Postęp, który gwarantują głupie pytania

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Postęp, który gwarantują głupie pytania
Foto: Pixabay/viveksonkar19n

- Często pytania, które brzmią jako śmieszne lub głupie, okazują się bardzo głębokie i prowadzą do oszałamiającego postępu naukowego - mówi dr hab. Andrzej Dragan, fizyk.

Posłuchaj

Postęp, który gwarantują głupie pytania (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Książka "What if? A co gdyby?" amerykańskiego fizyka i byłego naukowca NASA Randalla Munroe to w skrócie wszystko, co prawdopodobnie chcielibyśmy wiedzieć o fizyce, ale wstydziliśmy się zapytać. Jak podkreśla dr hab. Andrzej Dragan, autorowi udaje się udowodnić, że głupie z pozoru pytania potrafią kryć w sobie bardzo wiele interesujących informacji.

Gość Katarzyny Borowieckiej przyznaje, że w książce Munroe bardzo podobała mu się analiza dotycząca infekcji grypy. Były naukowiec NASA zastanawia się, czy można zabić zarazki grypy, odseparowując od siebie wszystkich ludzi na okres dwóch tygodni. - On zauważa, że grypa przenosi się tylko przez powietrze. W organizmie ludzkim zarazki grypy są po tygodniu zabijane, jeśli organizm jest w miarę zdrowy, a w powietrzu i innym środowisku nie są w stanie się utrzymać - opowiada fizyk z UW.

W programie mówiliśmy o tym, czym zajmuje się Randall Munroe, jaką moc może wygenerować Yoda i ilu drukarek potrzebowalibyśmy, żeby na bieżąco aktualizować papierową wersję Wikipedii.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadzi: Katarzyna Borowiecka

Gość: dr hab. Andrzej Dragan (fizyk z Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 13.10.2015

Godzina emisji: 21.07

sm/fbi

Polecane