Trójka

Open'er Festival 2014. Wystawa kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej

03.07.2014 20:38
- Jesteśmy na Open'er Festival trzeci raz. Pierwszy raz pokazujemy kolekcję. To jest kilkanaście świetnie wybranych prac - mówi w audycji "Teren Kultura" Marcel Andino Velez z Muzuem Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Publiczność na Opener Festival 2014
Publiczność na Open'er Festival 2014Foto: PAP/Adam Warżawa
Posłuchaj
04'33 Open'er Festival 2014. Wystawa kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Teren Kultura/Trójka)
więcej
Open'er Festival 2014: Pearl Jam, Afghan Whigs i sztuka
Open'er Festival 2014: Pearl Jam, Afghan Whigs i sztuka

Według Marcela Andino Veleza prace pokazują, czym jest muzyka i duże zgromadzenia ludzi, jakie to wywołuje emocje. - To styk sztuki, awangardy protestu i korzeni muzyki współczesnej - to jest klucz do  tej wystawy - opowiada gość Agnieszki Obszańskiej.

Wywiadów, informacji i zdjęć szukaj na naszej stronie poświęconej Open'er Festival >>>
Na wystawie znajduje się 6 prac czołowych artystów polskich i zagranicznych. Wiele z pokazywanych obiektów to ikony współczesnej sztuki piszące jej historię. To pierwsza prawdziwie muzealna wystawa dzieł sztuki w przestrzeni wielkiego letniego festiwalu. Spotkanie tych dwóch formatów wydarzeń kulturalnych organizatorzy traktują jako eksperyment, wzajemne testowanie obszaru sztuk wizualnych i muzyki, blisko powiązanych wrażliwością oraz intuicjami artystów obu tych sfer, jednak oddzielonych konwencjami instytucjonalnymi i przyzwyczajeniami odbiorców.

Dodatkowym znakiem rozpoznawczym, obok charakterystycznego świetlnego napisu "MUZEUM”, jest instalacja Cezarego Bodzianowskiego "Prognoza”, umieszczona na hali Muzeum.

Audycję "Teren Kultura" przygotowała Agnieszka Obszańska.

(mp/mc)

Czytaj także

Międzymiastowy RDK!

06.06.2014 14:51
Jesteśmy w Barcelonie, Lizbonie i w Łodzi. Ogłaszamy przedstawienia teatralne, które w tym roku przyjadą na Open'era! Na dłużej zatrzymujemy się w Szuminie!
Dom Hansenów
Dom Hansenów Foto: Jan Smaga
Posłuchaj
70'23 Jest so-bo-ta! (Radiowy Dom Kultury/Trójka)
więcej

Tradycyjny początek - telefoniczny skrót. Agnieszka Obszańska dzwoni do Zielonej Góry, Lublina i Katowic.

Pierwszym gościem w naszym studiu był Brian Griffin. Legendarny brytyjski fotograf, od połowy lat 70. autor okładek płyt dla wykonawców takich jak Iggy Pop, Kate Bush czy Elvis Costello [ta lista jest naprawdę bardzo długa!]. W Łodzi w ramach Fotofestiwalu 2014 otwarto wystawę jego prac zatytułowaną "DisCover Photograhy". Kilka dni temu Brian odwiedził Warszawę i mieliśmy okazję porozmawiać!

Apropos muzyki - Agnieszka Obszańska przygotowała dla nas kolejną pocztówkę z festiwalu Primavera Sound w Barcelonie. Kasia Borowiecka odkrywa zaś przed nami Festiwal Kultury Polskiej Rewolucja Gwiazd w Lizbonie, który trwa od 4 czerwca, a powstał z okazji dwóch rocznic - 25-lecia częściowo wolnych wyborów w Polsce i 40-lecia rewolucji goździków w Portugalii - dwóch bezkrwawych demokratycznych przewrotów...

fot.
fot. Agnieszka Obszańska

17 czerwca poznamy laureatów naszego konkursu dla młodych artystów - Talenty Trójki 2014 wystartowały! W Radiowym Domu Kultury przedstawiamy artystów nominowanych w kategorii Sztuki Wizualne!

Odwiedzili nas także Mikołaj Ziółkowski i Piotr Gruszczyński. Temat? Teatr na Open'erze 2014!

Będąc przy teatrze - widziałam wczoraj (AS) "Cienie. Eurydyka mówi" w warszawskiej IMCE - polecam gorąco!

Równie gorąco polecamy kolejną książkę z serii "Mówi Muzeum" - "Dom jako Forma Otwarta. Szumin Hansenów". Dom Hansenów w Szuminie, budowany od 1968 roku, jest najpełniejszą architektoniczną realizacją idei Formy Otwartej. W 2014 roku jako pierwszy obiekt w Polsce został wpisany na listę Iconic Houses Network (IHN), zrzeszającej najważniejsze domy XX wieku. O książce opowiadał Michał Nogaś.

