Trójka

"Bracia Sisters" - pierwszy w historii western w Trójce

08.03.2013 15:13
Najnowszą powieść Patricka deWitta czytają na antenie Trójki... bracia - Paweł i Rafał Królikowscy.
Rafał (L) i Paweł Królikowscy
Rafał (L) i Paweł KrólikowscyFoto: fot. PR/W. Dorosz
Posłuchaj
00'50 Bracia Królikowscy czytają "Braci Sisters" Patricka deWitta
więcej
Królikowscy czytają "Braci Sisters"
Królikowscy czytają "Braci Sisters"

Mamy przyjemność zaprosić Państwa do przeżycia prawdziwie męskiej przygody w towarzystwie dzielnych Sisters Brothers na Dzikim Zachodzie, czyli do odbycia wspólnej wyprawy w czasie (połowa XIX wieku) i w przestrzeni (na trasie Oregon – Kalifornia).

Western to? Czy raczej parodia westernu i powieść drogi zarazem? Nie ma co szukać odpowiedzi. Na wiele pytań odpowiedział bowiem sam autor (patrz: fragmenty rozmowy przeprowadzonej przez kolegę Michała Nogasia). Najważniejsze, że - tym razem - czeka nas świetna zabawa. I to jest pewien fenomen, gdyż zazwyczaj przedstawiamy w Trójce prozę ambitną, nierzadko – trudną. W paśmie dziennym więc mają Państwo szansę posłuchać realizacji fragmentów książki pod każdym względem innej od tej, którą prezentujemy wieczorami.

Powieści w Trójce >>>
Nowatorskie w stosunku do klasyki prozy przygodowej w powieści Patricka deWitta jest to, że składa się ona z odrębnych "obrazków", odpowiadających kolejnym etapom wyprawy pary bohaterów. Luźna konstrukcja opowieści "Bracia Sisters" czyni ją lekką "jak piórko" podczas czytania oraz… mam nadzieję, podczas słuchania jej wersji dźwiękowej. I, co najważniejsze, jest to wszystko obłędnie zabawne!
Teraz – o nas. Bez najmniejszych oporów przystąpiliśmy do dzieła. Wyzwaniem była muzyka. No, bo jakże oddać klimat westernu? Tylko - sięgając po to, co z tym klimatem najbardziej kojarzy się. Po muzykę, którą doskonale znamy, ale (!) nie – z klasyki gatunku. Pierwszy pomysł: Ennio Morricone. Drugi – "Django". Oba – wydawały się dobre, ale niezupełnie. Jeżeli, to tylko w postaci cytatów. Michał Nogaś przedstawił mi jeden utwór napisany przez… Nicka deWitta. Wojtek Dorosz sprawdził. Okazało się, że jest tych utworów więcej. Wojtek napisał do Nicka, autor muzyki odpisał, zgadzając się na wykorzystanie jego kompozycji w oprawie muzycznej. Mamy więc… brata prawdziwego!

Nad obsadą długo nie musiałam się zastanawiać. Pierwszy pomysł: współpracujący z nami od lat aktor o niesamowitym potencjale komicznym – RAFAŁ KRÓLIKOWSKI. Tak, od początku wiedziałam, że Rafał powinien zagrać Eliego. Któż mógł wystąpić w roli Charliego? PAWEŁ KRÓLIKOWSKI. Mamy więc i drugiego prawdziwego brata. Szczęśliwie obaj panowie przyjęli nasze zaproszenie.

Michał Hoffmann dostarczył mi jeszcze parę "kawałków" à la western. A kto ostatecznie wystąpi w roli super star (w warstwie muzycznej)? Zorientują się ci, którzy od dawna słuchają Trójki... Poza tym świetnie bawimy się - mamy nadzieję, powtórzę, że Państwo – także.

Zapraszamy do słuchania nowej powieści w paśmie przedpołudniowym - od poniedziałku do piątku o godz. 11.50. Pierwszy odcinek 11 marca!
Baszka Marcinik oraz Andrzej Brzoska – reżyser dźwięku z Teatru Polskiego Radia, Renata Szewczak i Mateusz Patyk.

Książkę "Bracia Sisters" w tłumaczeniu Pawła Schreibera opublikowało w serii Proza Świata Wyd. Czarne. Książka ukazała się pod patronatem Trójki.

Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Ach, ta płeć ulubiona

08.03.2012 11:15
Jak wyjątkowo spędzić Dzień Kobiet? Trójka dała szansę mężczyznom, by pytali o to, co zawsze chcieli o kobietach wiedzieć, ale wstydzili się zapytać! Królikowski, Bralczyk, Halama, Poniedzielski stawili czoła wyzwaniu ...
Ach, ta płeć ulubiona
Foto: Glow Images/East News
Posłuchaj
01'15 Dzień Kobiet - Rafał Królikowski kontra Beata Tyszkiewicz
00'52 Dzień Kobiet - prof. Jerzy Bralczyk kontra Sylwia Chutnik
07'37 Dzień Kobiet - Magda Umer w roli ekspertki
więcej

Mimo że 8 marca świętujemy Dzień Kobiet, męskie ego nie daje o sobie zapomnieć. - Czego byście Panie nie chciały zmienić w nas, mężczyznach? - pytał przekornie Rafał Królikowski wiedząc dobrze, że zdecydowanie łatwiej kobietom wymienić to, co chciałyby zmienić. Obu wersjom pytania dzielnie stawiła czoło Beata Tyszkiewicz doceniając męski wdzięk i potępiając niedbałość o siebie. - Pomyślcie Panowie, że kobiety zawieszają na Was oko i nie jest wszystko jedno jak mężczyzna wygląda - apelowała.

Trudniejsze zadanie postawiliśmy przed Magdą Umer, która w tym specjalnym dniu gościła w naszym studiu. Musiała bowiem borykać się z podchwytliwymi pytaniami aż trzech mężczyzn. Andrzej Poniedzielski chciał koniecznie wiedzieć w jakich godzinach kobieta jest matką, wampem i bizneswoman; lider Raz Dwa Trzy Adam Nowak zastanawiał się nad liczbą szufladek, które otwierają się w kobiecej głowie na widok ukochanego, a Grzegorz Halama .... no cóż, sprowadził uczucia do poziomu naukowego!

- Zjawisko wzajemnego przyciągania cząsteczek? Jak to się nazywa? Panie Grzegorzu, chyba nazwałabym to miłością ... tak - zastanawiała się głośno Magda Umer i na potwierdzenie pozdrowiła wszystkich mężczyzn, "bo to jej ulubiona płeć".

W nieco poważniejszym tonie swoją ciekawość próbował zaspokoić prof. Jerzy Bralczyk pytając z troską, czy kobiety czują się dyskryminowane przez język. Kulturoznawczyni i pisarka Sylwia Chutnik wytłumaczyła znaczenie, jakie dla kobiet ma używanie form "architektka" czy "prezeska".

Zapraszamy do wysłuchania wszystkich męsko-kobiecych zmagań, z których zarówno kobiety, jak i mężczyźni, moga się czegoś nowego o płci przeciwnej dowiedzieć.

 

A najczęściej padające dziś męskie pytanie - o co kobietom tak naprawdę chodzi - chyba pozostanie bez odpowiedzi ...

Czytaj także

Keret nie boi się niesamowitych historii

08.06.2012 13:45
- W najnowszym zbiorze mówi o mężczyźnie, który ma suwak pod językiem, alternatywnym świecie wykreowanych przez kłamstwa postaci czy płaczącym agencie ubezpieczeniowym. Nie wiem skąd bierze te pomysły - recenzuje Michał Nogaś.
Etgar Keret
Etgar Keret Foto: etgarkeret.com/press photo by Yanai Yechiel
Posłuchaj
08'07 "Trójkowy Znak Jakości"
więcej

Etgar Keret to obok Amosa Oza najpopularniejszy pisarz izraelski, doskonale znany także w Polsce.

- Ma w sobie coś z Kafki i Singera. Zachwyca pomysłami na opowiadania, bywa złośliwy, ironiczny i zabawny, prawdziwy mistrz słowa. Zdaniem niektórych jest także dość kontrowersyjny, bo nie ma dla niego żadnych świętości, co udowodnił wielokrotnie sposobem, w jaki opisuje na przykład współczesny Izrael i konflikt żydowsko-palestyński - przybliżył postać pisarza Michał Nogaś .

/

"Nagle pukanie do drzwi" to zbiór opowiadań, który ukazał się z Trójkowym Znakiem Jakości. Książkę tę na antenie Trójki czytają Rafał Królikowski i Marcin Hycnar . Zapraszamy do słuchania od poniedziałku do piątku o 11.50 >>

- Książka powstawała przez 10 lat, znalazło się w niej 38 tekstów świetnych i uniwersalnych. Keret sam wyznał, że wystarczy mu podsłuchany przypadkiem dialog albo jedno zdanie z gazety, by następnie obudować je własnym wyimaginowanym światem - opowiada Nogaś.

Więcej o książce już w najbliższą niedzielę (10 czerwca) w audycji "Z najwyższej półki" , a sam Etgar Keret odwiedzi Polskę 18 i 19 czerwca. Będzie także gościem "Klubu Trójki".

"Nagle pukanie do drzwi" - wyd. W.A.B. - 6 czerwca 2012.

 

"Trójkowy Znak Jakości" na naszej antenie w każdy piątek ok. 7.45. Zapraszamy do słuchania!

(asz)