Słabość i moc. Jakie tajemnice skrywa ludzki mózg?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Słabość i moc. Jakie tajemnice skrywa ludzki mózg?
Ślady skojarzeń melodii, słów, piosenek mogą pozostać w mózgu, a niekoniecznie w świadomości czy umyśle dzieckaFoto: Kamila Starzycka / Shutterstock

- Długi okres wychowywania i zależności od matki daje nam szansę na przebycie procesu uczenia się różnych umiejętności, w tym społecznych i intelektualnych. Zapewnia to nam dużą przewagę nad innymi gatunkami - mówi psycholog dr Tomasz Witkowski.

Posłuchaj

Jak rozwija się ludzki mózg? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Jak wiemy z badań prenatalnych, dziecko w brzuchu mamy na pewno śni i myśli. Połowę lub nawet więcej energii nowo narodzonego dziecka zużywa ciężko pracujący mózg. - Z powodu naszych dużych głów musimy przyjść na świat zanim w pełni dojrzeją mózgi. Przeskok środowiskowy po porodzie jest ogromny, choć na poziomie rozwojowym kontynuujemy prenatalną dynamikę rozwoju układu nerwowego jeszcze przez kilka lat po urodzeniu - opowiada biolog dr Marek Kaczmarzyk.

Moment porodu, jak dodają goście Tomasza Rożka, jest kompromisem natury pomiędzy wielkością głowy, a bezpieczeństwem matki. Dziecko rodzi się z niedojrzałym mózgiem, który kształtuje się przez kolejne lata życia. - Kora mózgowa dojrzewa u ssaków jako ostatni element ośrodkowego układu nerwowego. Jest to bardzo delikatny i złożony proces i ten właśnie okres przeżywamy już poza ciałem matki - wyjaśnia dr Kaczmarzyk.

Co myśli dziecko w brzuchu mamy? Dlaczego dzieci buntują się przeciwko dorosłym? Jak w czasie dorastania zmienia się mózg? O buncie i mózgu rozmawiamy w nagraniu audycji.

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, wydawcą serwisu Ninateka.pl.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Tomasz Rożek
Goście: dr Marek Kaczmarzyk (biolog, neurodydaktyk, Uniwersytet Śląski), dr Tomasz Witkowski (pisarz, autor książek m.in. "Zakazanej psychologii")
Data emisji:
30.05.2017
Godzina emisji: 21.08

sm/czaj

 

Polecane