Zapraszamy do słuchania "Radiowego Domu Kultury" w każdą sobotę między 12.00 a 14.00

na FB jesteśmy 24/7

obszańska&szydłowska&nogaś

Czytaj także

Malta Festival 2014: Spektakl Amapoli Prady, czyli dyskurs o rasie

24.06.2014 16:24
- Na festiwalu miał premierę "Król Lear" Emilio Garcii Wehbiego, spektakl ostry, mocny, bezkompromisowy. Mieliśmy okazję być także na spektaklu Amapoli Prady "Urgent action" w Galerii u Jezuitów - opowiada Agnieszka Obszańska, specjalny wysłannik Trójki na Malta Festival 2014.
Fragment spektaklu Amapoli Prady Urgent Action
Fragment spektaklu Amapoli Prady "Urgent Action"Foto: mat. prasowe
Posłuchaj
10'14 Malta Festival 2014: Spektakl Amapoli Prady, czyli dyskurs o rasie (Do południa/Trójka)
więcej

Projekt Amapoli Prady składa się z trzech pokazów wideo i samego spektaklu. Wszystkie te części są ze sobą połączone. - To jest odpowiedź i refleksja na to, co się dzieje w społeczeństwie peruwiańskim. Dyskurs o rasie i nierównościach społecznych - opowiada artystka.

Podsumowanie Malta Festival Poznań 2014>>>
- Moja praca bierze się z rozczarowania rewolucją, ludźmi, którzy mówią, że coś zmienią, po czym odwracają się od tych, którzy za nimi poszli. Jestem pesymistką, jeśli chodzi o ideę zmiany społecznej - dodaje.
Agata Kołacz ze Studia Słodownia +3 zaprasza z kolei na szczególne urodziny w ramach Malta Festival. - W roku 2014 i przez część roku 2015 obchodzimy jubileusz istnienia Studia Słodownia +3, czyli pierwszej w Polsce sceny tańca i kreacji. To najprężniej działający ośrodek tańca współczesnego, progresywnego, eksperymentalnego, ale przede wszystkim myślącego o ciele i ruchu, jak o języku wystarczającym do komunikacji z publicznością - mówi Agnieszce Obszańskiej.

- To co pokazujemy w Studiu Słodownia +3 jest tym, co odróżnia nowy taniec od teatru tańca. Teraz pokazujemy spektakle o bardzo różnych stylistykach. Dla wszystkich punktem wspólnym jest myślenie o ruchu, ale za każdym razem kompletnie inne - twierdzi.

Na relacje z festiwalu zapraszamy do Trójki m.in. od poniedziałku do piątku o godz. 11.50, w ramach pasma "Do południa". Trójka jest patronem medialnym festiwalu.

(mp, ei)

Czytaj także

Open'er Festival 2014. "Podróż zimowa", czyli próba spojrzenia śmierci w oczy

02.07.2014 20:50
Open'er Festival 2014 to nie tylko wydarzenia muzyczne. Można tam zobaczyć także przedstawienia teatralne. Jednym z nich jest "Podróż zimowa" Mai Kleczewskiej według tekstu Elfriede Jelinek. O spektaklu opowiedział w audycji "Teren kultura" aktor Michał Czachor.
Fragment spektaklu Podróż zimowa
Fragment spektaklu "Podróż zimowa"Foto: mat. promocyjne
Posłuchaj
06'55 Open'er Festival 2014. "Podróż zimowa", czyli próba spojrzenia śmierci w oczy (Teren kultura/Trójka)
więcej

Przedstawienie Mai Kleczewskiej było jedną z najgłośniejszych premier ubiegłego roku. Zostało wybrane najważniejszym przedstawieniem m.in. przez tygodnik "Polityka”. To tekst o ludziach zagubionych w labiryncie słów, o pogrzebanych żywcem, przytłoczonych pojęciami, znaczeniami, czasem minionym, żalami, fotografiami, wspomnieniami. Tekst austriackiej noblistki Elfriede Jelinek, nagrodzony jedną z najbardziej prestiżowych niemieckich nagród teatralnych - Mülheimer Dramatikerpreis za rok 2011 to utwór autobiograficzny, który został w przedstawieniu Kleczewskiej skonfrontowany z medialnymi sprawami Nataschy Kampusch i Elisabeth Fritzl.

 

Wywiadów, informacji i zdjęć szukaj na naszej stronie poświęconej Open'er Festival >>>

- Tekst "Podróży zimowej" to poemat albo raczej strumień świadomości, bo Jelinek nie pisze dramatów rozłożonych na postacie, z dialogami, z didaskaliami. To jest rodzaj pejzażu wewnętrznego. Bardzo specyficzny tekst, ponieważ sama autorka próbuje się rozliczyć ze swoim życiem. Mamy najważniejsze przystanki: młodość, ślub, relację z matką, ale też z ojcem i strach przed jego chorobą. Na samym końcu rodzaj refleksji na temat własnej twórczości i jej odbioru przez społeczeństwo austriackie. To także próba spojrzenia śmierci w oczy - mówi Michał Czachor.

"Podróż zimowa” powstała dzięki połączonym budżetom i zespołom aktorskim Teatrów: Polskiego z Bydgoszczy i Powszechnego z Łodzi.

Audycję "Teren Kultura" przygotowała Agnieszka Obszańska.

(mp/iz)