Trójka

Henryk Mikołaj Górecki: o ludzkim losie w epizodach

19.02.2015 14:00
- Popularność muzyki Góreckiego, operującej powtarzalnością, kontrastem, blokowym myśleniem, czyli odwołującej się do prostych, naturalnych i szczerych form jest fascynująca - opowiada Wojciech Michniewski.
Henryk Mikołaj Górecki, baryton Adam Kruszewski i muzycy Narodowej Orkiestry Polskiego Radia, 2003
Henryk Mikołaj Górecki, baryton Adam Kruszewski i muzycy Narodowej Orkiestry Polskiego Radia, 2003Foto: Jan Zegalski
Posłuchaj
45'13 Ostatnia symfonia Henryka Mikołaja Góreckiego (Klub Trójki)
więcej

Na Czwartą Symfonię "Tansman Epizody", inspirowaną postacią Aleksandra Tasmana Henryka Henryka Mikołaja Góreckiego czekaliśmy ponad 30 lat. - Niebywały sukces Trzeciej Symfonii, która była na listach przebojów obok muzyki rozrywkowej, spowodował, że świat oczekiwał kolejnej. Górecki był ogromnie tym przytłoczony - opowiada Andrzej Wendland, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Indywidualności Muzycznych TANSMAN.


Sam Górecki, jak wspominają goście w studiu, mówił o Trzeciej Symfonii, że jej pierwsza część jest wolna, druga bardzo wolna, a trzecia jeszcze wolniejsza. - Wydawałoby się, że jest to zaprzeczeniem, bo jak można godzinę słuchać takiej muzyki, a jednak okazało się, że ten sukces był - mówi Andrzej Wendland.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadził: Dariusz Bugalski

Goście: Andrzej Wendland (dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Indywidualności Muzycznych TANSMAN), maestro Wojciech Michniewski (znakomity dyrygent)

Data emisji: 18.02.2015

Godzina emisji: 21.08

(sm/mp)

Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Jan Sebastian Bach - zwyczajny człowiek i jego boska muzyka

20.05.2014 03:20
Niemiecki kompozytor na swój sukces ciężko pracował od najmłodszych lat. - W naturze Bacha i jego sztuce kompozytorskiej jest coś z inżynierii. Już jako młodzieniec zyskał niebywałą sławę jako specjalista od organów - mówi Piotr Wierzbicki, autor książki "Boski Bach". Eseista był gościem "Klubu Trójki".
Jan Sebastian Bach na obrazie Eliasa Gottloba Haussmanna.
Jan Sebastian Bach na obrazie Eliasa Gottloba Haussmanna.Foto: wikipedia, lic. CC
Posłuchaj
44'32 Inżynier Jan Sebastian Bach (Klub Trójki)
więcej

Piotr Wierzbicki przyznaje, że na płycie, którą przygotował do książki jako pierwszy utwór wybrał przeróbkę. Sam Bach by się na niego za ten wybór nie obraził, bo lubił przerabiać i robił to często. - Przerabiał na potęgę własne utwory, jak również dzieła innych kompozytorów. Był człowiekiem niezwykle tolerancyjnym, jeśli chodzi o muzykę: chłonął wszystko, chciał poznać całą współczesna muzykę, nie było w nim zazdrości ani zawiści - mówi publicysta.
Pisarz pokusił się o interpretację osoby kompozytora na podstawie jego portretu. - On był normalny, czego nie można powiedzieć o Beethovenie. Był stosunkowo zadowolony z siebie, spoglądał na świat w poczuciu, że to co stworzył wystarczy, by potomność widziała go takim, jakim on chciałby być widziany - komentuje eseista.

Jan Sebastian Bach dorastał jako sierota. W wieku 9 lat stracił ojca, a rok później matkę. Jego wychowaniem zajął się starszy brat. - Był tytanem samouctwa i nieprawdopodobnie cudownym dzieckiem, które dorastało w ciężkich warunkach. Kipiał żądzą poznania i bezinteresowna ciekawością: potrafił przejść pieszo 400 km, by posłuchać innego wybitnego organisty - opowiada autor książki.

Zobacz kanał Muzyka na moje.polskieradio.pl >>>

"Muszę czasem wracać do Bacha. Dla higieny", powiedział jeden z największych pianistów XX wieku Światosław Richter. Jan Sebastian Bach pozostawił nam po sobie ocean muzyki, ale też opowieść o życiu spełnionego, dojrzałego człowieka.

Książce towarzyszy płyta z bachowskimi nagraniami ułożona przez autora.

Posłuchaj całej audycji, którą poprowadził Dariusz Bugalski.

Na "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 21.05 do 22.00.

(sm, gs)