Wspomnienia Andrzeja Nebeskiego, czyli co z Polanami zrobili The Animals

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wspomnienia Andrzeja Nebeskiego, czyli co z Polanami zrobili The Animals
Opole, 06.1964 r. Laureaci II Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Zespół Niebiesko-Czarni i współpracujący z nim artyści, od lewej: Wojciech Korda, Włodzimierz Wander, Ada Rusowicz, Michaj Burano, Czesław Wydrzycki (Niemen), Janusz Popławski, poniżej: Krzysztof Klenczon, Andrzej Nebeski, Zbigniew Bernolak. Foto: PAP/CAF/Ryszard Okoński

Andrzej Nebeski grał m.in. w zespołach Niebiesko-Czarni, czy Polanie. Ten ostatni wystąpił z grupą The Animals, stając się później "pierwszym, niegrzecznym, polskim zespołem". O swoich wspomnieniach muzyk opowiadał w "Trójkowym wehikule czasu".

Posłuchaj

Andrzej Nebeski o zespołach ABC, Niebiesko -Czarni i Polanie (Trójkowy wehikuł czasu)
+
Dodaj do playlisty
+

Andrzej Nebeski mieszka obecnie w Szwecji, z muzyką nie zerwał. Na przełomie lat 60. i 70. uważano go powszechnie za najlepszego perkusistę rockowego w Polsce. Grał w Niebiesko-Czarnych, w Polanach, wreszcie we własnym zespole, który jako jedyny w tamtych latach określało się zwyczajowo nie tylko nazwą, ale i nazwiskiem założyciela: mówiło się mianowicie zawsze "Grupa ABC Andrzeja Nebeskiego”.

– To publiczność wybrała tę nazwę w konkursie zorganizowanym w audycji telewizyjnej. Graliśmy wtedy utwór "Moje ABC” i przyszło wiele listów z głosami na nazwę Grupa ABC Andrzeja Nebeskiego. Pierwotnie miała to być grupa O!, ale zamiast litery ludzie kojarzyli to z zerem, więc trochę niezręcznie – opowiadał gość Jerzego Sosnowskiego.

Przygoda Andrzeja Nebeskiego z muzyką rozpoczęła się od młodzieńczej fascynacji jazzem. - Słuchałem dużo jazzu i postanowiłem grać na perkusji. Trafiłem jednak do szkoły wojskowej, do orkiestry i usłyszałem tam, że mam grać na fagocie. Dodatkowym instrumentem był werbel. Okazało się jednak, że podczas gry na fagocie miałem problemy z oddychaniem, więc zacząłem intensywnie ćwiczyć werbel, a później już perkusję – wspominał.

I tak muzyk trafił m.in. do zespołów Niebiesko-Czarnych, ABC i Polanie. Ten ostatni uznawany jest za "pierwszy niegrzeczny, polski zespół”, który zburzył wizerunek równo i grzecznie stojących na scenie muzyków. – Jest w tym sporo prawdy, a duży wpływ w tym względzie mieli na nas koledzy, bo mogę tak śmiało o nich powiedzieć, z zespołu The Animals – powiedział muzyk.

Zespół rozpadł się jednak w roku największych sukcesów. Plotki głoszą, że przez kobiety... Ile jest w tym prawdy? Między innymi o tym usłyszą Państwo w nagraniu audycji. Zapraszamy.

Audycję przygotowali Agnieszka Obszańska i Jerzy Sosnowski. "Trójkowy Wehikuł Czasu" w każdą sobotę po godz. 15.00.


(ei)

W programie nadaliśmy następujące utwory (z gwiazdką – po raz pierwszy w Wehikule):

1.       * ABC: Polowanie na muchy (muzyka z czołówki filmu) (1969) 2’26”

2.       Ada Rusowicz (&Niebiesko-Czarni): Nie bądź na mnie taki zły (1964) 2’29”

3.       * Polanie: Nie wiem sam (1967) 2’13”

4.       * ABC: Wodo, zimna wodo (1972) 4’08”

5.       * Halina Frąckowiak & ABC: Nasza kompania (LIVE, 1970) 2’59”

6.       ABC: Asfaltowe łąki (1972) 5’34”

Do usłyszenia za tydzień! – AO & JS

Polecane