Trójka

Słowa budują więź! Zasady dobrej komunikacji

15.07.2013 12:12
Polacy mają coraz większy problem z komunikacją. - Porozumiewamy się w sposób niestaranny - mówił w "Dobranocce" Robert Fryczkowski, trenerem komunikacji.
Czy asertywność to tylko umiejętność mówienia nie? O tym porozmawiamy w Trybie głośnomówiącym
Czy asertywność to tylko umiejętność mówienia "nie"? O tym porozmawiamy w "Trybie głośnomówiącym"Foto: Glow Images/East News
Posłuchaj
90'19 Słowa budują więź: zasady dobrej komunikacji (Dobranocka/Trójka)
więcej

Prawdopodobnie nadchodzą czasy, w których informacje potrzebne do życia, pracy, wychowania dzieci, zachowania zdrowia czy rozwiązywania problemów, znajdziemy w sieci. Ale słowa między ludźmi to coś więcej, są siłą, która buduje więź, nastrój i są konieczne dla zachowania gatunku i zdrowia. Robert Fryczkowski mówił w Trójce, że Polacy mają coraz większe problemy z komunikacją. - Zaczynamy się w miłości, małżeństwie, komunikować w sposób niestaranny - zaznacza.

Więcej rozmów Grażyny Dobroń na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>>

Dobór właściwych słów - to zdaniem Fryczkowskiego jedna z podstawowych zasad komunikacji. - Pierwszą rzeczą jaką trzeba zrobić, to jest dać właściwej rzeczy nazwę. Musimy umieć się komunikować. Musimy z mężem, z żoną, synem, córką, ciotką, właściwie komunikować rzeczy, właściwie nazywać rzeczy. Właściwe nazywanie rzeczy jest pierwszym krokiem do pozytywnej, ciepłej, budującej komunikacji. Nikt nas nie zwolni z obowiązku szukania dobrych, pozytywnych słów do określenia rzeczywistości - podkreśla.

Ekspert zwraca uwagę na to, że dobra komunikacja musi służyć budowaniu wartości. - Naczelną zasadą komunikacji jest podnoszenie wartości. Komunikujemy się po to, żeby druga osoba stała się lepsza. Dobrą komunikacją, jest ta komunikacja, po której ktoś staje się lepszy. (…) - Dobry język, dobra intencja, dobre budowanie wartości - jeśli tego się nauczymy, to świat od razu zaczyna działać - mówił w "Dobranocce" Robert Fryczkowski, trenerem komunikacji.

Audycji "Dobronocka" można słuchać w nocy z niedzieli na poniedziałek między północą a 2. Zapraszamy.

(aj)

Zobacz więcej na temat: komunikacja rozmowa
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Język migowy, czyli komunikacja w 3D

08.07.2013 16:30
- Oczywiście, że w języku migowym można powiedzieć wszystko, co się chce. Można w nim rozmawiać i o emocjach, i o fizyce jądrowej, o ile jest terminologia. A ta rodzi się wraz z potrzebą ludzką, Polski Język Migowy rozwija się jak każdy inny język - wyjaśnia w radiowej Jedynce dr Paweł Rutkowski.
Dzieci rozmawiające w języku migowym
Dzieci rozmawiające w języku migowymFoto: daveynin/flickr.com/lic. CC 2.0
Posłuchaj
23'22 O Polskim Języku Migowym, badaniach nad nim i tworzeniu korpusu PJM opowiada dr Paweł Rutkowski (Wieczór odkrywców/Jedynka)
więcej

- Kiedy używamy terminu Głusi chodzi nam o osoby, które nie słyszą od urodzenia, albo bardzo wczesnego dzieciństwa. To nie są osoby, które straciły słuch, Beethovena nie nazwalibyśmy głuchym. Głusi to taka społeczność, która posługuje się swoim językiem migowym i dla nich polszczyzna foniczna jest językiem obcym - wyjaśnił dr Paweł Rutkowski z Pracowni Lingwistyki Migowej UW.

Głusi posługują się własnym językiem - Polskim Językiem Migowym (PJM). Na użytek słyszących stworzony został także system językowo-migowy (SJM), który polega na używaniu znaków języka migowego w połączeniu z polską gramatyką

- Języki mają swoje nie tylko odrębne leksyki, odrębne słownictwo, ale także odrębne gramatyki. Dlatego nie możemy stosować podstawiania słów pod szyk i gramatykę jednego języka w celu uzyskania drugiego. SJM jest więc próbą stworzenia hybrydy do komunikacji słyszących, którzy już władają polszczyzną, z głuchymi - wyjaśnił badacz gramatyki i leksyki PJM.

Czym zatem jest Polski Język Migowy? - To język wizualno-przestrzenny, który przekazywany jest za pomocą rąk i całego ciała. I tylko sami Głusi są w stanie nam powiedzieć, jak naprawdę wygląda ich język. W naszej pracowni połowa pracowników to osoby posługujące się migowym, jako językiem rodzimym - dodał w rozmowie z Krzysztofem Michalskim.

Jak wyglądają badania nad językiem migowym? Czym jest korpus PJM? Dlaczego ważne jest rozróżnienie na wielką i małą literę w słowie "głuchy"? Dlaczego ks. Jakub Falkowski jest ważną postacią dla osób Głuchych?

"Wieczór odkrywców" na antenie Jedynki w każdy piątek o godz. 21.30.

(asz)