Trójka

Chrześcijanie, o których zapomniał świat

27.11.2015 03:06
Irak czy Syria kojarzą nam się z islamem, choć właśnie tam zrodziła się inna religia. - Wszyscy wyrastamy z chrześcijaństwa, bez względu na to, jaki mamy do niego stosunek - mówi Dariusz Rosiak, autor książki na temat bliskowschodnich chrześcijan.
Wnętrze kaplicy koptyjskiej w Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie
Wnętrze kaplicy koptyjskiej w Bazylice Grobu Pańskiego w JerozolimieFoto: Michał Nogaś/ PR
Posłuchaj
48'27 Rozmowa z Dariuszem Rosiakiem o książce "Ziarno i krew" (Klub Trójki)
więcej

"Ziarno i krew" to zapis wyprawy do - między innymi - Turcji, Libanu, irackiego Kurdystanu czy Egiptu. Do miejsc, w których rodziło się chrześcijaństwo i gdzie dziś ono... zanika. Nie tylko z powodu ekspansji tzw. Państwa Islamskiego. - To wszystko rodziło się wśród Żydów, Greków, Aramejczyków w rejonach starożytnej Syrii, a na terenie dzisiejszego Iraku, Syrii i południowej Turcji. Dla mnie było to odkrywanie pewnej rzeczywistości. Dodatkowo uświadomiłem sobie, że patrząc na rozwój chrześcijaństwa jako na zjawisko historyczne należy przyznać, że to nie musiało się tak skończyć - opowiada dziennikarz.

Jakie były inne możliwości dla rozwoju chrześcijaństwa? Dlaczego święty Piotr i święty Paweł byli w sporze? Z jakich powodów podróż Dariusza Rosiaka rozpoczęła się w Szwecji? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy na temat książki, wydanej z Trójkowym Znakiem Jakości.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadzi: Michał Nogaś

Gość: Dariusz Rosiak

Data emisji: 26.11.2015

Godzina emisji: 21.07

sm/ei

 

Czytaj także

"Księga szeptów" - ważny temat i piękna książka

01.05.2015 16:00
- Powieść tę należy traktować jako autobiograficzną. I choć nie pozwala na jednoznaczną interpretację, jest warta tego, by po nią sięgnąć - mówi o książce na temat ludobójstwa Ormian z 1915 roku Michał Nogaś.
Michał Nogaś przedstawia książkę o Ormianach, którzy zostali zmuszeni, by opuścić zamieszkiwane przez siebie ziemie Armenii i rozproszyć się po innych krańcach świata
Michał Nogaś przedstawia książkę o Ormianach, którzy zostali zmuszeni, by opuścić zamieszkiwane przez siebie ziemie Armenii i rozproszyć się po innych krańcach świataFoto: Pixabay/CC/tpsdave
Posłuchaj
10'38 Michał Nogaś przedstawia "Księgę szeptów" (Trójkowy Znak Jakości/Trójka)
więcej

/

Książka rumuńskiego Ormianina, Vurajana Vosganiana, opowiada o przodkach pisarza, którzy przed stu laty musieli opuścić swoje domy, by chronić życie. Nie udało się to tak wielu osobom, że ludobójstwo Ormian określane jest powszechnie jako druga (po holokauście) największa tragedia w historii.

książka jest nie tylko pięknie napisana, ale też i wielowątkowa.
Pokazuje, w jaki sposób wielu Ormian broniło si Pokazuje, w jaki sposób wielu Ormian broniło się

Jak czytamy w nocie wydawcy, opowiadając swoją historię Ormianie "starają się zrzucić ciężar traumy - swojej i swoich poprzedników. Historia ludobójstwa Ormian z 1915 roku, historia niekończących się konwojów wygnańców w marszu śmierci na pustyni Deir-ez-Zor, historia Ormian, którzy obrali drogę uchodźstwa, zostały odmalowane na stronach powieści wręcz olśniewająco"

Michał Nogaś omawia w audycji największe walory publikacji i dzieli się ze słuchaczami wrażeniami, jakie w nim samym wywołała.

***

Tytuł audycji: Trójkowy znak jakości
Prowadzi: Michał Nogaś
Data emisji: 01.05.2015
Godzina emisji: 8:45

 

mat. prasowe/fbi/ei