Od rewitalizacji do gentryfikacji. Czego możemy nauczyć się od Berlina?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Od rewitalizacji do gentryfikacji. Czego możemy nauczyć się od Berlina?
Dostosowanie miasta do potrzeb jego mieszkańców - tak mogłaby wyglądać modelowa rewitalizacja. W Berlinie nie udała się ona we wszystkich dzielnicachFoto: Pixabay

Rewitalizacja nie polega tylko na upiększaniu miast i remontach, ale również na zmianie społecznej. - Jest to przywracanie do życia dotyczące nie tylko infrastruktury. Musi to być zmiana całościowa - mówiła kulturoznawczyni Martyna Obarska.

Posłuchaj

Rozmowa na temat wyzwań i zagrożeń rewitalizacji (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Takiej modernizacji polskich miast jeszcze nie było. Do 2020 roku na ich rewitalizację ma zostać przeznaczonych 25 miliardów złotych. Mowa jest o rozwoju, ożywieniu, inwestycjach ale pojawiają się też głosy przestrzegające przed błędami. Źle zaprojektowane procesy rewitalizacyjne mogą bowiem doprowadzić do całkowitej zmiany charakteru dzielnicy i wypchnięcie dotychczasowych mieszkańców poza jej granicę. Ci, których nie stać na lokal i życie w zrewitalizowanej przestrzeni, muszą się wyprowadzać. Takie scenariusze gentryfikacji przerabiały już na przykład Londyn czy Berlin.

Jak wyjaśniała Martyna Obarska, kluczowe dla rewitalizacji jest włączenie do niej mieszkańców, bo inaczej jest to tworzenie ładnie wyglądających wydmuszek. - Gentryfikacja bywa skutkiem źle przeprowadzonej rewitalizacji albo rewitalizacji, nad którą utracono kontrolę. Jest to społeczna przemiana dzielnicy, która prowadzi do wykluczenia i wysiedlenia pierwotnych mieszkańców - tłumaczyła Dorota Groyecka, autorka książki "Gentryfikacja Berlina. Od życia na podsłuchu do kultury cafe latte".

Goście Agnieszki Stępień mówili m.in. o tym, jak przebiega proces gentryfikacji, czego możemy się nauczyć na błędach popełnionych w Berlinie i Londynie oraz gdzie w Polsce istnieje problem wypchnięcia mieszkańców z ich miejsc zamieszkania.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadzi: Agnieszka Stępień 

Goście: Dorota Groyecka (autorka książki "Gentryfikacja Berlina. Od życia na podsłuchu do kultury cafe latte"), Martyna Obarska (zastępczyni redaktorki naczelnej "Magazynu Miasta")

Data emisji: 4.08.2015

Godzina emisji: 21.07

sm/ei

Polecane