Laboratorium

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Laboratorium
Płyta nagrobna ofiar trzęsienia ziemi w ArmeniiFoto: Michał Łuczak

Laboratorium Piesni- ESK 2016- Warszawa.Warsaw- Metropolis- Armenia oczami Springera i Łuczaka- Zabytkomania - Niezależna Scena Młodych.

Zaczynamy, polecamy. Agnieszka Szydłowska poleca koncert zespołu Laboratorium Pieśni. Już dzisiaj, w ramach Warsaw Folklore Festiwal w Centrum na Pięknej 24/26, w Warszawie. Agnieszka Obszańska wybrała Weekend Zamknięcia. Chodzi oczywiście o Wrocław i dobiegające końca święto kultury pod szyldem Europejskiej Stolicy Kultury. Jesteśmy tam za tydzień!


Tu można posłuchać pierwszej godziny audycji>>>

Tu można posłuchać drugiej godziny audycji>>>


Wspólnie z gośćmi opowiadamy o albumie "Warszawa. Warsaw". Agnieszka Kowalska wie o Warszawie wszystko lub prawie wszystko. Współautorka alternatywnych przewodników „Zrób to w Warszawie!”, przez lata dziennikarska stołecznej gazety.„Warszawa. Warsaw” to jej najnowsza publikacja, która powstała we współpracy z fotografami Agą Bilską i Filipem Markiem Klimaszewskim oraz Autor Rooms, butikowym hotelem otwartym w zeszłym roku na Lwowskiej przez znane warszawskie studio graficzne Mamastudio. Jak opowiadać o mieście? Zapytaliśmy.

Agnieszka Obszańska wraz z Michałem Łuczakiem i Filipem Springerem zabierają nas do Armenii. Właśnie ukazała się książka "11.41", opowieść o Spitaku, mieście i ludziach dla których 7 grudnia 1988 r., to data graniczna. Trzęsienie ziemi zachwiało w posadach nie tylko Armenią ale całym radzieckim imperium. Michaił Gorbaczow przerwał planowaną od wielu miesięcy wizytę w Stanach Zjednoczonych i wrócił do kraju. Jeszcze zanim wylądował w Moskwie poprosił o międzynarodową pomoc. Tym samym przyznał otwarcie, że jego kraj nie poradzi sobie z kryzysem, który obrócił Spitak w ruinę. W 2014 roku do Spitaka dociera Michał Łuczak, fotograf. Mieszkańcy Spitaka otwierają przed fotografem swoje domy, dzielą się wspomnieniami, opowiadają o miejscu, w którym żyją, bo innego wyjścia nie mają. Ich opowieści są dla niego kluczem do zrozumienia, co tu tak naprawdę się stało i pozwalają spojrzeć na życie po tragedii, która przeorała tu nie tylko pejzaż, ale przede wszystkim psychikę zamieszkujących go ludzi. Jednorazowa, fotograficzna podróż zamienia się w bardziej trwałą relację. Łuczak wraca do Spitaka jeszcze kilka razy ciągle fotografując. Zaprasza też do współpracy reportera Filipa Springera, który postanawia opowiedzieć o tragedii Spitaka językiem literackiego reportażu. W ten sposób powstaje książka 11.41, fotograficzno - reporterska opowieść o życiu po końcu wszystkiego.
Książka "11:41" jest częścią projektu kolektywu Sputnik Photos "Stracone Terytoria".

Tymczasem Michał Margański zabiera nas do świata filmu. Bardzo szczególnego - mowa o obrazie "Metropolis" z 1927 roku. Arcydzieło Fritza Langa to wielopłaszczyznowa historia, film niemy, który od lat prowokuje muzyków do tworzenia własnej muzyki. Tego zadania podjął się ostatnio Władysław Komendarek - kompozytor i multi instrumentalista. 10 stycznia specjalny koncert w radiowym studiu im.Witolda Lutosławskiego.


Jan Niebudek opowiada o II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Filmowego „Zabytkomania” organizowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa we współpracy z Polskim Instytutem Filmowym. Uroczysta gala już za nami, u nas laureaci. Katarzyna Cygler zaprasza na spotkanie z Niezależną Sceną Młodych Polskiego Radia.

W telefonicznym skrócie mkniemy przez Koszalin, Elbląg i Gdańsk.

Na koniec prośba o pomoc - za tydzień startuje nasz Plebiscyt 2016. Podpowiedzi mile widziane! radiowydomkultury@gmail.com

Na FB jesteśmy 24/7

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Autorki: Agnieszka SzydłowskaAgnieszka Obszańska
Autorzy materiałów: Jan Niebudek, Michał Margański
Data emisji: 10.12.2016
Godzina emisji: 12.05


Polecane