Logo Polskiego Radia
POLSKIE RADIO - HISTORIE DOBRZE OPOWIADANE OD 90 LAT

Gender, czyli co?

Trójka
Emilia Iwanicka 24.11.2013
Gender to pojęcie bardzo popularne w ostatnim czasie w debacie publicznej w Polsce. Tylko co tak naprawdę oznacza ten termin i dlaczego budzi tak duże emocje? - Wszystko, co jest nowe, zazwyczaj budzi lęk. Z drugiej strony w filozofii i socjologii to pojęcie istnieje od lat - mówiła w Trójce dr Elżbieta Adamiak z Uniwersytetu Adama Mickiewicz w Poznaniu.
  • Czy bać się genderu? Czy kobieta może być księdzem? Czy istniej kobieca intuicja? (Znaki zapytania/ Trójka)
Gender, czyli co?
foto: Glow Images/ East News

Pojęcie gender jest szeroko dyskutowane przez różne grupy społeczne, od działaczy katolickich po środowiska feministyczne.- Boimy się genderyzmu, bo widzimy jakie są tego skutki np. we Francji, więc zaczynamy krzyczeć na alarm. Gender to traktowanie płci jako pewnego zjawiska społecznego. Czyli płeć można zmienić, można wybrać, wszystko jest względne, rodzina nie ma trwałego fundamentu - mówiła Ewa Kowalewska z Forum Kobiet Polskich.
Taką definicję gender działaczka feministyczna dr Agnieszka Graff uważa za "nieporozumienie, które wynika ze złej woli". - Kościół katolicki w jego konserwatywnym odłamie zmierza do utrwalenia wizerunku płci, który jest głęboko zakotwiczony w roli boskiej i przyrodzie, a który nie podlega kulturze. Tymczasem tak nie jest, bo wizerunek płci kulturze podlega - tłumaczył dr Agnieszka Graff.

Więcej odpowiedzi na intrygujące pytania na stronie audycji "Znaki zapytania">>
Prof. Małgorzat Fuszara kierująca studiami gender na Uniwersytecie Warszawskim mówiła natomiast, że nie tylko biologia, ale także społeczeństwo kształtuje nas jako kobiety i mężczyzn. – Społeczeństwo określa, co nam wolno a czego nie wolno, czyli np. określa, że dziewczynka powinna się zachowywać tak a nie inaczej. Gender można przetłumaczyć jako rodzaj, czyli to, co społecznie nas kształtuje. Gender to kategoria naukowa, która naukowcom pomaga w opisywaniu rzeczywistości - dodała Małgorzat Fuszara.
W audycji "Znaki zapytania” szukaliśmy także odpowiedzi na następujące pytania: czy kobieta może być księdzem oraz czy istniej kobieca intuicja.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, którą przygotował Marcin Gutowski.

Bądź z nami w kontakcie:

Podziemne Radio Solidarność
Na antenie:
Polecamy: