W tym roku odkrycia zmienią świat?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
W tym roku odkrycia zmienią świat?
Nauka biologii nie musi być nudnaFoto: Glow Images/East News

Być może naukowcom uda się sfotografować pierwszą planetę spoza układu słonecznego. Niewykluczone, że ciekawych informacji dostarczy łazik Curiosity, który na początku sierpnia ma wylądować na Marsie.

Posłuchaj

"Klub Trójki" - 29 grudnia 2011
+
Dodaj do playlisty
+

- Nauka daje tylko pytania, nie wyczerpuje głodu, który się pojawia. Głód poznawczy wyczerpują tylko odpowiedzi o charakterze filozoficznym, duchowym – podkreśla dr Łukasz Badowski z Centrum Nauki Kopernik. Odkrycia, które z natury rzeczy są zaskoczeniem, dziś można trochę przewidzieć i zaplanować. Dzieje się tak, bo nauka rozwija się dzięki ogromnym nakładom finansowym i pracy olbrzymich zespołów badawczych. Wiemy, czego uczeni szukają, jak są zaawansowani w realizacji poszczególnych projektów. Choć cały czas zdarzają się wydarzenia zupełnie nieoczekiwane (jak sprawa neutrin poruszających się jakby-szybciej od światła, o których rozmawialiśmy w "Klubie Trójki" przed niespełna trzema miesiącami).

Co zbadamy na Marsie?

Ciekawe odkrycia przyniesie na pewno rakieta, która z samobieżnym pojazdem na pokładzie, ma 6 sierpnia 2012 roku wylądować na Marsie. - W misjach bezzałogowych jest ogromny potencjał, poprzedni łazik pracował pół roku dłużej niż zamierzano – podkreśla dr Łukasz Badowski. Ekspert z Centrum Nauki Kopernik przekonuje, że jeśli mamy w kosmosie jakieś urządzenie, które działa, można je wykorzystywać na bardzo wiele sposobów i jest więc szansa na to, że w którymś momencie przekroczymy krytyczną granicę, w której nie będziemy już przygotowywać misji na Marsa, tylko wysyłać sondy do określonych zadań. - Będziemy budować narzędzia, a  nie konkretne misje. Już się temu przygląda rynek komercyjny – zauważa gość Jerzego Sosnowskiego.

Eksperymenty genetyczne we własnej kuchni

Kiedyś emocje budziły badania fizyków nuklearnych, dziś podobne emocje wyzwala inżynieria genetyczna. Wiele dyskusji dotyczy problemów etycznych odnośnie badań nad komórkami macierzystymi, czy nad terapią genową. - Coraz szybsze odczytywanie genomów poszczególnych gatunków sprawia, że trochę już wiemy i to rzeczywiście jest dobry pomysł, by iść w tym kierunku. Oczywiście to jest dopiero początek – zastrzega dr Łukasz Badowski. Ekspert przekonuje, że popularność zyskują proste domowe doświadczenia oraz, że obecnie już we własnej kuchni można podjąć próbę wydzielenia DNA.

Czy czekają nas odkrycia na styku fizyki i duchowości oraz jakie są perspektywy robotyki w nadchodzącym roku, dowiesz się słuchając całej, niezwykle ciekawej rozmowy w "Klubie Trójki, 29 grudnia 2011".


"Klubu Trójki" można słuchać na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o godz. 21.05. Zapraszamy!


(ed)

Polecane