Polskie Radio
Section05
rodzicielstwo

Oglądanie bajek. Co robić, by uniknąć awantury po skończonym seansie?

Oglądanie bajek to wręcz nieodłączna część dnia większości dzieci w różnym wieku. Jak ustalić czas oglądania? Co zrobić w sytuacji, gdy wyłączenie bajki powoduje płacz i krzyk? Na te i inne pytania odpowiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Marlena Bronhard Puchała.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci bajki dla dzieci psychologia dziecięca radio dla rodziców rodzicielstwo wychowanie

Łączność międzypokoleniowa nie tylko w Dniu Babci i Dziadka

Często rozmawiając z babciami i dziadkami zapominamy, że oni też byli kiedyś dziećmi. "Czy wyobrażasz sobie Twoją Babcię, jak robi fikołki na trzepaku, albo Dziadka, który łapie żaby?" - tak brzmią słowa z zeszytu, który może stać się swoistym pomostem między pokoleniami. Współautorką publikacji "Babciu! Dziadku! Opowiedz mi! Zeszyt o dzieciństwie babci i dziadka" jest gość Strefy Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Barbara Caillot-Dubus.
Zobacz więcej na temat:  Dzień Babci Dzień Dziadka Strefa Rodzica rodzice rodzicielstwo wychowanie radio dla dzieci radio dla rodziców

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce to miejsce, które przywraca dzieciom dzieciństwo. Znajdują tu opiekę dzieci porzucone i osierocone. Wioski działają jak rodziny zastępcze. Zwykle tymczasowe, bo do czasu aż sytuacja w rodzinie biologicznej się poprawi. Wioski dziecięce współpracują także z rodzinami w trudnej sytuacji w ramach programu SOS Rodzinie. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci rodzicielstwo adopcja radio dla rodziców psychologia dziecięca

Literatura od najmłodszych lat. Podcast Idy Nowakowskiej

Nigdy nie jest na to za wcześnie, żeby zacząć czytać dziecku. Można to robić od momentu jego narodzin, ale też dużo wcześniej. Czytanie dziecku w okresie prenatalnym sprawia, że oswaja się ono z głosem matki i buduje się między nimi silna więź. Jaką literaturę dziecięcą wybrać dla dzieci w różnym wieku, jak ważna w wychowaniu dziecka jest obecność literatury i jak zaszczepić w dziecku zainteresowanie literaturą od najmłodszych lat? O tym w najnowszym podcaście "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Ida Nowakowska rozmawiała z Gabrielą Dul z Instytutu Książki. Podcast jest już dostępny na bezpłatnej platformie podcastowej Polskiego Radia: podcasty.polskieradio.pl.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica Ida Nowakowska radio dla rodziców radio bez reklam czytanie bajek książki dla dzieci literatura dziecięca książki czas wolny rozwój dziecka rodzicielstwo wychowanie

Plan na zdrową rodzinę, czyli recepta na dobre samopoczucie dzieci i rodziców

Do wychowania dzieci potrzeba całej wioski - mówi stare afrykańskie powiedzenie. Taka metaforyczna wioska może istnieć także w miejskiej dżungli. Nie trzeba leśnej okolicy, by zapoznać się z lokalną społecznością. Osiedla i place zabaw to doskonale miejsca na integrację. Budowanie sąsiedztwa jest świetnym sposobem na znalezienie swojego miejsca.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie dziecka zdrowie rodzicielstwo wychowanie radio dla dzieci radio dla rodziców czas wolny psychologia

Muzyka w wychowaniu dziecka. Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Jak ważna jest muzyka w wychowaniu dziecka, już od pierwszych dni? Czy jej słuchanie ma wpływ na rozwój dziecka w wieku prenatalnym? Jakie kompetencje rozwija słuchanie muzyki od najmłodszych lat? Ida Nowakowska, autorka podcastu "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, rozmawiała o wpływie muzyki na rozwój dziecka z Justyną Reczeniedi - śpiewaczką operową, autorką operowych zabawek. Podcast jest już dostępny na bezpłatnej platformie podcastowej Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Ida Nowakowska Podcast Strefa rodzica wychowanie rodzicielstwo

Gdy dziecko rodzi się za wcześnie. Nowy podcast Idy Nowakowskiej

W najnowszym odcinku podcastu dowiemy się, jakie niebezpieczeństwa mogą się wiązać ze wcześniejszym urodzeniem dziecka. Ida Nowakowska, autorka podcastu "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, rozmawiała o wcześniakach z Martą Bieniak, mamą trójki dzieci. Podcast jest już dostępny na bezpłatnej platformie podcastowej Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica rodzicielstwo radio dla rodziców radio bez reklam

Uważaj, Mikołaj patrzy! Rozmowa o wychowywaniu w strachu

Mikołajki i Boże Narodzenie to wyczekiwane przez dzieci święta. Każdy malec liczy na spełnienie swoich próśb. Dzieci piszą listy z nadzieją, że święty Mikołaj przyniesie im to, o czym marzą. Jest jednak warunek – muszą być grzeczne. W przeciwnym razie zamiast prezentu dostaną rózgę. Co się kryje za takim komunikatem? Czy to słuszny tok rozumowania? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Dorotą Lubas.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica wychowanie czas wolny prezenty rodzicielstwo Marcin Perfuński

Jak przejść przez rozwód i nie zwariować?

