Logo Polskiego Radia
POLSKIE RADIO - HISTORIE DOBRZE OPOWIADANE OD 90 LAT

Tragedia na Lampedusie. "Nikt nie ma pomysłu, jak radzić sobie z imigracją"

Trójka
Paula Golonka 05.10.2013
- Ze względu na bezrobocie, kryzys i różne stereotypy nie ma dziś w Europie przyzwolenia społecznego na przyjmowanie większej liczby imigrantów - mówi w Trójce dr Maciej Duszczyk.
  • Tragedia na Lampedusie. Europa obojętna na los imigrantów (Raport o stanie świata/Trójka)
Lokalni rybacy i marynarze rzucają wieniec dla tych, którzy stracili swe życie u wybrzeży Lampedusy,  5.10.2013
Lokalni rybacy i marynarze rzucają wieniec dla tych, którzy stracili swe życie u wybrzeży Lampedusy, 5.10.2013, foto: EPA/STRINGER Dostawca: PAP/EPA.

Dr Maciej Duszczyk z Uniwersytetu Warszawskiego zauważa, że czasami dość mylnie nazywamy Polskę biednym krajem. - A nie wyobrażamy sobie, jaki poziom ubóstwa jest w niektórych państwach Afryki - podkreśla gość "Raportu o stanie świata".

Rozmówca Dariusza Rosiaka wskazuje przy tym, że z drugiej strony nie da się pomóc wszystkim. - Nie ma możliwości przeniesienia całej Afryki do Europy i zapewnienia tym osobom minimalnych warunków do życia - przekonuje. Jego zdaniem tak naprawdę nikt dziś nie ma żadnego pomysłu, w jaki sposób radzić sobie z imigracją. - Jesteśmy w sytuacji patowej - stwierdza.

Tragedia u wybrzeży Lampedusy - czytaj więcej

Do tragedii u wybrzeży Lampedusy doszło w czwartek 3 października nad ranem, kiedy zatonął statek z imigrantami. Jednostka wyruszyła z jednego z portów w Libii i po co najmniej kilkunastu godzinach żeglugi znalazła się w pobliżu włoskiej wyspy leżącej między Afryką i Europą. Chcąc zwrócić na siebie uwagę straży przybrzeżnej, uchodźcy rozpalili na pokładzie ognisko. Zajęła się od niego cała drewniana struktura. Jednostka w szybkim tempie poszła na dno. Według relacji ocalonych, na pokładzie było 500 osób.

RELACJA TELEWIZJI BBC:

Czy ostatnia tragedia u wybrzeży Lampedusy cokolwiek zmienia w podejściu Europy do imigrantów? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której można usłyszeć także relację Marka Lehnerta, korespondenta Polskiego Radia z Rzymu.
Więcej komentarzy do bieżącej sytuacji na świecie znajdziesz na podstronach audycji "Raport o stanie świata" oraz "Trzy strony świata" .
W audycji także:

- ONZ chce, by Hiszpania rozliczyła się ze zbrodniami popełnionymi w czasach dyktatury Franco. Ale sami Hiszpanie umówili się, że nie będą tego robić. Co się dzieje kiedy różne narody dopada ich własna historia?;

- Czy Ameryce naprawdę grozi bankructwo? Nie, nie grozi jej bankructwo, tylko kompromitacja polityczna. Wyjaśnimy dlaczego.

Do słuchania audycji  "Raport o stanie świata" zapraszamy w każdą sobotę po godzinie 14.00.
(pg)

Bądź z nami w kontakcie:

Podziemne Radio Solidarność
Na antenie:
Polecamy: