Trójka

Minister nauki: we wrześniu ruszy program staży dla studentów

02.02.2015 09:28
- Program staży jest już przygotowany, choć trwają nad nim dyskusje - mówiła minister Lena Kolarska-Bobińska (PO). W 2016 roku ma wejść w życie pilotażowy program studiów za granicą.
Minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska
Minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-BobińskaFoto: Salon polityczny Trójki
Posłuchaj
14'23 Minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska m.in. o programie staży dla studentów i studiach za granicą (Salon polityczny Trójki)
więcej
Obejrzyj
Minister nauki: we wrześniu ruszy program staży dla studentów (Salon polityczny Trójki)

Minister nauki i szkolnictwa wyższego zapowiada, że od września ma rozpocząć się program staży i praktyk studenckich w administracji publicznej, zapowiadany w expose premier Ewy Kopacz. Lena Kolarska-Bobińska (PO) powiedziała, że program będzie otwarty, obejmie wszystkie uczelnie. Szczegóły są jeszcze ustalane. Jak powiedziała, liczba miejsc na stażach dla studentów zależy od konkretnego ministerstwa.

Przyznała, że jest pewien opór w resortach związany z tą sprawą - praktykantami trzeba się bowiem zająć, przekazać im wiedzę i umiejętności. Na pytanie, czy staże będą płatne, minister odpowiedziała, że są środki europejskie na takie cele i chciałaby, aby tak było.

Minister zapowiedziała również, że pilotażowy program, pomagający wybranym studentom opłacić naukę za granicą, ma być wdrożony jesienią 2016 roku. Według słów gościa Trójki, sprawą wkrótce zajmie się rząd, jednak ustawa będzie wymagała kilku poprawek.

W expose premier Ewa Kopacz powiedziała, że od 2016 r. Polska będzie finansować studia najzdolniejszych młodych na czołowych uczelniach świata - warunkiem będzie przepracowanie potem pięciu lat w kraju.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Lena Kolarska-Bobińska (PO) mówiła w Trójce, że kilka dni temu dostała zaproszenie na Kongres Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej, ale jako uczestnik, nie prelegent. Zbiera się on we wtorek. Minister nie wie jeszcze, czy będzie obecna - będą jednak jej przedstawiciele.

Jak zaznaczyła, zaczął obecnie działać program kompetencji miękkich. Na wszystkich uczelniach będą zajęcia np. z logiki, filozofii, studenci będą mieli większy wybór dodatkowych przedmiotów. Ministerstwo ogłasza teraz nowy program wspierania humanistyki. Lena Kolarska-Bobińska dodała, że jest na ten cel 80 mln zł z programu humanistyki, dodatkowo są także pieniądze w agencjach.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki

Prowadził: Marcin Zaborski

Gość: Lena Kolarska-Bobińska (minister nauki i szkolnictwa wyższego, PO)

Data emisji: 02.02.2015

Godzina emisji: 8.13

(agkm/mk)

Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Wystartował portal Wybierz Studia. Pomoże wytypować przyszłą uczelnię

30.09.2014 10:45
Resort nauki zakończył konsultacje na temat portalu Wybierz Studia, skierowanego do osób planujących rozpoczęcie nauki w szkołach wyższych. Uzupełniony o najświeższe dane m.in. liczbę przyjętych na poszczególne kierunki, zaczyna działać od wtorku.
Wystartował portal Wybierz Studia. Pomoże wytypować przyszłą uczelnię
Foto: Glow Images/East News
Posłuchaj
00'58 Rządowy portal pomoże maturzystom wybrać przedmioty na egzamin - relacja Kamila Szwarbuły (IAR)
00'17 Minister Lena Kolarska-Bobińska powiedziała, że portal porządkuje informacje o uczelniach. Można tam znaleźć i porównać oferty wielu szkół wyższych (IAR)
więcej

Portal wybierzstudia.nauka.gov.pl ma pomóc licealistom w wyborze studiów zgodnych z ich zainteresowaniami, dostosować wybór przedmiotów maturalnych do wymagań uczelni czy znaleźć studia w pobliżu miejsca zamieszkania. Przyszli studenci znajdą w nim informacje o bieżącej ofercie 437 uczelni, kierunkach, które z powodu negatywnej oceny Polskiej Komisji Akredytacyjnej zawieszają nabór czy nawet zostaną zlikwidowane. Dowiedzą się też, ilu studentów studiuje na danej uczelni, które uczelnie oferują atrakcyjne wyjazdy zagraniczne.

