Trójka

Ten rząd nie umie pisać ustaw

05.01.2012 09:49
Zofia Wojtkowska ("Newsweek"): Ustawa refundacyjna to drugi, po reformie edukacji, milowy krok, którego miał dokonać rząd Donalda Tuska, i który z założenia jest słuszny, ale dramatycznie źle przeprowadzony, co uderza w ogromną grupę ludzi.
Zofia Wojtkowska
Zofia WojtkowskaFoto: Wojciech Adam Jurzyk
Posłuchaj
11'35 "Komentatorzy", 5 stycznia 2012
więcej

Zofia Wojtkowska dodała, że osiągnięte wczoraj porozumienie z lekarzami nie kończy problemu. - Dla lekarzy kłopot kończy się w momencie, gdy rząd obiecuje, że nie będzie ich finansowo karał. Ale choć kwestie leków przestają być dla nich istotne, to nie przestają istnieć - powiedziałą w Trójce.

Zdaniem Wiktora Świetlika ("Super Express", "Uważam Rze") sprawa refundacji leków jest modelowym przykładem tego, jak wygląda w Polsce legislacja, działanie opozycji, rządu i konsultantów społecznych. - W przypadku tej ustawy żadna ze stron nie spełniła swoich podstawowych funkcji: rząd pisał zmiany na chybcika, opozycja była skupiona na mówieniu o zdradzie i marszach, a środowiska lekarskie, koncerny farmaceutyczne i pacjenci obudzili się dopiero, gdy przepisy weszły w życie - wyjaśnił.

W rozmowie z Mają Borkowską publicyści skomentowali także zmiany personalne w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

 

"Komentatorów" na antenie Trójki można słuchać od poniedziałku do czwartku o 8.35. Zapraszamy.

(asz)

Czytaj także

Nie ten minister do dymisji

04.01.2012 09:10
Igor Janke ("Rzeczpospolita", Salon24): Dziś należałoby złożyć wniosek o odwołanie nie Arłukowicza, a Ewy Kopacz, bo to ona odpowiada za rozwiązania przygotowane w resorcie zdrowia w jej kadencji.
Igor Janke
Igor JankeFoto: PR/Wojciech Adam Jurzyk
Posłuchaj
11'39 "Komentatorzy", 4 stycznia 2012
więcej

Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało złożenie wniosku o wotum nieufności wobec ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza w związku z zamieszaniem wokół nowej ustawy refundacyjnej. Poparcie deklarują Solidarna Polska i Ruch Palikota.

- Arłukowicz wciąż próbuje ratować sytuację, w jakiej się znalazł. Można go będzie rozliczać po roku działalności, a nie po miesiącu - dodał Igor Janke.

Marcin Wojciechowski ("Gazeta Wyborcza") dodał, że nie dojdzie do odwołania Bartosza Arłukowicza, bo opozycja nie ma niezbędnej większości. - Ale taka debata Platformie Obywatelskiej i rządowi się "należy", bo popełnili fuszerkę. Zamierzenie było słuszne, system miał być bardziej przejrzysty, ale jego wprowadzenie jest skandalicznie złe od strony organizacyjnej, że trzeba ponieść odpowiedzialność - podkreślił.

Publicyści są zgodni, że obecny rząd straci na poparciu. Chcesz wiedzieć więcej wysłuchaj dźwięku "Komentatorzy, 4 stycznia 2012".

W dalszej części audycji, którą przygotowała Maja Borkowska, mowa była o sytuacji na Węgrzech.

"Komentatorów" na antenie Trójki można słuchać od poniedziałku do czwartku o 8.35. Zapraszamy.

(asz)

Czytaj także

Pacjenci dopłacą 302 mln do leków refundowanych

04.01.2012 19:11
Z kolei Narodowy Fundusz Zdrowia zaoszczędzi 738 mln zł - wynika z raportu IMS Health.
Pacjenci dopłacą 302 mln do leków refundowanych
Foto: fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Na nowej liście refundacyjnej znalazło się 2668 leków. Dla 833 leków, które wcześniej były na liście, producenci nie otrzymali zgody na refundację lub wycofali je z listy.

IMS Health oceniła, że obowiązująca od 1 stycznia lista refundacyjna spowoduje wzrost współpłacenia pacjentów za leki - z poziomu 34 proc. do ok. 38 proc.  Wg IMS Health, poziom odpłatności pacjentów został zwiększony w przypadku 45 schorzeń o kwotę 572 mln zł. W przypadku 17 schorzeń pacjenci zapłacą 269 mln zł mniej. Wzrost dopłat do leków dotyczy do 10 proc. pacjentów.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Ustawa refundacyjna wprowadziła po raz pierwszy grupy limitowe. IMS Health podkreśla, że w przypadku 1313 leków limity dopłat NFZ zostały podwyższone, a w przypadku 1323 - obniżone. Negocjacje prowadzone przez Ministerstwo Zdrowia przyniosły obniżenie cen średnio o 8,5 proc. według kosztu jednostkowych opakowań.

