Polskie Radio
Section05
Piotr Kędziorek

Kolędowy freestyle i czas adwentu

W mikołajkowym wydaniu "Źródełka" czeka nas mnóstwo muzyki! Paula Kinaszewska, Bartek Woźniak i dzieci z zespołu "Wesołe Mazurki z Pragi" opowiedzieli o tzw. kolędach życzących i ciekawych okolicznościach ich wykonywania. Brygida i Kuba z Beskidu Żywieckiego tłumaczyli, jak wyglądał grudniowy czas poprzedzający Boże narodzenie - w ich regionie. Kaja i Janusz Prusinowscy zaśpiewali Wam piękną pieśń adwentową. Antek z przedszkola Akademia Sztuk Dziecięcych zastanawiał się, jak wygląda św. Mikołaj w innych zakątkach świata. 
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor

Józef Zaraś bohaterem nowej płyty serii "Muzyka Źródeł"

- W nocy, jak mi się przypomni kawałek, to i o północy wstaję i biorę się za skrzypki, albo przynajmniej gwiżdżę w łóżku - mawiał Józef Zaraś, uczeń słynnego Jana Bogusza, a przy tym prawdziwy gwiazdor, odkrywca i wzięty muzyk weselny. Bardzo elastyczny i wszechstronny, który łączył stare maniery z nowoczesnym repertuarem. O premierze płyty "Muzyka Źródeł vol.33: Józef Zaraś z Nieznamierowic", której Zaraś został bohaterem mówili jej twórcy, pracownicy RCKL, Magdalena Tejchma i Kuba Borysiak.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna

Historia głosem nieobecnych i zapomnianych

"Gdyby nawet Szela historyczny nie istniał, to, w interesie o cały świat świadomości klasowej wzbogaconej kultury polskiej, należałoby go wymyślić" - pisał w przedmowie do poematu "Słowo o Jakubie Szeli" Bruno Jasieński. Doświadczenia grup wcześniej nieobecnych w dominujących narracjach historycznych w Polsce, a dokładniej - studia nad pańszczyzną i życiem chłopów zainteresowały także Piotra Korczyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka tradycyjna muzyka ludowa kultura ludowa

Broda w sieci. Katarzyna Broda-Firla o działaniach artystycznych w pandemii

Katarzyna Broda-Firla jest świeżo po zakończeniu projektu „Broda w sieci”, którego efekty możemy oglądać na Youtube fundacji im. Józefa Brody. Na cykl wideo składają się fascynujące opowieści Józefa Brody o budowaniu instrumentów, tradycjach Beskidu Śląskiego, miłości do otaczającej natury oraz nagrania muzyczne Katarzyny Brody z ojcem i Andrzejem Budzem – multiinstrumentalistą z Podhala.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa

Na czym grała św. Cecylia i czy to mogły być dudy?

Dziś dzień św. Cecylii dlatego "Źródełko" wypełniły opowieści o muzyce! Brygida Sordyl i Kuba Gołdyn poprosili dudziarza – Marcina Blachurę, by opowiedział o niezwykłym instrumencie z baaardzo długą tradycją – o dudach. Kaja i Janusz Prusinowscy przypomnieli, kim była św. Cecylia i zastanawiali się, na czym mogłaby zagrać w ich pełnym muzyki domu. Ponadto Leon z Akademii Sztuk Dziecięcych zadał interesujące pytanie na temat... zwierzaków w domu na wsi.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor

Szopka Armady. O wystawie „Równorodność” w Państwowym Muzeum Etograficzym

„Równorodność – kolekcja Tomasza Armady” to wystawa Państwowego Muzeum Etnograficznego otwarta 3 listopada. Z uwagi na obostrzenia wystawa dostępna jest jedynie online. Jednak Muzeum przygotowało ciekawy sposób na zwiedzanie jej. Jest to cykl spacerów online dostępny w mediach społecznościowych. Poza pisarką Agatą Pyzik czy samym Tomaszem Armadą (artystą, projektantem), jedną z oprowadzających jest antropolożka Ewa Klekot.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa wystawa

Rzeka jak krwiobieg. Premiera płyty "Uwodzenie" Kapeli ze Wsi Warszawa

"Uwiodła nas. Woda rzeki, studni, deszczu, rosy, mgły i łez. Wobec niej wszyscy jesteśmy równi" - mówili członkowie Kapeli ze Wsi warszawa o inspiracji swojej najnowszej płyty "Uwodzenie". Kapela wraca do korzeni - na Mazowsze, a zwłaszcza nad Wisłę, na powrót odkrywając jej czar. Album ukaże się 30 listopada.  Magdalena Sobczak, Sylwia Świątkowska i Maciej Szajkowski opowiedzieli nam więcej o pracy nad płytą i urzeczeniu mikroregionem Urzecze.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa woda Kapela Ze Wsi Warszawa

Kompozycja tu i teraz. Sebastian Wypych o projekcie "Polska Enter"

27 listopada o 18.00 odbędzie się koncert online Sebastiana Wypycha "Polska Enter". O swoim pomyśle, jak wpleść autorskie kompozycje w muzykę ludową, opowiedział autor projektu w rozmowie z Patrycją Zisch. Ale to nie wszystko, co czekało słuchaczy piątkowych Źródeł! Przedpremierowo zabrzmiała muzyka z albumu "Uwodzenie" Kapeli ze Wsi Warszawa, a etnograf Krzysztof Kubiak opowiedział o roli rzeki w kulturze.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna muzyka klasyczna Kapela Ze Wsi Warszawa Patrycja Zisch

Jesienne bajania

Nadeszła jesień a wraz z nią więcej czasu na wspólne opowiadanie i słuchanie bajek… Czy wiecie, że niezwykłe opowieści towarzyszyły także spotkaniom, podczas których wspólnie wykonywano różne prace? Kaja Prusinowska przytoczyła historie, które nie chcą się kończyć i zaśpiewała wraz z Hanią piosenki bez końca. Brygida Sordyl i Kuba Gołdyn opowiedzieli beskidzką “boję” czyli bajkę o psie Burcosku i wilku Wilcosku. Odpowiemy też na ciekawe pytanie Stasia z przedszkola Akademia Sztuk Dziecięcych w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor

My "po/piśmienni". 15. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania

Tytuł tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania nawiązuje do książki Jacka Dukaja „Po piśmie”, w której autor przedstawia wizję nadchodzącej epoki post piśmiennej, kiedy to „technologie bezpośredniego transferu wrażeń zmysłowych” pozwolą na przekazywanie ludzkich przeżyć bez pośrednictwa języka – żywego słowa i literatury. Czy w tym świecie będzie miejsce na sztukę opowiadania? A jeśli tak, to w jakiej formie? O tym porozmawialiśmy z naszymi Gośćmi Poranka – Beatą Frankowską i Jarosławem Kaczmarkiem – współzałożycielami Stowarzyszenia „Grupa Studnia O.”.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa opowiadanie

O heligonce i Babie Jadze

W „Źródełku” goście Brygidy Sordyl i Kuby Gołdyna zapoznali nas z niepozornym, ale niezwykłym instrumentem, bardzo popularnym w Beskidzie Żywieckim – z heligonką. Hania i jej mama Kaja Prusinowska opowiedziały o Babie Jadze i tym, jak radzić sobie z różnymi strachami. Odpowiedzieliśmy też na pytanie Idalii z przedszkola Akademia Sztuk Dziecięcych w Warszawie: jak kiedyś na wsi przygotowywano się do zimy?
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor

Zupełnie nowy śpiewnik domowy i tradycje pogrzebowe Suwalszczyzny

"Jesteśmy w takim momencie, w którym ważniejsze od zapisu nutowego jest spotkanie z drugim człowiekiem i uchwycenie tych niuansów, które wykraczają poza zapis nutowy" - mówił Maciej Filipczuk opisując swój nowy projekt pt. Melody Book - cykl filmowych lekcji gry muzyki tradycyjnej. Ale opis ten pasuje także do drugiego projektu muzyka - Radical Songbook jest właśnie spotkaniem muzyków z różnych światów, którzy wedle swoich najlepszych umiejętności interpretują muzykę polskiej wsi. Ponadto w "Źródłach" opowieść o tradycji pieśni pogrzebowych na Suwalszczyźnie. 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna