Regularnie, w domu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Regularnie, w domu

Rozpoczynamy kulturalną bitwę o anglię, czyli nadchodzi rok polski w wielkiej brytanii --- urodziny zamku, czyli święto polskiego dizajnu --- krótka historia o tym, jak było sobie 'ładnie' --- ikonostas --- przystanki rodzinne, czyli o pewnym pomyśle oddolnym --- chłopaki od sióstr --- niewidzialne wro --- masyw kolekcjonerski

 

''

Zwiedziliśmy Europejskie Stolice Kultury, teraz nadajemy z naszej, własnej. Przed nami kolejna ważna podróż po kulturalnej Polsce - ale z małymi wyjątkami...

Rok Polski w Izraelu jeszcze trwa, a my już atakujemy kolejny rejon świata. W marcu zaczyna się Rok Polski w Wielkiej Brytanii!

Projektów, już w tej chwili, jest ponad dwieście! A to dopiero początek planów. Polska kultura stoczy własną bitwę o Anglię. Zacznie się od wielkiej ważnej wystawy w Tate Britain, potem Festiwal Muzyki Współczesnej w Canterbury, wielki muzyczny wieczór na Trafalgar Square.

A Radiowy Dom Kultury będzie to wszystko śledził!!! Szczegóły Roku Polskiego w WB w zarysie - dziś, dzięki Magdzie Mich z Instytutu Adama Mickiewicza, który całość organizuje i koordynuje.

www.iam.pl

 

''

Jeden z naszych ulubionych Zamków świętuje! To może oznaczać tylko jedno - przed nami kolejne ważne dni dla polskiego dizajnu.

To już 4. urodziny Śląskiego Zamku Przedsiębiorczości i Sztuki. Jak co roku, są one związane z prezentacją najlepszych prac  absolwentów wydziałów projektowych. Do tego konferencje, pokazy, spotkania i odznaki.

Do Cieszyna zaprosi niezmordowana Ewa Gołębiowska, "pani na Cieszynie" wraz z Kasią Jeżowską z Działu Wzornictwa.

www.zamekcieszyn.pl

 

''

Skąd się wzięli Bujnowski, Sasnal, Maciejowski, Firek, Kurosawa? Krakowski ha!art nie przestaje nas - pozytywnie! - zadziwiać w swym dążeniu do publikowania wydawnictw o najważniejszych wydarzeniach, postaciach, zjawiskach polskiej kultury współczesnej.

Teraz przyszła kolej na Grupę Ładnie. To tam doszło do spotkania talentów najciekawszych, najlepszych, najpopualrniejszych obecnie polskich malarzy współczesnych. To może warto poznać tę historię? My polecamy, a szczegóły wyjawi Martyna Sztaba.

www.ha.art.pl




''

Dawno nie było nas w krakowskim "Zderzaku". Naprawiamy błąd, podpatrując kolejną ciekawą wystawę.

"Ikonostas Miasto" Cecylii Malik pojawia się w przestrzenii galerii nieprzypadkowo. Wystawę otwarto 14 stycznia, gdy grekokatolicy i prawosławni świętowali Nowy Rok. Prezentowana praca to ikonostas zbudowany według reguł kanonicznych - składa się z 49 obrazów. Ale... No właśnie, jest świecki.

Do odwiedzenia "Zderzaka" zaprosi sama Cecylia.

www.zderzak.pl

 

''

Zaczęło się od skromnego listu elektronicznego do redakcji:

"Zapraszam na stronę  http://www.przystankirodzinne.pl i do wspolnego  stworzenia albumu rodzinnego. Szczegóły na stronie. Bardzo licze na  zaangażowanie słuchaczy... 
Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego,
Rafał Sosnowski (Poznań)"

Poszliśmy tą drogą, a efekt naszej wyprawy w tym wydaniu RDK. Rafał wszystko opowie sam. Warto pomóc mu w tym projekcie...

 



''

Siostry Borowe malują "Chłopaków". A w albumie promującym wystawę pisze Karolina Łabowicz-Dymanus:

"Bez kompleksów, uprzedzeń i zbędnych emocji siostry Borowe zabrały się za portretowanie mężczyzn. Ich pracę można porównać do działalności dziewiętnastowiecznego entomologa kolekcjonującego okazy z wielką uwagą, pieczołowitością i niekiedy z uprzejmym zdziwieniem nad twórczością Natury. (...).
Siostry Borowe z sukcesem połączyły dwa tematy. Pierwszy to współczesny sposób postrzegania mężczyzn przez kobiety, myślenia i mówienia o nich, za którego symbol można uznać serial telewizyjny pt. Seks w wielkim mieście. Drugim zagadnieniem jest klasyczny w historii sztuki motyw portretu osoby prywatnej na tle jej otoczenia czy przy codziennych zajęciach, gatunek, którego jednym z najwybitniejszych przedstawicieli jest sir Joshua Raynolds. Zgrabnie czerpią z dorobku popkultury, jak i tzw. kultury wysokiej i przetwarzają ją zgodnie z własnymi potrzebami. 
Agata i Dorota Borowe tworzą grupę artystyczną Siostry, czyli girlsband, który sprzyja w sposób naturalny podejmowaniu tematów takich, jak siostrzaność, dziewczyńskość, chłopackość. (...)
Serii obrazów towarzyszą zdjęcia powstałe w trakcie przygotowań do projektu. Niemniej za jego część integralną można uznać także wypowiedzi samych Sióstr o powstawaniu prac, poszukiwaniu modeli i oczywiście o chłopakach."

A w RDK-u przemówią same Siostry, zapraszając do warszawskiej Galerii WizyTUjącej na "Chłopaków".

www.siostryborowe.com
www.tugaleria.pl

 

''

Projekt "Niewidzialne miasto" śledzimy od samego jego początku w Poznaniu, obserwujemy, jak rozrasta się i zaraża sobą kolejne miasta.

Wrocław uczestniczy w akcji praktycznie od początku, a w najbliższą niedzielę w galerio-kawiarni "Kalaczakra" zaprezentowane zostaną wyniki odsłony świątecznej. Nie ludzie, a miasto. Co pokazało? Jak wyglądały, często pospiesznie mijane, sklepy?

Do poznania we Wrocławiu tego, co niewidzialne, zaprosi Magda Grobelna.

www.kalaczakra.com




 

''

I na zakończenie - Kuśmirowski. W krakowskim Bunkrze Sztuki do zobaczenia jego "Masyw kolekcjonerski".

No bo na czym polega fenomen kolekcjonerstwa? Czy zbieractwo (w znaczeniu pozytywnym i pożytecznym) może całkowicie zawładnąć właścicielem i zmienić jego życie?

Dwa piętra galerii. Wszystko jak w muzeum. Ale czy naprawdę?

Do Bunkra zaprosi jego dyrektorka, Anna Maria Potocka.

www.bunkier.art.pl

 

 

 

rdk poleca najlepsze! co sobotę od 13-tej!
agnieszka szydłowska, agnieszka obszańska, michał nogaś
rdk@polskieradio.pl

Polecane