"Ułatwi podejmowanie mądrych decyzji"

- Chcemy żeby decyzje młodych ludzi dotyczące wyboru studiów były jak najbardziej przemyślane - dlatego właśnie stworzyliśmy ten portal. Oferta edukacyjna polskich uczelni jest bardzo bogata i różnorodna. To oczywiście bardzo dobrze, choć uczniom stojącym przed ważnym życiowym wyzwaniem jakim jest wybór studiów może być trudno odnaleźć się w gąszczu informacji. Portal Wybierz Studia ma ułatwić im podejmowanie mądrych decyzji - mówi prof. Lena Kolarska-Bobińska.

W ocenie resortu nauki od innych źródeł wiedzy o uczelnianej ofercie, portal różni się rzetelnością zamieszczanych w nim informacji. W portalu znajdą się dane pochodzące z czterech źródeł: informacji zebranych w systemie POL-on, oceny kierunków dokonywanej przez Polską Komisję Akredytacyjną (PKA), oceny potencjału poszczególnych uczelni dokonanej przez Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych oraz informacji przesłanych przez uczelnie.

Sześć kategorii

Użytkownicy portalu będą mogli wyszukiwać informacje według sześciu kategorii: przedmiotów maturalnych, nazwy uczelni, lokalizacji, kierunku studiów oraz rodzaju uczelni (publiczna lub niepubliczne i kościelne) i trybie studiów. Elementem portalu jest też mapa, która pokazuje, w jakich miastach znajdują się poszczególne uczelnie, a gdzie ich wydziały zamiejscowe.

Badania przeprowadzone przez resort nauki pokazują, że największą popularnością wśród maturzystów cieszy się możliwość wyszukiwania po wybranych przedmiotach maturalnych. Można wybrać cztery przedmioty, poza obowiązkowym polskim i matematyką. To pozwala zorientować się maturzystom, jak wiele kierunków można studiować. Obecnie wynik takiego wyszukiwania ma charakter orientacyjny, a oficjalną listę wymaganych przedmiotów można znaleźć na stronach uczelni. Resort nauki zamierza uzupełniać dane, aby wyniki wyszukiwania były jak najbardziej aktualne.

Konsultacje

Do 15 września ministerstwo prowadziło konsultacje na temat portalu. Serwis ocenili też uczniowie liceów i niezależne organizacje. Jak podał resort nauki, w ostatnim etapie swoje uwagi na temat serwisu przesłało około 40 uczelni. Pochodziły one zarówno z małych, jak i dużych szkół wyższych.

Po przeprowadzonym ostatnim etapie konsultacji, sam model wyszukiwarki pozostał niezmieniony. Uczelnie pytały natomiast o możliwość dodawania informacji o specjalnościach dostępnych w ramach poszczególnych kierunków. Jednak ponieważ obowiązujące przepisy nadają uczelniom uprawnienia do prowadzenia kierunków, a nie specjalności, chwilowo nie planuje ono publikowania takich informacji za pośrednictwem portalu.

Wśród uwag, które resort nauki otrzymywał, najczęściej pojawiało się pytanie dotyczące braku danych o ewaluacji poszczególnych kierunków studiów, dokonywanej przez Polską Komisję Akredytacyjną. Na razie w portalu Wybierz Studia oceny PKA zawiera około 20 proc. kierunków. Problem polega na tym, że PKA od 2011 roku jeszcze nie oceniła większości szkół. W roku 2011 weszła bowiem w życie nowelizacja ustawy o szkolnictwie wyższym, która zmieniła system oceny uczelni. Jednak - jak zapewnia MNiSW - w miarę, jak PKA będzie publikować wyniki ewaluacji, to dane o jej wynikach, znajdą się też na portalu.

Dane dostępne w portalu Wybierz Studia będą aktualizowane co kwartał. Ostatnia aktualizacja pochodzi z 22 września. Prace nad portalem, wspólnie z resortem nauki, prowadził Ośrodek Przetwarzania Informacji - Państwowy Instytut Badawczy. Koszt jego przygotowania wyniósł ponad 400 tys. złotych.

Czytaj też<<<Kolarska-Bobińska: nauka jest jednym z największych wygranych budżetu 2015>>>

IAR,PAP,kh

Czytaj także

Naukowcy się starzeją. Brakuje ludzi młodych

10.10.2014 16:06
Do roku 2020 Unia Europejska potrzebuje miliona naukowców, dlatego w Polsce i całej Unii Europejskiej systematycznie rosną nakłady finansowe na naukę. W Polsce w 2015 roku z budżetu państwa wydatki na naukę wzrosną o 10%.
Minister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska
Minister nauki prof. Lena Kolarska-BobińskaFoto: Polskie Radio
Posłuchaj
04'31 O kampanii „Zawód naukowiec” mówiła portalowi gospodarka.polskieradio.pl minister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska /Arkadiusz Ekiert, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
więcej
Obejrzyj
O kampanii „Zawód naukowiec” mówiła portalowi gospodarka.polskieradio.pl minister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska /Arkadiusz Ekiert, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego rozpoczyna kampanię „Zawód naukowiec”, która ma zachęcać najzdolniejszych studentów do wyboru tej właśnie drogi zawodowej. Potrzebujemy tysięcy młodych naukowców  - mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl minister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska.

- Chcemy pokazać dwie rzeczy. Po pierwsze warto być naukowcem. Chcemy powiedzieć młodym ludziom, że praca naukowca jest ważna, ciekawa i ambitna. Na uczelniach brakuje młodych ludzi. Chodzi nie tylko o studentów, ale i o pracowników naukowych, którzy będą stosować nowoczesne metody badań i nauczania – mówi minister Lena Kolarska- Bobińska.

Jest jeszcze drugi ważny powód kampanii „Zawód naukowiec”.

- W kampanii zgodziło się wziąć udział jedenaścioro wybitnych naukowców młodego i średniego pokolenia. To nasi Ambasadorzy Nauki. Chcemy, by oni mówili o nauce i zachęcali do pracy na rzecz tej nauki. Chodzi o to, by tę naukę po prostu popularyzować. Kto może lepiej mówić o nauce, jak nie ci, którzy ją właśnie robią – zauważa minister Kolarska-Bobińska.

Zdaniem gościa portalu Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przygotowało w ostatnich latach sporo ciekawych programów, które finansują zarówno badania naukowe, jak i konkursy naukowe, czy wyjazdy całych zespołów na różnego rodzaju naukowe zawody.

- Chcemy, żeby uczestnicy tych programów przyciągnęli do nauki biznes. Chodzi o to, by nauka nie zamykała się w twierdzy. Tylko, by była otwarta na biznes. By ludzie zajmujący się biznesem zrozumieli, że badania naukowe mogą im się przydać – mówi minister Lena Kolarska – Bobińska.

Celem kampanii „Zawód naukowiec’” i  specjalnej konferencji, która odbędzie się w jej ramach już 11 listopada, jest próba odpowiedzi na pytanie: jakie są bariery dla współczesnych naukowców, gdzie są szanse rozwoju badań naukowych, jaka powinna być strategia dla polskiej nauki. Konferencji towarzyszyć będzie wystawa prac studentów nagrodzonych w programie „Generacja Przyszłości” na Placu Politechniki Warszawskiej.

Arkadiusz Ekiert