Trójka

Maciej Zieliński

28.02.2011 10:00
Dzisiejszym gościem Artura Orzecha był kompozytor Maciej Zieliński.
Posłuchaj
21'54 Maciej Zieliński w "Prywatnej kolekcji"
więcej

Maciej Zieliński  jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Royal Academy of Music w Londynie. Komponuje do filmu, teatru i telewizji. Jego utwory można usłyszeć  miedzy innymi w "Dublerach", "Nigdy w życiu", "Kryminalnych", "Świątecznej przygodzie", "Niemcach"  i "Grach ulicznych".

Muzyka zaproponowana przez gościa "Prywatnej kolekcji":

Chick Corea, Got A Match?
Jamiroquai, Virtual Insanity
Jean Michel Jarre, Zoolook
Philip Glass, Koyaanisqatsi
Maciej Zieliński, Zapatrzenie
Don Davis, Maintitle - muzyka z filmu Matrix Reaktywacja
Kayah, Wiosna przyjdzie i tak

Audycji "Prywatna kolekcja" można słuchać na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o godz. 14.00. Zapraszamy.

Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Zielińskiego wszystkie piosenki o miłości

W Walentynki ukazał się album zawierający piosenki i muzyczne tematy miłosne do najpopularniejszych polskich komedii romantycznych i seriali, skomponowane przez Macieja Zielińskiego.

Na albumie "Sounds Of Love" wydanym przez Agencję Fonograficzną Polskiego Radia znalazło się 38 utworów, wybranych przez samego kompozytora Macieja Zielińskiego. Na dwóch płytach znalazła się muzyka z filmów: "Nigdy w życiu ", "Tylko mnie kochaj ", "Nie kłam kochanie", "Dlaczego nie", "Jeszcze raz", "Kryminalni", "Dublerzy, "Świąteczna przygoda" i "Barwy szczęścia". Wśród utworów instrumentalnych są także piosenki w wykonaniu Kayah, Agnieszki Wilczyńskiej, Magdy Navarrete, Darii Druzgały i De Su.

Piosenka "Kto wie?" w wykonaniu zespołu De Su jest jedną z najczęściej emitowanych piosenek świątecznych w Polsce, a ostatnio także na Węgrzech. Dużą popularnością radiową cieszyła się także piosenka z filmu "Dublerzy " śpiewana przez Kayah oraz "Tango de Amor" z filmu "Nigdy w życiu ". Filmy z muzyką Zielińskiego zgromadziły dotychczas ponad osiem milionów widzów, a płyty ze ścieżkami dźwiękowymi uzyskały status złotych i platynowych.

Maciej Zieliński jest zdobywcą nagród w wielu konkursach kompozytorskich, w tym dwóch międzynarodowych (Niemcy, Czechy). Jego kompozycja "Lutosławski in memoriam” została wybrana przez Associated Board of Royal Schools of Music do programu egzaminacyjnego szkół angielskich. Płyta z jego I Kwartetem Smyczkowym nagrana przez żeński kwartet DAFO otrzymała nagrodę Fryderyk'2002.

Płytę "Sounds Of Love" można zamówić przez internetowy sklep Polskiego Radia.