Ropa naftowa. Jaka będzie przyszłość "czarnego złota"?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ropa naftowa. Jaka będzie przyszłość "czarnego złota"?
Foto: Glow Images/East News

Według szacunków niektórych firm paliwowych obecnych zasobów ropy naftowej wystarczy tylko do 2067 roku. Czy to rzetelne obliczenia?

Posłuchaj

Ropa naftowa. Jaka będzie przyszłość "czarnego złota"? (Zapraszamy do Trójki - ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

- Obecnie rezerwy ropy wynoszą 1,7 mld baryłek. Prognozujemy, że do 2035 roku produkcja nadal będzie rosła, by sprostać zapotrzebowaniu. Obecnie używamy ok. 87 mln baryłek, w 2035 roku to będzie już 100 mln. Potem staniemy przed nie lada wyzwaniem, bo skończy się tania i dobra ropa. Będziemy musieli zacząć szukać jej w innych miejscach, na przykład na dnie oceanów i to daleko od brzegu, albo pozyskiwać z piasków bitumicznych czy łupków - mówi Paul Aplleby z koncernu BP.
- Takie informacje, mniej lub bardziej miarodajne, pojawiają się już od kilkudziesięciu lat, ale również od kilkudziesięciu lat odkrywane są złoża ropy naftowej - zaznacza z kolei Szymon Sołtysik z magazynu "Top Gear". - Informacja, że mamy już policzone zasoby ropy, jest próbą wpłynięcia na cenę paliw. Koncerny paliwowe doszły do wniosku, że dobrze byłoby trochę "zamieszać", żeby na tym skorzystać, zarobić więcej pieniędzy - dodaje.
Zdaniem Piotra Zarzyckiego z Muzeum Techniki i Przemysłu w Warszawie problem cały czas narasta. - Przeciętnym ludziom na świecie wmawia się, że nie ma alternatyw dla ropy naftowej czy gazu ziemnego. Ale oczywiście są, w USA nawet samoloty mogą latać na biopaliwie - przekonuje gość Trójki.
Taką opinię potwierdza Jacek Pawlaczyk, ekspert ds. lotnictwa potwierdza. - Producenci silników prowadzą prace nad nowymi paliwami. Są one dosyć mocno zaawansowane, tu nie będzie zaskoczenia. Lotnictwo, tak samo jak inne gałęzie przemysłu, przygotowuje się do wykorzystania alternatywnego zasilania - podkreśla rozmówca Kuby Witkowskiego.

Jak przyszłość czeka ropę naftowa i alternatywne paliwa? Zapraszamy do wysłuchania całego materiału.
Porannego pasma "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do soboty między 6.00 a 9.00.

(mk)

Polecane