Miłość Polki i Niemca z wielką historią w tle

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Miłość Polki i Niemca z wielką historią w tle
Alina i Klaus Leutner, Maj 2014 uroczystości pod pomnikiem w opisanym i badanym przez Klausa Leutnera- historyka pasjonata podobozie w Lichterfelde/ KL Sachsenhausen.Foto: archiwum prywatne

Pierwszy mąż Aliny był Niemcem. Nie traktował jej dobrze, jeszcze za starych komunistycznych czasów wytykał jej, że jest Polką, więc z gorszej części świata. Rozstali się. Klausa znała początkowo tylko służbowo i przez telefon. Pewnego dnia zjawił się u niej z nietypową prośbą.

Posłuchaj

Miłość Polki i Niemca z wielką historią w tle (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Miała przetłumaczyć dla niego listy robotników przymusowych i więźniów z Sachsenhausen. Okazało się, że Klaus na emeryturze zajął się odszukiwaniem grobów robotników przymusowych i współpracuje z Muzeum Pamięci w Sachsenhausen. Osobista historia Klausa urodzonego w Giżycku okazała się niemniej ciekawa.

Reportaż na moje.polskieradio.pl - słuchaj, kiedy chcesz >>>

Pani Alina była jednak bardzo ostrożna, ponieważ w pierwszym małżeństwie zaznała dyskryminacji ze względu na narodowość polską. Tym razem było zupełnie inaczej, chociaż wydawało się, że Klaus miałby podstawy, by Polaków nie lubić. Razem z matką, pod koniec wojny musiał uciekać z Giżycka.

Dzisiaj Alina i Klaus Leutner są szczęśliwym małżeństwem. Nadal prowadzą polsko-niemieckie projekty. Pośredniczą także w odnajdywaniu grobów z II Wojny Światowej na terenie Niemiec.

Zapraszamy do wysłuchania całego reportażu "Połączyła nas historia", którego autorką jest Katarzyna Błaszczyk.

"Reportaży" w Trójce można słuchać od poniedziałku do czwartku o 18.15.

(mp/fbi)

Polecane