Logo Polskiego Radia
POLSKIE RADIO - HISTORIE DOBRZE OPOWIADANE OD 90 LAT

Wołyń: czystka etniczna czy wprost ludobójstwo?

Trójka
Gabriela Skonieczna 11.07.2013
Odsłonięcie pomnika na warszawskim Żoliborzu, uroczystości oficjalne i tzw. społeczne, wystawa w Sejmie oraz spór o tekst uchwały. Tak mija 70. rocznica kulminacyjnego momentu rzezi wołyńskiej, w której zginęło ponad sto tysięcy Polaków i kilkanaście tysięcy Ukraińców.
Marsz pamięci przeszedł ulicami Warszawy, 11 bm. w 70 rocznicę zbrodni wołyńskiej. Wcześniej jego uczestnicy wzięli udział w odprawionej w kościele św. Aleksandra na pl. Trzech Krzyży mszy św. Zarówno msza, jak i marsz są częścią obchodów rocznicowych zorganizowanych przez organizacje kresowe.
Marsz pamięci przeszedł ulicami Warszawy, 11 bm. w 70 rocznicę zbrodni wołyńskiej. Wcześniej jego uczestnicy wzięli udział w odprawionej w kościele św. Aleksandra na pl. Trzech Krzyży mszy św. Zarówno msza, jak i marsz są częścią obchodów rocznicowych zorganizowanych przez organizacje kresowe. , foto: PAP/Tomasz Gzell

Często, kiedy parlamentarzyści przyjmują uchwały odnoszące się do historii, dochodzi do ostrych sporów. Tak było niedawno w sprawie śmierci Grzegorza Przemyka. Tak też jest dzisiaj w  kwestii Wołynia. Posłowie, podzieleni na dwie frakcje, nie są zgodni, czy zbrodnię z 1943 i 1944 roku nazwać czystka etniczną o znamionach ludobójstwa, czy wprost ludobójstwem.

Wołyń 1943 - zobacz serwis specjalny >>>>

Co wynika z przyjęcia jednej lub drugiej kategoryzacji? I czy sejmowe uchwały (i dyskusje) w takich sprawach wnoszą do debaty publicznej coś wartościowego? Porozmawiamy o tym w "Pulsie Trójki" o godzinie 17.45. Naszymi gośćmi będą: Maciej Łopiński z PiS i Marcin Święcicki z PO.

Na "Puls Trójki" w czwartek, 11 lipca o 17.45 zaprasza Damian Kwiek

PAP
PAP
tagi:

Bądź z nami w kontakcie:

Najczęściej czytane

Na antenie:
Wkrótce: Klub Trójki
Polecamy: