Choć pracują, to im nie wystarcza. Ubodzy po polsku

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Choć pracują, to im nie wystarcza. Ubodzy po polsku
Polska ma jeden z najwyższych w Europie wskaźników pracujących ubogichFoto: Glow Images/East News

- Ubóstwo zwykle kojarzy nam się z cechą osób, które są niezaradne na rynku pracy, nie pracują, bądź pochodzą ze środowisk zaniedbanych, a okazuje się, że jest to również cecha osób pracujących - mówi Agnieszka Kamińska z Instytutu Badań Strukturalnych.

Posłuchaj

Ubodzy pracujący w Polsce (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Ubogich pracujących jest w Polsce ok. półtora miliona. Ich sytuacja materialna rzutuje na rodziny i gospodarstwa domowe. - Oznacza to, że gospodarstwo ma niewystarczające dochody, by żyć godziwie. Może to wynikać z niskich zarobków, bądź tego, że za mało osób pracuje - mówi Piotr Lewandowski z Instytutu Badań Strukturalnych.
Kwestia ta w Polsce najbardziej dotyka m.in. młodych pracowników, kobiet, rolników. - Gdy porównamy wykształcenie ubogich pracujących, to pod tym względem dominują osoby z niższym jego poziomem - komentuje prof. Ryszard Szarfenberg z Uniwersytetu Warszawskiego. W grupie ludzi ubogich pracujących są również osoby z wyższym wykształceniem, licencjatem bądź magisterium, jednak jest ich zdecydowana mniejszość.
Problem ubóstwa, jak uczula profesor, dotyka m.in. osób w przedziale wiekowym 30-44, u których pojawiają się pierwsze dzieci. Jak dodaje Piotr Lewandowski, w Polsce wzrasta również liczba osób dorosłych, które mieszkają z rodzicami z powodu finansowych trudności z usamodzielnieniem się.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadził: Dariusz Bugalski

Goście: prof. Ryszard Szarfenberg (Uniwersytet Warszawski),Piotr Lewandowski (Instytut Badań Strukturalnych, współautor raportu o ubóstwie pracujących w Polsce), Agnieszka Kamińska (Instytut Badań Strukturalnych, współautorka raportu o ubóstwie pracujących w Polsce)

Data emisji: 2.02.2015

Godzina emisji: 21.07

(sm/mk)

Polecane