Trójka

Mandaty karne. "Komendantowi mają się zgadzać statystyki"

23.03.2016 14:50
Policjanci przyznają w reportażu, że wystawiają mandaty, by podnosić statystyki danych wykroczeń. Dlaczego? - Komenda Główna naciska - słyszymy w materiale.
Jak wynika z reportażu, niektórzy policjanci wystawiają mandaty po to, by zgadzały się statystyki
Jak wynika z reportażu, niektórzy policjanci wystawiają mandaty po to, by "zgadzały się statystyki"Foto: Depositphotos
Posłuchaj
14'20 Mandaty karne. "Komendantowi mają się zgadzać statystyki" (Reportaż/Trójka)
więcej

Policjanci ruchu drogowego zatrzymują piratów drogowych, sprawców poważnych wykroczeń, mają dbać o nasze bezpieczeństwo. Jednak sami funkcjonariusze przyznają, że czasami dochodzi wręcz do polowania na kierowców tylko po to, by wystawić jak najwięcej mandatów.

- Na poziomie centralnym nie ma żadnych nacisków i nigdy nie było, by policjanci wyrabiali limity mandatów karnych - ripostuje insp. Marek Konkolewski, radca Komendy Głównej Policji.

Co na to kierowcy i policjanci? Zachęcamy do wysłuchania reportażu Tomasza Jeleńskiego.

Tu znajdziesz reportaże emitowane w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce 
Tytuł reportażu: "Statystyka, czyli co nieco satysfakcji komendanta"
Autor reportażu: Tomasz Jeleński
Data emisji: 22.03.2016
Godzina emisji18.15

fbi/ei

 

Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Będzie kolejna nowelizacja ustawy o policji?

06.02.2016 08:59
Politycy są podzieleni w sprawie podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o policji, która przewiduje, że kontrola operacyjna - po uprzedniej zgodzie sądu - ma polegać m.in. na podsłuchu czy wglądzie do korespondencji, w tym elektronicznej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: KWP Radom
Posłuchaj
47'52 Dyskusja polityków o ustawie o policji, relacjach polsko-brytyjskich, programie 500+ i komisji smoleńskiej (Śniadanie w Trójce)
więcej

Małgorzata Sadurska z Kancelarii Prezydenta RP powiedziała, że Andrzej Duda musiał podpisać ustawę, bo w niedzielę zaczyna obowiązywać wyrok Trybunału Konstytucyjnego i wystąpiłaby luka prawna w zakresie przedmiotu ustawy.

Jednocześnie przyznała, że może dobrym rozwiązaniem byłaby nowelizacja ustawy, która zadowoliłaby wszystkie strony. - To mogłoby być bardziej racjonalne działanie niż skierowanie ustawy do TK - zauważyła.

Czytaj więcej
protest1200.jpg
Protestujący u prezydenta. Andrzej Duda wytłumaczył swoją decyzję

Według posła PO Rafała Grupińskiego postawa prezydenta w tej sprawie jest dziwna. - On jest strażnikiem konstytucji i, jeśli miał wątpliwości, mógł skierować chociaż część przepisów ustawy do TK - powiedział. Dodał też, że PO prawdopodobnie przygotuje nowelizację ustawy.

Wicemarszałek Senatu Adam Bielan przyznał, że rząd musiał działać w pośpiechu ze względu na zaniechania PO. - To drażliwa materia. Zawsze, gdy będziemy dotykać prawa regulującego działalność służb specjalnych i policji, będzie pojawiał się spór o to, na ile w czasach walki z terroryzmem powinniśmy wyrzec się części wolności - zauważył. Podkreślił, że tego rodzaju spór toczy się też w innych państwach UE i USA.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki","Komentatorzy","Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Jarosław Kalinowski z PSL powiedział, że prezydent mógł po podpisaniu ustawy skierować ją do TK. - Przez różne środowiska podnoszony jest problem tego, że zapisy ustawy tworzą pokusę dla politycznych funkcjonariuszy, żeby wykorzystać możliwość obserwowania do dezawuowania osób politycznie niewygodnych - dodał.

Joanna Szmitd z Nowoczesnej przyznała, że nie wierzy w wolę poprawy uchwalonego prawa. - Rząd bronił zaciekle zapisów ustawy pozwalającej na zbieranie "haków" na Polaków. Wydaje mi się, że to kolejny "ruch PR-owy" ze strony Kancelarii Prezydenta - powiedziała.

Marek Jakubiak z Ruchu Kukiz'15 uważa, że w niektórych sytuacjach ingerencja państwa w życie prywatne obywateli jest możliwa. - Mamy takie czasy, w których trzeba pomału przygotować się do tego, że będziemy inwigilowani - powiedział.

Nowelizację przygotowaną przez posłów PiS Sejm uchwalił 15 stycznia przy sprzeciwie całej opozycji. Senat przyjął ją bez poprawek 29 stycznia. Prezydent podpisał dokument 3 lutego. Nowe przepisy wejdą w życie w niedzielę.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Adam Bielan (Prawo i Sprawiedliwość), Małgorzata Sadurska (Kancelaria Prezydenta RP), Joanna Schmidt (.Nowoczesna), Jarosław Kalinowski (PSL) i Marek Jakubiak (Kukiz'15)
Data emisji: 6.02.2016
Godzina emisji: 9.09

to

Czytaj także

Będzie odszkodowanie za złamane życie?

23.02.2016 19:56
Czy można się obronić, gdy ktoś uzna nas za psychicznie chorych? - Nie ma szans - mówi Krystian Broll, który spędził ponad osiem lat w szpitalu psychiatrycznym. Dziś walczy o odszkodowanie.
Czy można powrócić do życia po ponadośmioletnim pobycie w zakładzie psychiatrycznym?
Czy można powrócić do życia po ponadośmioletnim pobycie w zakładzie psychiatrycznym?Foto: Glow Images/East News
Posłuchaj
14'52 "Skreślony" - reportaż Hanny Bogoryja-Zakrzewskiej i Moniki Krasińskiej (Radio Katowice)(Trójka/Reportaż)
więcej

Krystian Broll dziś ma 72 lata. W szpitalu psychiatrycznym przesiedział osiem lat i trzy miesiące. Wyszedł na wolność, a Sąd Najwyższy orzekł, że w jego przypadku doszło do złamania prawa. Jeszcze w lutym 2016 roku odbędzie się pierwsze rozprawa o odszkodowanie.

Z wtorkowego reportażu autorstwa Hanny Bogoryi-Zakrzewskiej i Moniki Krasińskiej można dowiedzieć się, co sprawiło, że człowiek ten pozbawiony został wolności, ile stracił, gdy przebywał w izolacji i jak dziś stara się zacząć wszystko od nowa.

Tu znajdziesz wcześniejsze reportaże emitowane w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce 
Tytuł reportażu: "Skreślony"
Autor reportażu: Hanna Bogoryja-Zakrzewska, Monika Krasińska (Radio Katowice)
Data emisji: 23.02.2016
Godzina emisji18.15

mk