Trójka

Dwie cywilizacje - wojna czy pokojowe współżycie?

11.09.2007 21:00
Czy coś łączy te dwie daty: 12 września 1683 roku i 11 września 2001 roku?

Czy coś łączy te dwie daty: 12 września 1683 roku i 11 września 2001 roku?

W swej najnowszej, czytanej do dziś na naszej antenie, książce "Victoria" znany scenarzysta Cezary Harasimowicz szuka takich powiązań.

O tym, jak dziś wygląda przenikanie się kultur: chrześcijańskiej i muzułmańskiej, jakie znaczenie miały dla historii świata: Odsiecz Wiedeńska i zamachy z 11 września, Jerzy Sosnowski rozmawiał będzie ze swoimi gośćmi: prof. Januszem Daneckim, arabistą z Uniwersytetu Warszawskiego i Cezarym Harasimowiczem.

 

Do usłyszenia o 21.05. O TYM SIĘ MÓWI!!!

Zobacz więcej na temat: islam Jerzy Sosnowski victoria
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

"Victoria" Cezary Harasimowicz

Opowieść o Victorii Jana III Sobieskiego pod Wiedniem, prawdziwym dniu chwały europejskiego oręża, w którym miał udział bohaterski tajny agent Jego Królewskiej Mości, Jerzy Kulczycki.

Wielkie starcie zachodniego świata z islamem w walce o dużo więcej niż ziemie Habsburgów
To jest opowieść o ludzkich namiętnościach umiejscowionych w dramatycznych, fascynujących okolicznościach roku 1683. Na kartkach tej książki znajdziecie i historię miłosną, i wątek szpiegowski, i batalistykę, i łotrzykowskie przygody. Niemniej jednak powieść jest próbą zadania głębszego pytania: Dlaczego dwa światy- islamu i chrześcijaństwa- stoją twarzą w twarz, dlaczego islam w swojej skrajnej postaci odwołuje się do krwawej przemocy i ekspansji? Wiemy, że zadawanie takich pytań jest dziś dla niektórych niewygodne, niepolityczne, a nawet groźne. Ale bez zadawania pytań – nawet najbardziej niewygodnych – nie ma odpowiedzi. I nie ma dialogu.


Zapraszamy na stronę Wydawcy  www.victoria-film.com

Czytaj także

Wieczór ze słuchowiskiem: Cezary Harasimowicz „Las”

Przejmujące słuchowisko o zbrodni katyńskiej, o losach jednej z ofiar „nieludzkiej ziemi”.jesteśmy mimo wszystko

stróżami naszych braci
niewiedza o zaginionych
podważa realność świata
 
musimy zatem wiedzieć

policzyć dokładnie
zawołać po imieniu
opatrzyć na drogę
(Zbigniew Herbert)
Cezary Harasimowicz, znany i ceniony scenarzysta filmowy, napisał scenariusz ukazujący tragizm polskiego oficera, więźnia obozu w Kozielsku. Na podstawie tej opowieści powstało przejmujące słuchowisko o zbrodni katyńskiej, o losach jednej z ofiar „nieludzkiej ziemi”.

 
Zapraszamy na dwuczęściowe słuchowisko Cezarego Harasimowicza LasReżyseria: Janusz Kukuła
Obsada: Krzysztof Gosztyła, Joanna Jędryka, Tomasz Marzecki, Grażyna Barszczewska, Izabela Bukowska, Janusz Zakrzeński, Witold Pyrkosz i Grzegorz Małecki

część pierwsza – 9 kwietnia 2010, godz. 21.15
część druga – 10 kwietnia 2010, godz. 18.00

Czytaj także

Cezary Harasimowicz

Dzisiaj Cezary Harasimowicz.

Nasz dzisiejszy gość, Cezary Harasimowicz, scenarzysta i aktor. Po ukończeniu średniej szkoły muzycznej studiował historię sztuki w londyńskim Cortauld Institute of Art i polonistykę na KUL. W 1980 roku ukończył Studium Aktorskie przy Teatrze Polskim we Wrocławiu, po czym przez cztery lata występował na scenie tego teatru. W 1986 r.został absolwentem Zaocznego Wyższego Zawodowego Studium Scenariuszowego PWSFTviT w Łodzi. Jest autorem scenariuszy i dialogów do wielu filmów, zagrał główną rolę w "Sezonie na bażanty" Wiesława Saniewskiego, ostatnio sprawdził się także jako dramaturg (jego dramat "Dziesięć pięter" zajął I miejsce w konkursie ogłoszonym przez Telewizję Polską, a w marcu 2000 r. został opublikowany w miesięczniku "Dialog".
Cezary Harasimowicz jest członkiem Gildii Scenarzystów Polskich - stowarzyszenia tak elitarnego, że prawie nie znanego).

A u nas zagra swoje ulubione utwory.

Oto one:

Gilbert O'Sullivan Clare

Billy Paul Me And Mrs. Jones

Julie London Fly Me To The Moon

Violetta Villas Prosto w oczy spójrz

MIchael Buble Save The Last Dance For Me

Harry Nilsson Midnight Cowboy

Czytaj także

Cezary Harasimowicz

Gościem Prywatnej kolekcji jest Cezary Harasimowicz