Czy Polska powinna przyjąć uchodźców?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy Polska powinna przyjąć uchodźców?
Komisja Europejska chce zmusić unijne kraje do przyjmowania uchodźcówFoto: PAP/EPA/CARL OSMOND/MOD / HANDOUT

KE chce zaproponować uruchomienie systemu rozmieszczania uchodźców w różnych krajach UE, aby złagodzić skutki fali imigracji w regionie Morza Śródziemnego. Co to oznacza dla Polski? W "Komentatorach" zastanawiali się nad tym publicyści Wiesław Dębski i Tomasz Wróblewski.

Posłuchaj

Publicyści Wiesław Dębski i Tomasz Wróblewski rozmawiają o systemie rozmieszczania uchodźców w różnych krajach UE (Komentatorzy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Według wstępnych wyliczeń, Polska miałaby przyjąć ok. 960 osób z obozów poza Unią, ale także blisko 6 proc. uchodźców, którzy już przybyli do państw na południu UE.

Wiesław Dębski z Wirtualnej Polski połączył to zagadnienie z problemem polskiej demografii i gwałtownego starzenia się społeczeństwa.

- 3 miliony ludzi z Polski wyjechało i my musimy tę lukę uzupełnić. (…) Jeśli my będziemy bardziej otwarci na emigrantów ze Wschodu, wtedy łatwiej nam będzie ograniczyć ten dopływ emigrantów z innych kierunków - przekonywał.

Częściowo nie zgadzał się z tym Tomasz Wróblewski z "Wprost", gdyż jego zdaniem przyjmowanie imigrantów powinno być elementem świadomej polityki państwa, której do tej pory ono nie prowadzi.

- Wcześniej czy później powinniśmy się liczyć z większym exodusem mieszkańców z Ukrainy i będziemy wtedy potrzebowali pomocy Europy Zachodniej, będziemy musieli przekonywać Francuzów, by zwrócili uwagę także na nasze problemy. Tysiąc, dwa tysiące osób, które mielibyśmy przyjąć, to nie jest dramat - oceniał publicysta "Wprost".

W audycji mozna posłuchać dyskusji na temat tego, jakie może mieć to konsekwencje dla Polski.

Publicyści rozmawiali też o kampanii wyborczej i zdjęciu z Polski procedury nadmiernego deficytu.

Wybory prezydenckie 2015 - czytaj więcej >>>

***

Tytuł audycji: Komentatorzy
Prowadziła: Agnieszka Stępień
Goście: Wiesław Dębski ("Wirtualna Polska") i Tomasz Wróblewski ("Wprost")
Data emisji: 14.05.2015
Godzina emisji: 8.37

pp/fbi

Polecane