Nowa lista w przypadku pięciu typów schorzeń (leki przeciwbólowe, hormonalna terapia zastępcza, antykoncepcja, hormony płciowe, immunosupresanty) obniża zarówno wydatki NFZ (o 58 mln zł), jak i pacjentów (o 12,6 mln zł). Duże oszczędności w wydatkach NFZ przy relatywnie małym wzroście poziomu współpłacenia pacjentów dotyczą leków hormonalnych i wspomagających leczenie onkologiczne (leki przeciwbólowe). NFZ zaoszczędzi kwotę 34 mln zł, a odpłatność pacjentów wzrośnie o 800 tys. zł.

Największe oszczędności przyniesie NFZ zmiana cen i limitów w refundacji dotyczącej: pasków cukrzycowych (oszczędność NFZ 169,7 mln zł - wzrost odpłatności pacjentów o 122,4 mln zł); schizofrenii (122,4 mln zł - 15,9 mln zł); astmy (74,3 mln zł - 48 mln zł); choroby wrzodowej (71,1 mln zł - 73,3 mln zł); choroby Alzheimera (62,4 mln zł - 43,9 mln zł); onkologii (38,2 mln zł - 6,6 mln zł); padaczki (35,5 mln zł - 32,1 mln zł).

Z kolei obniżka poziomu współpłacenia pacjentów dotyczy: nadciśnienia (wzrost wydatków NFZ o 49,5 mln zł, oszczędność pacjentów o 93,4 mln zł); leków obniżających poziom cholesterolu (25,4 mln zł - 59,8 mln zł); leki przeciwzakrzepowe (2,7 mln zł - 24,4 mln zł); alergia (20,8 mln zł - 22,8 mln zł); leki na przerost prostaty (0,5 mln zł - 21,6 mln zł); leki na depresję (10,2 mln zł - 20,7 mln zł).

IMS Health to największa na świecie firma specjalizująca się w dostarczaniu informacji i rozwiązań zarządczych dla przemysłu farmaceutycznego.

PAP,kk

Czytaj także

Porozumienie lekarzy z resortem. „Po interwencji premiera”

05.01.2012 06:16
Porozumienie zakłada, że lekarze zawieszą protest, a minister Bartosz Arłukowicz w trybie pilnym wystąpi o nowelizację ustawy o refundacji.
Porozumienie lekarzy z resortem. Po interwencji premiera
Foto: fot. PAP/Paweł Supernak
Posłuchaj
01'01 Relacja Joanny Stankiewicz (IAR)
więcej

Minister Bartosz Arłukowicz  ma nadzieję, że protest pieczątkowy zostanie w czwartek zawieszony. Arłukowicz rozmawiał w środę z przedstawicielami Naczelnej Rady Lekarskiej, Naczelnej Rady Aptekarskiej, Porozumienia Zielonogórskiego, OZZL oraz pacjentów.

Z komunikatu wydanego po zakończeniu rozmów wynika, że MZ po zawieszeniu protestu pieczątkowego w trybie pilnym podejmie inicjatywę legislacyjną dot. nowelizacji ustawy refundacyjnej. Chodzi m.in. o przepisy dot. karania lekarzy za niewłaściwe wypisywanie recept a aptekarzy za błędy w ich realizacji.

- W związku z tym członkowie zespołu Naczelnej Rady Lekarskiej zarekomendują Radzie wezwanie środowiska lekarskiego do zaprzestania protestu na terenie całego kraju - czytamy w komunikacie, który zaakceptowali uczestnicy środowych negocjacji w resorcie zdrowia.

Zgodnie z podpisanym porozumieniem, prezes NFZ Jacek Paszkiewicz ma wydać komunikat o nienakładaniu kar na lekarzy i aptekarzy od czasu wejścia w życie noweli ustawy refundacyjnej. Z kolei MZ ma dokonać zmian w rozporządzeniu dot. recept, m.in. poprzez usunięcie konieczności wypisywania na nich poziomu refundacji dla leków objętych jednym poziomem finansowania.

Arłukowicz po zakończeniu negocjacji wyraził radość z zawartego porozumienia. - Miliony polskich pacjentów oczekują, że od rana protest zostanie zawieszony - mówił minister. Dodał, że oczekuje, iż NRL zarekomenduje zawieszenie protestu.

Z kolei szef Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski oświadczył, że jeżeli lekarze zaprezentują swoim środowiskom uzgodnienia z MZ, to zapewne otrzymają ich akceptację. "Wtedy będziemy mogli poinformować, że nasza akcja zostanie zawieszona" - powiedział.

Prezes NRL Maciej Hamankiewicz mówił, że porozumienie było możliwe dzięki interwencji premiera Donalda Tuska. Jak powiedział Hamankiewicz, premier odbył telefoniczną rozmowę z prezesem NFZ Jackiem Paszkiewiczem, który "nie chciał zgodzić się na zawieszenie przepisów dot. karania lekarzy". Prezes NRL zaznaczył, że minister zdrowia Bartosz Arłukowicz cały czas "wykazywał dobrą wolę".

 

PAP, IAR, agkm