Wspominamy Macieja Zembatego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wspominamy Macieja Zembatego
Maciej ZembatyFoto: PAP/FILIP MILLER

Wybitny satyryk, poeta, reżyser radiowy, muzyk, bard, klasyk nadwiślańskiego czarnego humoru. Z okazji 70. rocznicy urodzin wspominamy Macieja Zembatego. Przez cały piątek na antenie Trójki będziemy mogli posłuchać fragmentów audycji, piosenek i skeczy autorstwa i z udziałem artysty. Zapraszamy!

Posłuchaj

Przyjaciele o Macieju Zembatym (Akademia Rozrywki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Andrzej Zakrzewski, wieloletni kierownik redakcji rozrywki w Trójce mówi, że artysta sprawiał człowieka, po którym można się wszystkiego nagle spodziewać. - Popisowy numer Maćka, to było łamanie nosa na stole. Ludzie, którzy nie znali tej sztuczki byli przerażeni. On wstawał, uśmiechał się i szedł dalej - opowiada.

Przypomina też jedną z anegdot z życia Zembatego. - Była ważna uroczystość, jakieś komplikacje powstały i z wielkiego grona artystów na placu boju zostali tylko Maciej Zembaty i Andrzej Waligórski. Wyglądało na to, że ci dwaj nie uciągną trzygodzinnego koncertu. Okazało się, że świetnie sobie poradzili. Cała sala bawiła się wyśmienicie, tylko jedna osoba siedziała ponura i lekko przerażona. To był miejscowy cenzor - śmieje się Andrzej Zakrzewski.

Wspomnień o Macieju Zembatym będzie można posłuchać w porannym i popołudniowym wydaniu "Zapraszamy do Trójki", "LP Trójce", "W tonacji Trójki" i "Muzycznej Poczcie UKF". Będą o nim mówić: Janusz Bogacki, Magda Umer, Krystyna Sienkiewicz, Jan Kobuszewski i Andrzej Zakrzewski. Wspomnienia przeplatane będą fragmentami najsłynniejszych audycji i piosenkami artysty.

Maciej Zembaty urodził się w Tarnowie 16 maja 1944 roku. Skończył średnią szkołę muzyczną w klasie fortepianu. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę magisterską pisał o polskiej piosence i więziennej gwarze, stając się z czasem pierwszym polskim specjalistą od tak zwanej "grypsery". W roku 1965 Maciej Zembaty pojawił się na Festiwalu w Opolu, gdzie otrzymał wyróżnienie jury. Trafiła też do niego nagroda za najlepszy debiut autorski.

Maciej Zembaty - śmiechem walczył z rzeczywistością>>>

Swoją przygodę w radiu zaczął w roli prezentera muzycznego. Wraz z Januszem Bogackim tworzył audycję "Płyty nasze i naszych przyjaciół". - Bogacki przygotowywał stronę muzyczną, a ja snułem absurdalny monolog, przerywany nagraniami - wspominał.

Kolejne programy i działania artystyczne przyniosły mu coraz większy rozgłos, zdobył rzesze fanów. W Trójce wraz z Jackiem Janczarskim tworzył słuchowisko radiowe "Rodzina Poszepszyńskich”, nadawane w Polskim Radiu przez 25 lat. Zaczął tłumaczyć i wykonywać piosenki Leonarda Coehna. W roku 1976 tworzył audycją autorską "Zgryz". Był jednym z prowadzących audycji "Zapraszamy do Trójki".

Maciej Zembaty był artystą niezależnym>>>

Stworzył w 1981 I Przegląd piosenki Prawdziwej "Zakazane piosenki". Napisał muzykę do słynnego serialu "7 życzeń", w którym udzielił głosu kotu Rademenesowi. W latach 90. ponownie pojawił się w Trójce wraz z Jackiem Janczarskim, przygotowując nową wersję "Zgryzu". Zmarł 27 czerwca 2011 r. w wieku 67 lat.

(mp)

Polecane