Zamachowski, Dorota Miśkiewicz, Wojciech Mann, Jan Englert
00'36 Jacek Poniedziałek, Urszula Dudziak, Piotr Cieplak, Krystyna Janda
00'35 Rafał Mohr, Magda Umer, Artur Andrus, Grzegorz Miecugow
00'36 Artur Barciś, Maja Ostaszewska, Kayah, Bartłomiej Topa
00'37 Piotr Machalica, Paweł Królikowski, Katarzyna Groniec, Zbigniew Hołdys
więcej

Wielka akcja społeczna "Orzeł może" rusza 2 maja. Codziennie od 2 maja do 4 czerwca radiowa Trójka i "Gazeta Wyborcza" w swoich audycjach i artykułach będą zachęcać Polaków do optymizmu, uśmiechu na co dzień i pewności siebie, jak również do większej wiary w swój potencjał.

Magda
Magda Jethon

- Liczę się z tym, że niektórzy z Państwa mogą powiedzieć, że jest ciężko, że wcale nam nie jest do śmiechu, i muszę podkreślić, że właśnie im ciężej, tym bardziej przyda nam się optymizm, wiara w siebie i po prostu uśmiech mimo wszystko - przekonuje Magda Jethon, dyrektor Trójki, i wskazuje, że śmiech ma na nas dobroczynny wpływ.

- Są powody do radości i do dumy. Zaczynamy happeningiem w czterech miastach Polski. W samo południe rozrzucimy 3 miliony ulotek zawierających żartobliwe wierszyki, które mają zwrócić uwagę na idee akcji. Wierszyki są różne, co powinno zachęcić do podnoszenia ulotek. Nie chcę zdradzać wszystkiego, proszę przyjść na rynek w Krakowie, we Wrocławiu, na Maltę w Poznaniu i na Nowy Świat w Warszawie, by się przekonać - zaprasza Magda Jethon.

O sprzątanie też nie trzeba się będzie martwić. - Będziemy sprzątać sami. Mamy też zapewnienia służb miasta, że nam w tym pomogą, oraz - damy szansę Państwu. Właśnie z myślą o szybkim oczyszczeniu miast zorganizujemy konkurs, w którym zadaniem uczestników będzie zebranie jak największej liczby ulotek i przyniesienie ich w wyznaczone miejsca. Przewidujemy 2 tysiące nagród, a wśród nich unikatowe przepiękne zegarki z wizerunkiem godła - zapowiada dyrektor Trójki.

Honorowy patronat nad akcją objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Akcji "Orzeł może" towarzyszyć będzie piosenka Artura Andrusa i Łukasza Borowieckiego, którą nagrał w czwartek, 18 kwietnia, zespół Mogli w czwartek . Ponadto w audycji porannej "Zapraszamy do Trójki" od 6 maja będzie przeprowadzany konkurs "Wywiń orła". Zobacz nagrody: koszulki z limitowanej kolekcji.

2 maja dziennikarze radiowej Trójki i "Gazety Wyborczej" zapraszają wszystkich warszawiaków i turystów spędzających majówkę w stolicy do wspólnego, pokojowego marszu , który swój początek będzie mieć przy Rondzie de Gaulle’a. - Mamy bardzo dużo prezentów, kapitalne różowe okulary, baloniki, chorągiewki, broszki dla dzieci, a w pochodzie - autobus-kabriolet, na którym będą nasi dziennikarze, zespół, iluzjonista, a na koniec ogromny 3-metrowy orzeł z białej czekolady, który postawimy przed Pałacem Prezydenckim. Mamy nadzieję, że pan prezydent odsłoni tego pięknego orła - zapowiada Magda Jethon.

To nie koniec atrakcji związanych z akcją "Orzeł może" - od 2 maja bowiem będziemy sporządzać "metkę", czyli procentowy zestaw osobowych cech każdego z nas - Polaków. Portal PolskieRadio.pl uruchomi specjalną aplikację, która pozwoli zmierzyć skład procentowy dominujących u nas cech. Pozytywnych. Dowiemy się, jacy jesteśmy.

- Imienne "metki" pod koniec maja zsumujemy i jedna średnia metka cech pozytywnych Polaków zostanie w ogromnych gabarytach powieszona na Pałacu Kultury - mówi Magda Jethon. W planach jest także pokaz mody patriotycznej zaprojektowanej przez polską projektantkę Ulę Rzepniewską, a po pokazie koncert Kayah. Całość poprowadzi Artur Andrus. Zapraszamy do wspólnej zabawy!