Cyfryzacja radia: szersza, pełniejsza i lepiej dostosowana oferta

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Cyfryzacja radia: szersza, pełniejsza i lepiej dostosowana oferta
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Polskie Radio/Jakub Szymczuk

Nowa jakość i bogatsza oferta – oto główne powody rozpoczęcia długoletniego procesu cyfryzacji polskiej radiofonii. Od dziś Polskiego Radia w jakości cyfrowej można słuchać w Warszawie i Katowicach.

Posłuchaj

Cyfryzacja radia: szersza, pełniejsza i lepiej dostosowana oferta (Zapraszamy do Trójki - ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

– W systemie cyfrowym mamy możliwość odbierania czterech programów ogólnopolskich, jednego programu dla zagranicy oraz dwóch dodatkowych: PR24 i Polskiego Radia Rytm – mówił Andrzej Siezieniewski. Prezes Polskiego Radia zaznaczył, że przygotowano nowe kanały, m.in. dla słuchaczy powyżej 60. roku życia (Retro), dla dzieci i rodziców (Krasnal) oraz kanał popularno-naukowy (Eureka).

W jaki sposób na cyfryzacji zyskują słuchacze? – Mają dostęp do pełniejszej, znacznie szerszej i lepiej dostosowanej do oczekiwań oferty radia publicznego – tłumaczył Andrzej Siezieniewski.
Więcej o cyfryzacji Polskiego Radia >>>

– Radio jest analogową wyspą w cyfrowym świecie – mówił Jan Dworak. Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji jest przekonany, że przejście do rzeczywistości cyfrowej to obecnie jedyna alternatywa dla tradycyjnej radiofonii. – Nie możemy dłużej zwlekać z wejściem procesu, który już tak dalece dojrzał w Europie. Zbyt wiele możemy stracić – przekonywał Jan Dworak.

Zdaniem prezesa Polskiego Radia, rozpoczęcie emisji cyfrowej przełoży się na zwiększoną podaż odbiorników uumożliwiających przetwarzanie sygnału radiowego w technologii DAB+ (Digital Audio Broadcasting Plus). – W momencie, kiedy producenci będą zalewali rynek różnego typu odbiornikami cyfrowymi, ich cena jednostkowa znacząco spadnie – mówił Andrzej Siezieniewski.

Od 1 października sygnałem cyfrowym objętę zostały aglomeracje warszawska i katowicka. 1 sierpnia 2014 roku dołączą kolejne miasta (Gdańsk, Szczecin, Wrocław, Kraków i Kielce), a cały kraj ma znaleźć się w zasięgu sygnału DAB+ do końca 2020 roku.

(mk)

Polecane