Trójka

Niegrzeczni chłopcy i zagubione dziewczynki

10.06.2011 13:00
Najnowsza książka Przemka Guldy "Chłopcy i dziewczęta w Polsce" jest zapisem trafnych obserwacji na temat współczesnej, polskiej młodzieży. Opowieść ta niejednego rodzica może zszokować.
Posłuchaj
09'00 Michał Nogaś opowiada o książce ""Chłopcy i dziewczęta w Polsce"
więcej

Bohaterów książki "Chłopcy i dziewczęta w Polsce" jest jedenastu. Są młodzi i zbuntowani. I chociaż wydaje im się, że o życiu wiedzą wszystko, ono ciągle ich zaskakuje.

- Poruszyło mnie opowiadanie "Między stacjami" – mówi redaktor Michał Nogaś. – Nie znamy imienia bohaterki. Mamy za to opisy jej długich, nużących podróży przez Polskę.  Dziewczyna nie jeździ do pracy, ani na wakacje, lecz na widzenia ze swoim chłopakiem, z którym przeżyła piękne chwile. Wszystko się skończyło, kiedy pijany wsiadł za kierownicę i spowodował wypadek. Jak będzie wyglądała ich pierwsza podróż powrotna? – takie pyta stawia autor – mówi Michał Nogaś.

/

Inny bohater opowiadań jest młodym, mało atrakcyjnym chłopakiem. Każdą wolną chwilę poświęca grom komputerowym. Jego życie zmienia się, gdy poznaje dziewczynę. Dla niego są to piękne chwile, dla niej zwykła zabawa.

- Książkę czyta się dobrze. Podoba mi się język Guldy. Zdania są nieoczywiste i pobudzają do myślenia. Dość wiernie oddają rzeczywistość - mówi Michał Nogaś.

Aby dowiedzieć się, co kryje się pod tytułem "Chłopcy i dziewczęta w Polsce" wystarczy kliknąć ikonę dźwięku, który znajduje się w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie książki.

Książkowe recenzje znajdą Państwo także na blogu Michała Nogasia.

Audycji "Trójkowy znak jakości" można słuchać w każdy piątek około godz. 7.40.

Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Miejsca, których unikają turyści

- Wszystkie rzekomo zakazane i niebezpieczne miejsca zawsze wydają się arcyciekawe i gwarantują niesamowitą zabawę – pisze we wstępie swojej najnowszej książki znany brytyjski dziennikarz i satyryk.
Posłuchaj
09'54 Michał Nogaś o książce "Witamy w piekle. Wyprawy do miejsc odradzanych przez biura podróży"
więcej

9 czerwca na półki księgarń trafi książka "Witamy w Piekle. Wyprawy do miejsc odradzanych przez biura podróży" autorstwa Doma Joly’ego.

Brytyjski dziennikarz i podróżnik postanowił zweryfikować medialny obraz najniebezpieczniejszych regionów świata. W tym celu udał się w podróż do Iranu, Stanów Zjednoczonych, Kambodży, Czarnobyla, Korei Północnej i Libanu.

- Wielu zaskoczyć może fakt, że Joly udał się do Iranu, by pojeździć na nartach – opowiada Michał Nogaś. - Nie ograniczył się tylko do opisu przygód, jakich doświadczył na stoku. Zaciekawiło go również podwójne życie mieszkańców najsłynniejszego na świecie państwa teokratycznego, którzy korzystając z życia "pędzą pizze" - dodaje.

Aby dowiedzieć się, czym jest "pędzenie pizzy", kliknij w ikonę dźwięku, która znajduje się po prawej stronie artykułu.

/

Po wizycie w Iranie Dom Joly udał się do Stanów Zjednoczonych. Podróż zaczął od Dallas, gdzie w 1963 roku zamordowano Johna F. Kennedy'ego. –  Domowi udało się odnaleźć okno, z którego rzekomo Lee Harvey Oswald strzelał do prezydenta Stanów Zjednoczonych – wyjaśnia Michał Nogaś. Dodaje, że szalona wydaje mu się jedna z atrakcji turystycznych. - Niemal każdy może udać się na wycieczkę śladami zamachu na Kennedy'ego. W miejscu tragedii auto, którym jedziemy, przśpiesza, wjeżdża do tunelu, a następnie jedzie do szpitala – relacjonuje Michał Nogaś.

 
Mimo tego, że w książce nie brakuje mrocznych opisów redaktor Nogaś zapewnia, że podczas lektury wielokrotnie będziemy mogli się uśmiechnąć.

Książka ukaże się nakładem wydawnictwa Carta Blanca.

 Książkowe recenzje znajdą Państwo także na  blogu Michała Nogasia.

Audycji "Trójkowy znak jakości" można słuchać w każdy piątek około godz. 7.40.

(mz)