Trójka

Tunel pod Kanałem La Manche

18.10.2010 10:41
Tunel pod Kanałem La Manche połączył dwa europejskie kraje: Francję i Wielką Brytanię.
Trasa tunelu pod Kanałem La Manche
Trasa tunelu pod Kanałem La MancheFoto: fot. wikipedia
Posłuchaj
05'08 Tunel pod Kanałem La Manche
więcej

W sierpniu 1961 roku francuska Rada Ministrów nawiązała rozmowy rządem brytyjskim na temat stałego połączenia, mostu lub tunelu, przez Kanał La Manche. Tunel byłby tańszy, ale mostem podróż trwałaby krócej.

W końcu zdecydowano o drążeniu tunelu. W 1973 roku inżynierowie złożyli 4 projekty. Wygrał projekt firmy Eurotunnel.

Budowa ruszyła pełną parą 1 grudnia 1987 roku po stronie angielskiej. Trzy lata później, 1 grudnia 1990 roku, budowniczowie przebili ostatnią warstwę skały i podali sobie ręce. Pierwszy przejazd odbył się w 1994 roku.

Obecnie tunel pod kanałem La Manche o długości ok. 50 km, łączy Calais we Francji z Folkestone w Wielkiej Brytanii. Ruch samochodowy i osobowy przez tunel odbywa się za pomocą wahadłowych pociągów Eurostar oraz Channel Tunnel Rail Link, kursujących z Londynu do Paryża i Brukseli.


Audycji "Tym żył świat" można słuchać od poniedziałku do piątku o godzinie 9.15.

Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Eurostar odwołuje wszystkie kursy pociągów

Po wczorajszej awarii w tunelu pod Kanałem La Manche firma Eurostar odwołała na dziś wszystkie kursy pociągów.

Również z powodu śnieżyc jest zakłócona komunikacja promami między Anglią a kontynentem. Zamknięty jest port w Calais, a po drugiej stronie kanału władze ostrzegają kierowców, że z powodu pogody może być im trudno dostać się do portów w Dover i Folkstone.

Wczoraj w tunelu pod kanałem doszło do awarii pociągów.

Według Eurostar, przyczyną problemów był topniejący w tunelu śnieg oblepiający wagony, który zalał instalacje elektryczne.

Zobacz więcej na temat: Anglia firma

Czytaj także

Eurostar znów stanął pod Kanałem La Manche

Skład jechał z Brukseli do Londynu. Spółka Eurotunnel poinformowała, że wystąpiła awaria trakcji, jednak nie podano szczegółów.

Silne mrozy i obfite opady śniegu znowu zakłócają kursowanie pociągów pod Kanałem La Manche. Rano tunel był zablokowany przez dwie godziny - utknął w nim pociąg Eurostar z Brukseli do Londynu.

W najbliższych dniach możliwe są dalsze zakłócenia. Trudne warunki pogodowe mogą spowodować opóźnienia lub odwołania pociągów Eurostar - głosi komunikat na stronie internetowej spółki. Awaria trakcji, która unieruchomiła rano pociąg z 260-cioma pasażerami, spowodowała także wstrzymanie kursów wszystkich ekspresów osobowych.

Przed Świętami tunel pod Kanałem La Manche został zamknięty na 3 dni. Doszło do poważnych awarii w związku z dużą różnicą temperatur - między mroźnym powietrzem na zewnątrz a ciepłym w tunelu. Wtedy pod kanałem zablokowanych było przez wiele godzin 5 pociągów i ponad dwa tysiące podróżnych trzeba było ewakuować.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

Zobacz więcej na temat: Bruksela IAR Londyn świat