Rozmawiamy!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rozmawiamy!
Caravaggio, "Kosz z owocami", ok.1596

Nieśpiesznie rozmawialiśmy. O tym, co nie zawsze widać, mimo że uważnie patrzymy. O jedzeniu i sztuce - co może prowadzić do napadu głodu. I o fascynującej kobiecie - Susan Sontag.

Posłuchaj

Rozmawiamy! (Radiowy dom kultury/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Wszystko, co mi się przydarza, daje okazję do rozmyślań. Gdybym ocalała z katastrofy samolotu, być może zainteresowałabym się historią lotnictwa - mówi Susan Sontag w rozmowie z Jonathanem Cottem. Dzisiejsze wydanie Radiowego Domu Kultury pasowało do tego zdania - chcieliśmy sprawdzić, dokąd zaprowadzą nas spotkania z naszymi gośćmi!

Anna Lewandowska pracuje w Muzeum Narodowym w Warszawie, jest konserwatorką sztuki. Do sierpnia można oglądać w Muzeum wystawę prac Aleksandra Gierymskiego, malarza, który był bohaterem wystawy inaugurującej działaność nowego budynku Muzeum w roku 1938! Na wystawie prezentowana jest niemal cała dostępna spuścizna artysty, niektóre prace pokazywane są po raz pierwszy od końca XIX wieku!!! No właśnie, konserwowanie sztuki w tym kontekście niekogo zapewne nie dziwi. Pracy było dużo. Ale czy wiemy, co tak naprawdę widzi na obrazie konserwator? Jakie podejmuje decyzje?

Bogusław Deptuła* jest z wykształcenia historykiem sztuki, świetnie o niej opowiada i pisze, równie świetnie gotuje. Rok temu ukazała się jego "Literatura od kuchni", zbiór felietonów, w których powiązania pomiędzy literaturą a kuchnią smakowicie podaje. Tak, podaje, ponieważ aktywni czytelnicy mogą skorzystać ze sprawdzonych przepisów i np. samodzielnie upiec Magdalenkę, którą znają z lektury Prousta. A kilka dni temu nasz gość poprowadził w białostockim Arsenale wykład pod pięknym tytułem "Obrazy do zjedzenia, dania do oglądania". I to było najlepszym wstępem do naszego spotkania!

Przemek Dębowski lubi wydawać książki. Dobre i dobrze - w wydawnictwie Karakter. Porozmawiamy o tej - "Myśl to forma odczuwania". Z okładki patrzy nam w oczy młoda i zadziorna Susan Sontag. To rozmowa, którą pisarka odbyła z Jonathanem Cottem. O wszystkim - od feminizmu poprzez granice seksualności po strój, w którym lubi pisać... Lektura pasjonująca, do której zachęcamy!

A tradycyjny telefoniczny skrót? Agnieszka Obszańska dzwoniła dzisiaj do Katowic, Opola i Bytomia.

Tradycyjnie życzymy świątecznego czasu! Musi się odróżniać od czasu świeckiego, tylko wtedy ten cykl ma sens! Spokoju i ważnych chwil!

Na FB 24/7

obszanska&szydłowska&nogaś

* także kuratorem - najnowsza wystawa, nad którą pracował ostatnio otwiera się w przyszłym tygodniu w Sopocie - zapraszamy do Państwowej Galerii Sztuki na "Miłość własną".

Polecane