Decyzja o rozstaniu z partnerem nie przychodzi z łatwością. Mamy poczucie, że w naszym życiu zachodzą wówczas nieodwracalne zmiany, których skutki dotykają także dzieci. Ponadto, osoby młodsze mogą obwiniać się za rozwód rodziców, dlatego dobrze jest wiedzieć, jak im to wytłumaczyć w zrozumiały dla nich sposób. O tym, czym dla kobiety jest rozwód oraz jak sobie z nim poradzić opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom w "Strefie Rodzica" Joanna Szulc, dziennikarka i autorka książki "Sama mama. Rozmowy o rozstaniu i samodzielnym macierzyństwie".
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam rodzicielstwo małżeństwo

Jak dbać o relacje w rodzicielstwie?

Gdy na świat przychodzą dzieci, dorośli muszą dojść do porozumienia w wielu kwestiach, które wcześniej niekoniecznie mogły były omówione. Jednocześnie wraz z narodzinami dziecka pojawia się mniej czasu i sił, natomiast więcej emocji, co może utrudnić komunikację. O budowaniu porozumienia w rodzicielstwie opowiedziała w "Strefie Rodzica" Małgorzata Musiał, autorka bloga DobraRelacja.pl.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rodzicielstwo małżeństwo radio dla rodziców radio dla dzieci DAB+

Przemoc wobec dzieci. Co można zrobić, żeby pomóc?

Czasami dzieci zachowują się w sposób niewłaściwy, ponieważ nie potrafią inaczej zakomunikować swoich potrzeb. U niektórych osób reakcją na niepożądane postępowanie jest krzyk, zastraszanie konsekwencjami lub klaps. Co więcej, okazuje się, że aż 20% społeczeństwa uważa, iż przemoc, także ta fizyczna stanowi dobrą metodę wychowawczą. Z okazji Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci temat ten poruszył w "Strefie Rodzica" Michał Zawadka, ekspert rozwoju mentalnego młodych ludzi i rodzin.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców radio dla dzieci przemoc rodzicielstwo

"Jak to jest być mamą?" Rozmowa z autorką książki

Mimo stresu, strachu i nerwów z jakimi wiąże się rodzicielstwo, dla większości kobiet bycie mamą to jedno z najpiękniejszych doświadczeń życiowych. Czy można się jednak do niego przygotować? Co prawda, kobieta może przypuszczać, jak odnajdzie się w roli mamy, jednak rzeczywistość nie zawsze jest taka, jak nasze oczekiwania. O byciu mamą opowiedziała w "Strefie Rodzica" Iwona Kilińska, autorka kampanii społecznej #Stop Krytyce Mam, blogów parentingowych oraz przewodnika "Jak to jest być mamą", którego pierwsza część ukaże się już niedługo.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców radio dla dzieci radio bez reklam rodzicielstwo macierzyństwo

Jak to jest zostać mamą w bardzo młodym wieku?

Przyjście dziecka na świat to moment, który zmienia wiele w życiu kobiety. Pojawia się bowiem osoba, która jest od niej zależna fizycznie, ponieważ wymaga m.in. karmienia oraz psychicznie, gdyż dziecko potrzebuje uwagi i bliskości matki. Chociaż czasami ciąża dla młodej kobiety może być zaskoczeniem, to nie wiek świadczy o naszej dojrzałości. O macierzyństwie w młodym wieku opowiedziała w audycji "Strefa rodzica" Angelika Szelągowska-Mironiuk, psycholożka, psychoterapeutka i autorka bloga Katolwica&Mąż.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców radio bez reklam macierzyństwo rodzicielstwo

Jak oceniać zachowanie dzieci? Rozmowa z autorką książki "Nie ma niegrzecznych dzieci"

Maluchy w wieku przedszkolnym nierzadko zmagają się z typowymi dla tego okresu trudnościami, np. są zazdrosne o rodzeństwo, unikają mycia rąk, kłamią lub marudzą. Czy to jednak oznacza, że są niegrzeczne? Ocenianie dziecka pod kątem grzeczności bardzo często jest równoznaczne z wyrażaniem opinii na temat jego dobrego lub złego zachowania. Jak się jednak okazuje, nie ma dzieci niegrzecznych. Mogą być natomiast takie, które np. nie mają energii, aby poradzić sobie z różnymi bodźcami. O zachowaniu dzieci i pojęciu grzeczności opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Agnieszka Stążka-Gawrysiak, autorka książki "Self-Regulation. Nie ma niegrzecznych dzieci".
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica literatura wychowanie rodzicielstwo Mikołaj Foks radio bez reklam rozwój dziecka

Czy można nauczyć dzieci mądrego korzystania z multimediów? [POSŁUCHAJ]

Niewątpliwie komputery i smartfony sprawiają, że nasze życie staje się prostsze. Dzięki nim możemy np. komunikować się z innymi, poznawać ludzi, kupować rzeczy oraz uczyć się. Z drugiej jednak strony, cyfrowe urządzenia mogą stanowić dla nas zagrożenie, jeżeli wykorzystuje się je nadmiernie lub w niewłaściwy sposób. O ochronie dzieci przed uzależnieniem od  komputerów i telefonów oraz mądrym korzystaniu z technologii opowiedział w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica", Maciej Lisowski, autor książki "Komórka Kasia i jej cyfrowa rodzinka".
Zobacz więcej na temat:  multimedia smartfony rozwój dziecka wychowanie rodzicielstwo psychologia dziecięca radio dla rodziców radio dla dzieci

Jak zmienia się życie seksualne po narodzinach dziecka?

W życiu są takie etapy, które wpływają na nasze podejście do seksualności oraz rzutują na libido. Jednym z takich momentów są narodziny dziecka, które zmieniają życie seksualne rodziców. Chociaż jest to typowe dla tego okresu i wynika m.in. z natury człowieka, możemy starać się poprawić tę sferę życia. O współżyciu seksualnym między rodzicami po przyjściu na świat dziecka opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Aleksandra Przekwas, Panna Oksytocyna, położna i seksuolożka.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców radio bez reklam rodzicielstwo