"Znaki szczególne": autobiografia pokolenia przełomu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Znaki szczególne": autobiografia pokolenia przełomu
Kraków 02.1989. Spacer po Rynku GłównymFoto: PAP/Jerzy Ochoński

"Znaki szczególne" Pauliny Wilk to zapis dorastania w czasie przemian i obraz Polski widzianej oczami przedstawicielki pokolenia trzydziestolatków, która z rówieśnikami przeżywała zachwyty i rozczarowania nową rzeczywistością. - To książka o moim pokoleniu, czyli o dzieciach transformacji, które pamiętają chwilę przełomu i zmianę 1989 roku - mówi Michał Nogaś.

Posłuchaj

"Znaki szczególne": autobiografia pokolenia przełomu (Trójkowy znak jakości)
+
Dodaj do playlisty
+

''Urodzona w 1980 roku autorka była jednym z dzieci porwanych przez wir przemian. Teraz ogląda własne dzieciństwo, dorastanie i dorosłość, opisuje też losy rodziny, sąsiadów i bliskich, by zrozumieć, jak głęboka, wszechobecna - i niezakończona - jest transformacja życia w Polsce. Powrót na podwórko to okazja, by z przeszłości zabrać wszystko, co potrzebne teraz w nowym, ale niekoniecznie lepszym świecie: czas wolny, wspólną przestrzeń, zdolność bycia razem i budowania kompromisów.

Rozmowy o literaturze "Z najwyższej półki" >>>

- Pomyślałam, że bardzo brakuje głosu ludzi, którzy są w naszym wieku. O transformacji w Polsce opowiadali wielokrotnie ci, którzy do niej doprowadzili. Ci, którzy czuli się jej największymi beneficjentami oraz ci, którzy czują przez nią skrzywdzeni i niezauważeni. Mało kto tworzył inne opisy. Kilka lat temu napisałam dla "Rzeczpospolitej" tekst pt. "Dzieci Transformacji", który właściwie teraz rozwinęłam do książki. Myślę, że ludzie w moim wieku, mniej więcej 30-latkowie, są dosyć specyficzną grupą, znajdującą się w ważnym momencie życia, mogącą odegrać bardzo ważną rolę we współczesnej Polsce - opowiada Paulina Wilk.

Zdaniem autorki to pokolenie zdążyło wiele dla Polski zrobić, choć jego przedstawiciele mogą sobie z tego nie zdawać sprawy. - To jest autobiografia pokolenia, ale także samej Pauliny Wilk. Opowieść zaczyna się w podwarszawskiej małej miejscowości, gdzie autorka mieszkała z rodzicami. To smutne czasy PRL. Potem Paulina Wilk opisuje zmiany. Nowe, o wiele bardziej zaskakujące, oblicze Polski widziane z perspektywy dziecka - dodaje Michał Nogaś.
Autorka "Znaków szczególnych" pisze o wyzwaniach, jakie świat postawił przed dzisiejszymi 30-latkami. O tym, czego od nich oczekiwał, a na co do końca nie byli przygotowani, jednak w miarę możliwości  postanowili podołać wyzwaniu. Pisze też o cenie, którą trzeba było za to zapłacić.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Zapraszamy też na profil "Z najwyższej półki" na Facebooku >>>

Trójkowy znak jakości" na naszej antenie w każdy piątek o godz. 7.45.

(mp/mat.promocyjne/mk)

Polecane